Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مهدی کروبی خطاب به علی خامنه ای: نظام در سراشیبی قرار گرفته است

مهدی کروبی خطاب به علی خامنه ای: نظام در سراشیبی قرار گرفته است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مهدی کروبی:‌ «به جای سخن گفتن از جایگاه اپوزیسیون و انتقاد از دیگران، بار مسئولیت سیاست های سه دهه گذشته اش را پذیرا باشید.»

آگهی

مهدی کروبی از رهبران جنبش اعتراضی سال ۱۳۸۸ موسوم به «جنبش سبز» با انتشار نامه ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به اعتراضات روزهای گذشته در شهرهای ایران، نظام جمهوری اسلامی را در سراشیبی توصیف کرده است.

کروبی نوشته است:‌ «نظام این روزها چنان در سراشیبی قرار گرفته که از تجمع چند هزار نفری مردم به ستوه آمده از ظلم و فساد احساس خطر می کند.»

کروبی در نامه اش از علی خامنه ای خواسته است «پیش از آنکه فجایع بیشتری در زندان ها رقم بخورد دستور آزادی زندانیان بحران اخیر را صادر کنید.»

کروبی همچنین در نامه اش به سخنان آیت الله خمینی اشاره کرده است که در سالهای اول انقلاب گفته بود:‌ «بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود. آن روز دیگر قضیه این نیست که برگردیم به ۲۲ بهمن، قضیه این است که فاتحه همه ما را می خوانند.»

کروبی که اکنون در هفتمین سال حصر خانگی به سر می برد از رهبر جمهوری اسلامی خواسته است که به جای سخن گفتن از جایگاه اپوزیسیون و انتقاد از دیگران، بار مسئولیت سیاست های سه دهه گذشته اش را پذیرا باشد.

این نامه که بخش هایی از آن در توئیتر سحام نیوز منتشر شده حاوی انتقاداتی است که مستقیما علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را هدف گرفته است.

بیشتر بخوانید:‌   تقاضای خاتمی از خامنه‌ای؛ کروبی و موسوی رفع حصر شوند

مهدی کروبی در بخشی از این نامه نوشته است: «در باب حذف افراد بارها شنیده ایم که می گویند میزان حال افراد است. اگر همین تفسیر جریان حاکم را بپذیریم پس باید بگوییم این موضوع شامل حال حضرتعالی که بیش از همه قدرت و مسئولیت دارید نیز می گردد؛ زیرا میزان سنجش حال افراد بر اساس اعمال و افعال آنها قضاوت می شود نه بر اساس میزان قدرت آنان.»

کروبی در نامه خود مجلس خبرگان را گرفتار در «دور باطل» ارزیابی کرده و شورای نگهبان را نهادی ارزیابی کرده است که «خروجی آن شد مجلسی (خبرگان) فرمایشی که تنها وظیه سالانه اش ثناگویی است.»

وی با کند ذهن خطاب کردن احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، می گوید:‌ «فردی نظیر جناب جنتی نزدیک به ۲۵ سال در کسوت دبیری شورای نگهبان، بی‌رحمانه با آبروی افراد بازی‌ کرده است. کند ذهنی، عجول بودن در تهمت زدن به افراد و دست بردن در انتخاب مردم ویژگی منحصر به فرد این عضو کهنسال شورای نگهبان است.»

مهدی کروبی خطاب به رهبر جمهوری اسلامی همچنین از سپاه و بسیج انتقاد کرده و علی خامنه‌ای را مسئول وارد شدن این نهادهای نظامی به سیاست و اقتصاد معرفی می کند که نتایج «فاجعه آمیز آن این روزها بر همه روشن است.»

مهدی کروبی همچنین در نامه خود به انتخابات بحث برانگیز سال ۸۸ اشاره کرده و خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته است:‌ «در نماز جمعه ۲۹ خرداد به جای شنیدن صدای معترضین به زبان تهدید سخن گفتید و تمام قد از نتیجه مضحک انتخابات دفاع کردید و نظر خود را به آقای احمدی نژاد نزدیک تر از همه دانستید.»

کروبی همچنین در بخشی از نامه پرسیده است:‌ «به‌راستی چگونه می‌خواهید این اشتر سرکش قدرت را بدون پالایش و اصلاح ساختاری نظام به دست دیگری بسپارید؟ برای یک لحظه هم شده تصور کنید این تفسیر فراقانونی از اختیارات بی حساب و کتاب ولی‌فقیه پس از شما در ید فرد دیگری قرار گیرد و آن فرد بخواهد آراء و نظرات خود را بر یک ملت آنهم بدون نظارت و پاسخگویی تحمیل کند. چه تصویری فاجعه‌باری از آن روز برای‌تان متصور است؟»

کروبی همچنین در نامه خود از نقش مجتبی خامنه ای فرزند رهبر جمهوری اسلامی در انتخابات سال ۸۸ انتقاد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای مرکزی حزب اعتماد ملی باز هم با استعفای کروبی مخالفت کرد

تحلیل‌گرغربی: این پیروزی را نمی‌توان تصادفی دانست؛ سانسورعبارت «اگر رهبری نبود» پزشکیان در تلویزیون

کابینه مسعود پزشکیان؛ چه کسانی وزرای رئيس جمهور جدید ایران خواهند بود؟