Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشت شهری که با بحران کمبود آب روبرو می‌شوند

هشت شهری که با بحران کمبود آب روبرو می‌شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از یک میلیارد نفر در جهان دسترسی به آب پاکیزه ندارند و ۲/۷ میلیارد نفر دیگر نیز دست‌کم یک ماه در سال دچار کمبود آب هستند.

آگهی

جهان با بحران کم آبی روبروست. در سال‌های اخیر بدلیل مصرف بی‌رویه منابع آب در کنار تغییرات اقلیمی، شهرها و کشورهای مختلف با مشکل کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند.

این معضل از مرحله هشدار گذشته و بسیاری از شهرهای جهان نظیر کیپ‌تاون، دومین شهر بزرگ افریقای جنوبی همین حالا با خطر جدی تامین آب آشامیدنی برای شهروندان روبروست.

با وجود اینکه ۷۰ درصد کره زمین با آب پوشیده شده اما تنها ۳ درصد از این آب‌ها قابل آشامیدن است و رقابت برای این برای تامین آب جمعیت بیش از هفت میلیاردی جهان بیشتر شده است.

بیش از یک میلیارد نفر در جهان دسترسی به آب پاکیزه ندارند و ۲/۷ میلیارد نفر دیگر نیز دست‌کم یک ماه در سال دچار کمبود آب هستند.

بر اساس بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۱۴ بر روی پانصد شهر بزرگ دنیا، پیش‌بینی شده بود که از هر چهار شهر، یک شهر در وضعیت «هشدار کمبود آب» قرار خواند گرفت.

در این مطلب به بررسی موقعیت هشت شهر بزرگ جهان می‌پردازیم که با تهدید کمبود آب آشامیدنی روبرو هستند:

تهران؛ کاهش و آلودگی منابع آب زیرزمینی

بحران آب در بسیاری از شهرهای ایران به مرحله هشدار رسیده است. تهران با جمعیت هشت و نیم میلیونی، دو برابر مصرف سرانه آب را نسبت به استانداردهای جهانی دارد.

با وجود اینکه ۷۰ درصد از ذخایر آبی شهر تهران از منابع سطحی تامین می‌شود اما در فصول گرم و سال‌های کم‌باران ۵۰ درصد آب این شهر از منابع زیرزمینی تامین می‌شود.

این در حالی است که مصرف بیش‌از اندازه منابع زیر زمینی و کم شده آب این ذخایر، خطر آلودگی این آب‌ها را افزایش می‌دهد.

سهم سرانه آب در شهر تهران به ۳۵۰ متر مکعب در سال رسیده است و همین موضوع باعث شده تا کمبود آب آشامیدنی در این شهر از وضعیت بحران عبور کند.

سائوپائولو در بحران آب؛ پلیس از کامیون‌های حمل آب محافظت کرد

سائوپائولو یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیا و از مراکز مهم تجاری برزیل در سال ۲۰۱۵ زمانی که ذخایر آبی شهر به زیر ۴ درصد رسید، با بحران شدید آب مواجه شد.

این شهر با جمعیت ۲۱/۷ میلیون نفر تنها برای ۲۰ روز ذخیره آب داشت و به همین خاطر پلیس مسئولیت حفاظت از کامیون‌های حمل آب در برابر غارت و شورش را بعهده گرفته بود.

خشکسالی مناطق جنوب شرقی برزیل از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و تا سال ۲۰۱۷ ادامه یافت. با این وجود نمایندگی سازمان ملل متحد در این کشور، دلیل اصلی بحران آب آشامیدنی را « عدم برنامه ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب» می‌داند.

بحران کمبود اب در برزیل در سال ۲۰۱۶ پایان یافت اما در ژانویه ۲۰۱۷ نیز ذخیره مخازن آب این کشور ۱۵ درصد کمتر از میزان مورد نیاز بود.

A post shared by UJ HUMOR (@ujhumor) on

بنگلور هندوستان؛ لوله‌کشی‌ فرسوده نیمی از آب شهر را هدر می‌دهد

هند با کمبود آب آشامیدنی پاک برای شهروندان خود روبروست. شهر بنگلور نیز از این قاعده مستثنی نیست اما مشکل بزرگ دیگر، فرسودگی لوله‌های آب در این شهر است.

مقامات هند می گویند که به همین دلیل نیمی از آب آشامیدنی شهر بنگلور به دلیل قدیمی بودن سیستم لوله‌کشی هدر می‌رود.

آب دریاچه‌های بنگلور نیز برای آشامیدن مناسب نیست و تنها برای آبیاری یا مصارف صنعتی می‌توان از آن استفاده کرد.

پکن؛ گران کردن آب برای بخش‌های تجاری

آگهی

چین با داشتن ۲۰ درصد جمعیت جهان، تنها ۷ درصد ذخایر آب شیرین را در اختیار دارد. سهم هر شهروند در پکن با جمعیت بیست میلیونی در سال ۲۰۱۴، ۱۴۵ متر معکب آب بود. این در حالی است که به گفته بانک جهانی، با رسیدن سهم آب هر شهروند به ۱۰۰۰ متر مکعب، این شهر دچار بحران شدید کمبود آب شده است.

از سوی دیگر آلودگی آب‌ها در پایتخت این کشور بر مشکل کمبود آب افزوده است. آمار رسمی سال ۲۰۱۵ نشان می‌داد که ۴۰ درصد از منابع آب سطحی پکن به حدی آلوده است که تنها برای مصارف صنعتی و کشاورزی می توان از آن استفاده کرد.

مقامات دولت چین، در راستای مقابله با این معضل علاوه بر برنامه‌های آموزشی و فرهنگی برای شهروندان، قیمت آب آشامیدنی را برای صاحبان تجارت به مقدار زیادی افزایش دادند.

قاهره؛ آمار بالای مرگ‌ و میر ناشی از آب آلوده

رود نیل، طولانی‌ترین رودخانه جهان منبع اصلی تامین آب کشور مصر است. با این‌حال این رودخانه در معرض آلودگی ناشی از پسماندهای صنعتی و کشاورزی است.

سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد که مصر در میان کشورهای نیمه توسعه یافته، بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی آب را دارد.

آگهی

جاکارتا و بحران آب‌های زیرزمینی؛ آسفالت مانع جذب آب باران

جاکارتا، پایتخت اندونزی مانند بسیاری از شهرهای ساحلی با خطر بالا آمدن آب دریاها روبروست.

اما در این شهر این مشکل با مداخله انسان در طبیعت افزایش یافته است. به دلیل اینکه نیمی از جمعیت ۱۰ میلیونی این شهر به آب لوله کشی دسترسی ندارند، شهروندان به حفر چاه اقدام می‌کنند و این موضوع باعث تمام شدن منابع آب زیر زمینی شده است.

از سوی دیگر با وجود میزان بالای بارش باران در این شهر، آسفالت خیابان‌ها و استفاده از بتن مانع جذب آب باران و پر شدن ذخایر آب زیر زمینی می‌شود.

مسکو؛ آلودگی آب در دوران صنعتی شوروی

روسیه یک چهارم ذخایر آب شیرین جهان را در اختیار دارد اما آلودگی به جا مانده در دوران اوج صنعتی‌سازی شوروی سابق، برخی از منابع آبی این کشور را غیرقابل مصرف کرده است.

سازمان‌های نظارتی روسیه می گویند که ۳۵ تا ۶۰ درصد منابع آب آشامیدنی روسیه فاقد استانداردهای بهداشتی هستند.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

استانبول؛ بحران آب در ماه‌های گرم سال

طبق آمار رسمی دولت ترکیه، این کشور در حال حاضر در وضعیت «هشدار کمبود آب» قرار دارد زیرا سرانه آب آشامیدنی در سال ۲۰۱۶ در این کشور به ۱۷۰۰ متر مکعب رسید.

در سال‌های اخیر شهر پرجمعیتی مانند استانبول با ۱۴ میلیون نفر شهروند، در ماه‌های گرم سال با کمبود آب مواجه بوده است.

مخازن ذخیره آب این شهر در ابتدای سال ۲۰۱۴ سی درصد کاهش یافت.

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسه؛ شهری که ۲ سال است آب آشامیدنی ندارد

درگیری و اعتراض به کم‌آبی در کازرون یک کشته بر جای گذاشت

نظر اوانجلیست‌ها و ترامپ در مورد گرمایش زمین؛ تغییرات اقلیمی دروغ است