Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عربستان سعودی فعالیت در ۱۲ شغل را برای خارجی‌ها ممنوع کرد

Riyadh Skyline New
Riyadh Skyline New
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اعلام ریاض، هدف از این کار ایجاد فرصتهای شغلی بیشتر برای شهروندان زن و مرد عربستان سعودی در بخش‌های خصوصی است.

آگهی

عربستان سعودی مهاجرانی را که در این کشور زندگی می‌کنند، از کار در ۱۲ حوزۀ اقتصادی مختلف منع و اعلام کرد که این مشاغل صرفا مختص شهروندان پادشاهی سعودی است.

بنا بر تصمیم على بن ناصر الغفيص، وزیر کار عربستان این ممنوعیت از سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به اجرا گذاشته خواهد شد.

به گفتۀ خالد ابوالخیل، سخنگوی وزارت کار مشاغل ممنوعه برای مهاجران عمدتا در بخش فروش است؛ از جمله فروش ساعت، عینک، تجهیزات پزشکی، لوازم الکتریکی و الکترونیکی، فروش خودرو و موتورسیکلت و قطعات آنها، مصالح ساختمانی، فروش فرش و مبلمان، فروش پوشاک مردانه و زنانه و پوشاک کودکان، فروش محصولات غذایی از جمله کار در شیرنی فروشی‌ها. 

بنا بر اعلام خالد ابوالخیل هدف از این کار، ایجاد فرصتهای شغلی بیشتر برای شهروندان زن و مرد عربستان سعودی در بخش‌های خصوصی است و قرار است کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت کار و توسعه اجتماعی، صندوق توسعه منابع انسانی و نهادهای بانکی عربستان برای اجرایی کردن این تصمیم تشکیل شود.

بیشتر بخوانید: استخدام ۱۰ هزار رانندۀ زن توسط شرکتهای «اوبر» و «کریم» در عربستان سعودی

کاهش قیمت نفت و در پی آن کاهش فعالیتهای اقتصادی منجر به آن شده است که نرخ بیکاری در عربستان سعودی از سطح ۱۲ درصد سال گذشتۀ میلادی فراتر رود. 

برای مقابله با افت فعالیتهای اقتصادی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور مجموعه اصلاحاتی را از سال گذشته میلادی به اجرا گذاشت که افزایش مالیات بر ارزش افزودۀ محصولاتی مانند مواد غذایی، پوشاک، سرگرمی و محصولات الکترونیک، افزایش بهای قبض‌های آب و برق و درنهایت توقف پرداخت قبوض آب و برق اعضای خانواده‌های پادشاهی بخشی از این اصلاحات بود.

طبق سیاستهای او و در چهارچوب چشم‌انداز اقتصادی که برای آیندۀ این کشور ترسیم شده، قرار است تا سال ۲۰۳۰ میلادی با تنوع بخشیدن به فعالیتهای اقتصادی از وابستگی اقتصاد این کشور به نفت کاسته شود. 

بیشتر بخوانید: پروژه عظیم گردشگری سعودی‌ها؛ گامی بزرگ برای تابوشکنی؟

روز سه‌شنبه همچنین گروه کاری ضد فساد عربستان سعودی با آزاد کردن تمام مقامات عالیرتبه‌ای که برای مدتی بیش از دو ماه به اتهام فساد مالی در هتل ریتز‌-کارلتون شهر ریاض در بازداشت بودند، به کار خود پایان داد.

دهها تن از اعضای خانواده پادشاهی سعودی، شماری از وزیران و همچنین گروهی از بازرگانان سرشناس این کشور در ماه نوامبر ۲۰۱۷ میلادی و در جریان پروژۀ مبارزه با فساد، به اتهام ارتکاب جرایمی همچون پولشویی، رشوه خواری و اخاذی بازداشت شده بودند.

بیشتر بخوانید: 

ولید بن طلال شاهزاده و میلیاردر سعودی آزاد شد

دستگیری شاهزادگان سعودی، مبارزه با فساد یا تحکیم قدرت ولیعهد؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان؛ کلوب شبانه «وایت» در جده پیش از افتتاح تعطیل شد

عربستان اموال معن الصانع، تاجر ثروتمند را به حراج می گذارد

استخدام ۱۰ هزار رانندۀ زن توسط شرکتهای «اوبر» و «کریم» در عربستان سعودی