Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف شهر باستانی مایاها؛ پنهان در پوشش جنگل‌های انبوه گواتمالا

Teotihuacan
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر خلاف دیگر تمدن‌های باستانی که آثار آن‌ها از جمله ساختمان‌ها و راهها و جاده‌ها به تدریج از بین رفته‌اند، پوشش فشردۀ جنگلی این منطقه بخوبی سازه‌ها و دیگر آثار تمدن مایاها را پنهان و در خود حفظ کرده است.

آگهی

دانشمندان با استفاده از فناوری‌های نوین نقشه‌برداری هوایی توانستند برای اولین بار بقایای خانه‌ها، ساختمان‌ها، اهرام و دژهای دفاعی متعلق به تمدن مایا را در جنگل‌های متراکم منطقه پتن (Peten) در گواتمالا پیدا کنند.

این نقشه برداری‌ها منطقه‌ای به وسعت ۲۱۰۰ کیلومتر مربع را در بر می گیرد و آثار کشف شده شامل بقایای ده‎ها هزار بناست، کشفی که از آن نتیجه گرفته می شود که در دوران باستان میلیون‌ها نفر در این مکان زندگی می‌کرده اند.

در جریان این اکتشافات، بقایای زمین‌های کشاورزی صنعتی و کانال‌های آبیاری نیز مشخص شد.

پروژه اکتشاف این منطقه باستانی بطور مشترک توسط باستان شناسان ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و گواتمالا به اجرا گذاشته شد و خبر این کشف بزرگ روز پنج‌شنبه اعلام گردید.

بر اساس مطالعاتی که در این سایت باستانی انجام شده، گمان می‌رود که در گذشته حدود ۱۰ میلیون نفر در این منطقه زندگی می‌کرده اند.

مارچلو آ کنوتو، استاد انسان شناسی دانشگاه تولین آمریکا می‌گوید: «این میزان جمعیت، دو تا سه برابر بیش از میزانی است که پیش از این تخمین زده می‌شد.»

پژوهشگران در این پروژه از فناوری نقشه‌برداری استفاده کردند که «Lidar» نامیده می‌شود. در این روش پالس‌های لیزری نور به سطح زمین فرستاده می شوند که در این مورد به خصوص به کشف منطقه وسیع در زیر پوشش‌های متراکم جنگلی انجامید.

تصاویری که با این شیوه از منطقه سکونت مایاها ترسیم شد نشان می دهد که زمین‌هایی که توسط این قوم به زیر کشت رفته بوده، بسیار گسترده‌تر از میزانی است که پیش از این گمان می‌رفت؛ بگونه‌ای که در برخی از مناطق ۹۵ درصد زمین‎ها در خدمت فعالیت‎های کشاورزی بوده است.

به گفته پروفسور مارچلو آ کنوتو به نظر می‌رسد که مایاها در دوران باستان از هر اینچ زمین برای کشاورزی بهره می برده اند.

حصارهای دفاعی گسترده و خندق‌ها و کانال‌های آبیاری وسیع نیز نشانگر فعالیت‎های بسیار سازمان یافته در این منطقه در گذشته های دور است.

مایاها در سالهای ۱۰۰۰ قبل از میلاد تا ۹۰۰ پس از میلاد در این منطقه زندگی می‌کردند و جامعه کوچکی از نسل‌های باقیمانده از آنها همچنان در این منطقه ساکن هستند.

در مجموعۀ کشف شده، حدود ۶۰ هزار سازۀ منحصر بفرد دیده می‌شود از جمله مراکز برگزاری مراسم و آیین‌های ویژه مایاها، میادین و اهرام‌ها.

به گفتۀ دانشمندان بر خلاف دیگر تمدن‌های باستانی که آثار آن‌ها از جمله ساختمان‌ها و راهها و جاده‌ها به تدریج از بین رفته‌اند، پوشش فشردۀ جنگلی این منطقه بخوبی سازه‌ها و دیگر آثار تمدن مایاها را پنهان و در خود حفظ کرده است.

بیشتر بخوانید: کهن ترین تقویم قوم مایا کشف شد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف آرامگاه ۴۴۰۰ ساله یک کاهن زن در مصر

رابطه تغییرات اقلیمی و ناپدید شدن شهاب‌سنگ‌ها؛ زیان جبران‌ناپذیری که علم بشر می‌بیند

«دره گمشده» با ۲۵۰۰ سال قدمت در اکوادور؛ افشای رازهایی جدید از تاریخچه حیات در آمازون