اردوغان از احتمال گسترش و تمدید عملیات در عفرین سوریه خبر داد

اردوغان از احتمال گسترش و تمدید عملیات در عفرین سوریه خبر داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان طی سخنرانی در همایش حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم ترکیه، با تروریست خواندن یگان‌های مدافع خلق (YPG) گفت که کشورش تا پاکسازی کامل مرزهای خود با سوریه و از بین بردن این شبه‌نظامیان به عملیات نظامی «شاخه زیتون» در خاک سوریه ادامه خواهد داد.

آگهی

با ادامه مداخله نظامی ترکیه در شهرستان عفرین سوریه، رجب طیب اردوغان طی سخنرانی در همایش حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم این ترکیه، با تروریست خواندن مجدد یگان‌های مدافع خلق (YPG) گفت که کشورش تا پاکسازی کامل مرزهای خود با سوریه و از بین بردن این شبه‌نظامیان به عملیات نظامی در خاک سوریه ادامه خواهد داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که به پناهجویان سوری ساکن ترکیه اطمینان می‌دهد تا با پاکسازی مرز این کشور با سوریه راه را برای بازگشت آنان خا‌نه‌هایشان هموار کند. سخنانی که می توان آنرا گسترش و تمدید عملیات «شاخه زیتون» تعبیر کرد.

ورود اردوغان به شهر چوروم برای شرکت در همایش حزب عدالت و توسعه

با گذشت ۹ روز از آغاز عملیات ترکیه در عفرین، ارتش این کشور روز یکشنبه ۲۸ ژانویه حملات خود را شدت بخشید.

آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه اعلام کرد که پس از چند روز باران شدید، نیروی هوایی این کشور با صاف شدن هوا بر شدت حملات خود افزوده و تپه‌های منتهی به عفرین را زیر بمباران هواپیماها و توپخانه خود قرار داده است.

حمله به شهر منبج سوریه و رویارویی ترکیه و آمریکا

روز گذشته (شنبه ۲۷ ژانویه) دولت ترکیه از واشنگتن خواست تا بر اساس تعهد خود به توقف تجهیز نیروهای کرد یگان مدافع خلق «ی‌پ‌گ»، بلافاصله نیروهای ایالات متحده را از شهر منبج خارج کنند.

رجب طیب اردوغان گفته است که مشاور امنیتی ایالات متحده در تماس تلفنی با سخنگوی وی از تصمیم واشنگتن برای توقف ارسال سلاح برای نیروهای «ی‌پ‌گ» خبر داده است.

بیشتر بخوانید: ترکیه: ترامپ با توقف ارسال سلاح برای کردهای سوریه موافقت کرد

علیرغم هشدارهای دولت آمریکا، رئیس جمهوری ترکیه هفته گذشته اعلام کرده بود که ارتش این کشور برای رسیدن به هدف خود برای پاکسازی نواحی هم مرز خود در سوریه، عملیات خود را تا شرق سوریه و شهر منبج در نزدیکی مرز عراق پیش خواهد برد.

پیشروی ترکیه در مناطق تحت کنترل کردها در سوریه تا صد کیلومتری شرق عفرین ممکن است به تقابل ارتش این کشور با نیروهای نظامی ایالات متحده مستقر در این منطقه منجر شود.

آقای اردوغان گفته بود که ارتش ترکیه با نام «شاخه زیتون» را با کمک ارتش آزاد سوریه تا شهر منبج در استان حلب سوریه ادامه خواهد داد.

نیروهای ارتش آزاد سوریه تحت حمایت ترکیه در شمال شرقی عفرین

بیشتر بخوانید: اردوغان: ترکیه عملیات «شاخه زیتون» در سوریه را تا مرز عراق ادامه می‌دهد

ترکیه که حضور شبه‌نظامیان کرد در عفرین را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند، عملیات نظامی «شاخه زیتون» را در تاریخ بیستم ژانویه آغاز کرد. 

در حالی که ایالات متحده، یگان‌های مدافع خلق (YPG) را موثرترین نیرو در مبارزه با گروه داعش بحساب میآورد، آنکارا این گروه شبه‌نظامی را در ارتباط با حزب کارگران کردستان ترکیه (PKK)، و تروریست بر می‌خواند.

بیشتر بخوانید: چرا ترکیه به عفرین حمله کرد؟ حامیان و مخالفان تهاجم آنکارا به عمق خاک سوریه

به گزارش خبرگزاری سانا، وابسته به وزارت ارتباطات سوریه، در عملیات ارتش ترکیه در عفرین تا کنون ۸۶ غیرنظامی کشته و ۱۹۸ نفر زخمی شده‌اند. این خبرگزاری می‌افزاید که در پی این حملات به زیر ساخت‌ها، مناطق مسکونی و آثار باستانی عفرین خسارات فراوانی وارد شده است.  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلامیه هوایی آنکارا در عفرین برای مقابله با شبه نظامیان کرد

اردوغان: ترکیه عملیات «شاخه زیتون» در سوریه را تا مرز عراق ادامه می‌دهد

دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر در ترکیه به ظن ارتباط با گروه داعش