Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نظر اوانجلیست‌ها و ترامپ در مورد گرمایش زمین؛ تغییرات اقلیمی دروغ است

نظر اوانجلیست‌ها و ترامپ در مورد گرمایش زمین؛ تغییرات اقلیمی دروغ است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوانجلیست‌ها بر این باورند که گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی حقیقت ندارند و با توسل به سه مورد آن را رد می‌کنند: فریبی که از سوی گروه‌های لیبرال مطرح شده، نظریه‌ای که برپایه علم دروغین بنا شده و هتاکی به هوش خداوند که طراح انسان و جهان است.

آگهی

گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی از معضلات مهم زیست‌ محیطی در دهه‌های اخیر است، با این حال اوانجلیست‌ها که از طرفداران برجسته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز هستند به آن باور ندارند.

اوانجلیست‌ها یا مسیحیان انجیلی به گروهی از مسیحیان پروتستانی اطلاق می‌شود که معتقدند که عیسی مسیح جان خود را به عنوان تاوان گناهان انسان‌ها داد و رستگاری بشری در گرو ایمان به مسیح است.

قریب به ۸۵ میلیون اوانجلیست در ایالات متحده زندگی می‌کنند و حدود ۲۶ درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

این گروه بر این باورند که گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی حقیقت ندارند و با توسل به سه مورد آن را رد می‌کنند: فریبی که از سوی گروه‌های لیبرال مطرح شده، نظریه‌ای که برپایه علم دروغین بنا شده و هتاکی به هوش خداوند که طراح انسان و جهان است.

مرکز تحقیقات پیو (Pew Research Centre) در ایالات متحده آمریکا در نظرسنجی خود در سال ۲۰۱۵ نشان داد که تنها ۲۸٪ از پیروان این فرقه باور دارند که گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی در نتیجه فعالیت‌های انسانی است.

براساس نتایج این نظرسنجی باقی اوانجلیست‌ها باور دارند که انسان نمی‌تواند به «برنامه‌های خداوند» آسیب بزند و هر آنچه در زمین رخ می‌دهد براساس «اراده خداوند» است.

تعصب مسیحیان انجیلی تنها مختص به عدم توانایی انسان در تخریب محیط زیست نیست، آنها نسبت به مسائل گوناگونی چون ازدواج و رابطه جنسی همجنسگرایان، سقط جنین و فمینیسم نیز مواضع شدیدی دارند.

مارتین پالمر، مورخ دینی و یک فعال محیط زیست که در مورد نحوه درک از محیط زیست در میان پیروان ادیان تحقیق می‌کند پیروان کلیسای انجیلی را یکی از متعصب‌ترین گروه‌ها در زمینه درک و پذیرش گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی می‌داند.

وی در زمان برگزاری مراسم سخنرانی در مورد ادیان و رابطه آنها با محیط زیست بارها با اعتراض افرادی روبرو شده که تغییرات آب و هوایی بر اثر فعالیت‌های انسانی را دروغ می‌دانند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دونالد ترامپ و تغییرات اقلیمی

یکی دیگر از نقاط مشترک اوانجلیس‌ها علاقه آنها به دونالد ترامپ است. به گزارش نیویورک تایمز بیشتر پیروان این فرقه در سراسر ایالات متحده بر این باورند که آقای ترامپ در جایگاه درستی ایستاده، نیت خالصی برای اداره کشور دارند و قادر است که او می‌تواند موجب نجات و رستگاری کشور شود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده، مرکز تحقیقات پیو اعلام کرد که ۸۰ درصد از راستگرایان مسیحی از جمله اوانجلیست‌ها اعلام کردند که به دونالد ترامپ رای داده‌اند.

دونالد ترامپ از جمله کسانی است که به گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی باور ندارد و بارها در صفحه توییتر خود این مساله را به سخره گرفته است.

وی حتی در مواردی تغییرات آب و هوایی یک بازی سیاسی از جانب دیگر دولت‌ها خوانده است که قصد دارند با فریب جهانیان بازار را در اختیار بگیرند و مانع فروش کالاهای آمریکایی شود. همچنین وی بر این باور است که شرکت در برنامه‌های مقابله با گرمایش زمین موجب هدر رفتن میلیارها دلار از بودجه آمریکا شده و سودی ندارد.

مقامات قریب به ۲۰۰ کشور جهان در دسامبر ۲۰۱۵ در پاریس، پایتخت فرانسه گرد هم آمدند و تا در طی توافقی میزان تولید گازهای گلخانه‌ای که سبب تغییرات آب و هوا و تهدید حیات کره زمین شده، را کاهش دهند.

با این حال حدود ۱۸ ماه پس از امضای این توافق، دونالد ترامپ اعلام کرد که این توافق را ترک خواهد کرد. این در حالی است که ایالات متحده بزرگترین قطب اقتصادی و دومین تولید کننده گازهای کربنی در جهان است.

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که گرچه آمریکا حدود ۱۵ درصد از تولیدات دی‌اکسید کربن در جهان را در اختیار دارد، اما حتی با وجود ترک این توافق از سوی این کشور، هنوز امکان دستیابی به هدف وجود دارد. با این حال رسیدن به هدف غایی این توافق با توجه به خروج آمریکا از آن نیازمند توجه و کار موثرتر از سوی سران سایر کشورهاست.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ساعت آخرالزمان؛ بشر همچنان دو دقیقه فرصت دارد

هشت شهری که با بحران کمبود آب روبرو می‌شوند

ترامپ نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات آمریکا را پذیرفت؛«ایران در زمان من ورشکسته و آماده توافق بود»