سایه تحریم مخالفان بر مذاکرات صلح سوریه در سوچی

شهر حلب، سوریه
شهر حلب، سوریه Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علاوه بر «کمیته مذاکرات سوریه» و گروههای کرد حدود ۳۰ گروه مسلح دعوت روسیه برای شرکت در اجلاس سوچی را رد کرده اند.

آگهی

هیات های شرکت کننده در اجلاس صلح سوریه در حالی روز دوشنبه وارد شهر سوچی روسیه شدند که برگزاری این نشست تحت تاثیر غیبت اصلی ترین مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قرار گرفته است.

«کمیته مذاکرات سوریه» و گروههای کرد از عدم شرکت خود در اجلاس سوچی خبر داده اند. «کمیته مذاکرات سوریه» اصلی ترین مخالفان رژیم این کشور را نمایندگی می کند. غیبت این دسته از مخالفان باعث شده است دستیابی به پیشرفت در روند مذاکرات بیش از پیش دور از دسترس به نظر برسد. با این حال استفان دومیستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه در این اجلاس حضور خواهد داشت.

نشست سوچی در حالی روز سه شنبه آغاز خواهد شد که گفتگوهای مقدماتی چند روز پیش در وین، پایتخت اتریش که تحت نظر سازمان ملل برگزار شد، با شکست روبه‌رو شد.

روسیه، ایران و ترکیه بانیان برگزاری «کنگره گفتگوی ملی سوریه» در سوچی هستند. مسکو می گوید از ۱۶۰۰ شخصیت برای شرکت در این نشست دعوت کرده است. این در حالی است که تنها حدود ۳۵۰ نفر از این شخصیتها در سوچی حضور خواهند داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هدف از برگزاری اجلاس سوچی چیست؟

هدف از برگزاری «کنگره گفتگوی ملی سوریه» گردهمایی نمایندگان دولت این کشور و مخالفان بشار اسد برای مذاکره در مورد قانون اساسی جدید این کشور عنوان شده است. بحث بر سر قانون اساسی آینده سوریه محور مذاکرات روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته در وین نیز بود.

ناصر حریری، مذاکره کننده ارشد کمیته مذاکرات سوریه اعلام کرده است که به دلیل شکست گفتگوهای وین هیچ کدام از نمایندگان این کمیته در اجلاس سوچی حضور نخواهند داشت.

او می گوید: «رژیم بر روی راه حل نظامی حساب می کند. آنها اراده ای برای مشارکت در یک مذاکره سیاسی جدی ندارند.»

از سوی دیگر گروههای کرد نیز روز یکشنبه از عدم شرکت خود در اجلاس سوچی خبر دادند. این گروهها دلیل تحریم نشست سوچی را «اوضاع عفرین» عنوان کرده اند.

ترکیه از حدود ۱۰ روز پیش تاکنون عملیات خود در خاک سوریه را آغاز کرده است. آنکارا این عملیات را «شاخه زیتون» نامگذاری کرده است. منطقه عفرین که تحت کنترل نیروهای کرد قرار دارد تاکنون هدف اصلی تهاجم ارتش ترکیه در شمال سوریه بوده است.

علاوه بر «کمیته مذاکرات سوریه» و گروههای کرد حدود ۳۰ گروه مسلح دعوت روسیه برای شرکت در اجلاس سوچی را رد کرده اند.

واکنش مسکو به تحریم مخالفان اسد

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز دوشنیه در واکنش به عدم شرکت بخشی از مخالفان رژیم سوریه در نشست سوچی بر تلاش «صبورانه، پیوسته و دقیق» برای دستیابی به پیشرفت در روند صلح سوریه تاکید کرد. به گفته وی عدم مشارکت مخالفان در اجلاس سوچی «نشان می دهد پیشرفت فوری در زمینه حل بحران سیاسی در سوریه نامحتمل است.»

سخنگوی کاخ کرمیلن در عین حال تاکید کرد که برگزاری اجلاس سوچی گامی «بسیار مهم» در راستای پیشرفت در روند صلح سوریه محسوب می شود.

روسیه پیش از این در ماه نوامبر سال گذشته میلادی نیز تلاش کرده بود زمینه گفتگو بین رژیم سوریه و مخالفان آن را فراهم کند. کشورهای غربی که از احتمال تضعیف گفتگوهای صلح تحت نظر سازمان ملل نگران هستند، به تلاشهای مسکو برای برگزاری مذاکره بین دولت سوریه و مخالفان آن به دیده تردید می نگرند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نمایندگی کشورش در اجلاس سوچی را برعهده خواهد داشت. روسیه متحد اصلی رژیم بشار اسد محسوب می شود. جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۳۴۰ هزار کشته بر جا گذاشته است. 

بیشتر بخوانید:

ابراز امیدواری شرکت کنندگان در نشست آستانه به برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد شدید روسیه از کی‌یف و آنکارا در پی بازگشت فرماندهان آزوف به اوکراین؛«با مسکو هماهنگ نشده بود»

هفته کاری چهار روزه و بازدهی کارمندان، شرکتی در ترکیه‌ از مزایای آن می‌گوید

پلیس ترکیه از کشف سومین محموله بزرگ کوکائین در تاریخ این کشور خبر داد