Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرویس‌های امنیتی آمریکا: ابوبکر بغدادی زخمی شده است

سرویس‌های امنیتی آمریکا: ابوبکر بغدادی زخمی شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

زخمی شدن بغدادی زندگی او را تهدید نکرده اما باعث شده است که او نتواند به فرماندهی روزانۀ عملیات داعش در مناطق مختلف بپردازد.

آگهی

ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش در جریان حملات هوایی ماه مه سال ۲۰۱۷ میلادی زخمی شده و به همین دلیل برای مدتی بیش از ۵ ماه کنترل این گروه تروریستی را از دست داده است.

این خبر را شماری از مقامات آمریکایی به نقل از سرویس‌های امنیتی اعلام کردند.

به گفتۀ آنها سرویس‌های امنیتی آمریکا با ارزیابی گزارش‌های به دست آمده از بازداشت شدگان داعش و پناهجویان در مناطق شمالی سوریه به این نتیجه رسیده‌اند که رهبر این گروه اسلامگرای افراطی زخمی شده است. آنها تاکید داشته‌اند که این ارزیابی‌ها از درجۀ اطمینان بالایی برخوردار است.

بر اساس این ارزیابی‌ها زخمی شدن بغدادی زندگی او را تهدید نکرده اما باعث شده است که او نتواند به فرماندهی روزانۀ عملیات داعش در مناطق مختلف بپردازد.

گمان می‌رود زخمی شدن ابوبکر بغدادی با زمانی که داعش کنترل موصل را در عراق از دست داده و رقه، پایتخت خودخواندۀ این گروه در سوریه نیز توسط نیروهای تحت حمایت آمریکا محاصره شده، همزمان بوده است.

مقامات آمریکا تاریخ دقیق زخمی شدن او را نمی‌دانند به همین دلیل مشخص نیست که زخمی شدن بغدادی در پی حملۀ یک هواپیمای ائتلاف بین‌المللی بوده است یا نتیجۀ شلیک یک موشک روسی.

همچنین معلوم نیست که آیا ابوبکر بغدادی بطور مشخص هدف حمله قرار گرفته و زخمی شده است یا زخمی شدن او پیامد جانبی حملۀ دیگری بوده است.

این باور وجود دارد که روز وقوع این حمله، بسیار نزدیک به روزی بوده است که ارتش روسیه ادعا کرد رهبر داعش کشته یا زخمی شده است. در ماه ژوئن سال گذشتۀ میلادی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ابوبکر بغدادی در جریان یک حملۀ هوایی در ۲۸ ماه مه در حومۀ رقه کشته شده است.

بیشتر بخوانید: روسیه: ابوبکر بغدادی رهبر داعش، احتمالا در جریان یک بمباران کشته شده است

ابوعلی البصری، مدیر کل اطلاعات و مبارزه با تروریسم وزارت کشور عراق نیز روز دوشنبه از بستری بودن بغدادی در بیمارستانی متعلق به این گروه در شمال شرق سوریه خبر داد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از ابوعلی البصری می‌نویسد: «البغدادی به شدت از ناحیه پا زخمی شده و توان حرکت ندارد و به تازگی برای مداوا به یکی از بیمارستان‌های وابسته به داعش در منطقه "الجزیره" در شمال شرق سوریه منتقل شده است... بنا بر اطلاعات و اسنادی که نیروهای نفوذی عراقی در میان تروریست‌ها به دست آوردند، وضعیت روحی و جسمی البغدادی وخیم است.»

به گفتۀ آقای البصری، ابوبکر بغدادی بیماری دیابت دارد و «روزهای پایانی عمرش را می‌گذراند».

ابوبکر بغدادی تنها یک بار در ژوئیه سال ۲۰۱۴ میلادی در انظار عمومی، در مسجد النوری موصل دیده شده و پس از آن تنها پیام‌های صوتی منتسب به او منتشر شده است.

آخرین پیام از این دست، در سپتامبر سال گذشته میلادی و پس از آن منتشر شد که روسیه خبر کشته یا مجروح شدن رهبر گروه داعش را منتشر کرد.

شبه نظامیانی که از پشتیبانی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برخوردارند اکنون بر بیابانی در امتداد مرز عراق و سوریه مشهور به جزیره (Jazeera) که تنها منطقۀ باقی‌مانده در دست داعش محسوب می‌شود، متمرکز شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گمانه زنی درباره حضور ابوبکر بغدادی در البوکمال

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

ادعای متناقض ایران و مخالفان بشار اسد؛ موشک‌های سپاه پاسداران کجای سوریه فرود آمد؟