اسرائیل مظنون اصلی قتل یک خاخام را به قتل رساند

اسرائیل مظنون اصلی قتل یک خاخام را به قتل رساند
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرد مظنون، فرزند یکی از فرماندهان پیشین حماس بود. پدر وی در سال ۲۰۰۵ کشته شده بود.

آگهی

شین بت، سازمان امنیت داخلی اسرائیل اعلام کرد یک فلسطینی را  به ظن مشارکت در قتل خاخام اسرائیلی در نهم ژانویه کشته است. 

به گفته این سازمان امنیتی احمد جرار در  نزدیکی مخفیگاه خود در منطقه یمعون در شمال کرانه باختری رود اردن و در یک خودرو با شلیک گلوله به قتل رسیده است. وی از سوی اسرائیل به مشارکت فعال در قتل خاخام رازیل شواه در یکی از شهرک‌های یهودی نشین کرانه باختری متهم شده است. گفته می‌شود وی فرزند ناصر جرار، یکی از فرماندهان پیشین جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) بوده که در سال ۲۰۰۵ کشته شده بود.

قتل خاخام رازیل شواه در نخستین روزهای سال جاری میلادی نقطه اوج دور تازه خشونت‌ها در اراضی اشغالی پس از اعلام رسمی انتقال سفارت ایالات متحده آمریکا به بیت‌المقدس به شمار می‌رود. در حالی که حملات علیه شهروندان اسرائیلی در این منطقه عمدتا «کور» و بدون هدف مشخص به نظر می‌رسد، قتل یک خاخام باعث واکنش شدید دولت و نهادهای امنیتی این کشور شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه شین بت آمده است: «احمد جرار در زمان بازداشت و در حالیکه مسلح بود از مخفیگاه خود خارج شد. ماموران امنیتی به سوی وی آتش گشودند و وی را به قتل رساندند.» سازمان امنیت داخلی اسرائیل می‌گوید در محل اقامت وی یک مسلسل و یک کمربند انفجاری کشف کرده است.

پس از این عملیات نیروهای امنیتی، صدها فلسطینی با تجمع در روستای یمعون با سربازان ارتش اسرائیل درگیر شدند.

خبر قتل این فرد مظنون در حالی منتشر می‌شود که تنها ساعاتی پیش از آن یک شهرک نشین یهودی دیگر در شمال اسرائیل با حمله فردی چاقو به دست، به شدت زخمی شد. 

حدود ۶۰۰هزار نفر در شهرک‌های یهودی نشین کرانه باختری و بخش شرقی بیت‌المقدس - که از سوی جامعه بین‌المللی به عنوان اراضی اشغالی شناخته می‌شوند- زندگی می‌کنند. در سال‌های گذشته و پس از انتقال مرکزیت مبارزات مسلحانه از کرانه باختری به غزه و برقراری آتش‌بس میان سازمان آزادی‌بخش فلسطین (فتح) با اسرائیل، حملات علیه شهروندان اسرائیلی در این منطقه، عمدتا با سلاح سرد و خودرو انجام می‌شود. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروهی از سربازان اسرائیلی بر اثر انفجار بمب در مرز نوار غزه مجروح شدند

پنجمین روز خشونت‌ها در کرانه باختری رود اردن

در پی حمله مسلحانه سه مرد در کرانه باختری یک اسرائیلی کشته شد