افزایش حضور زنان نسبت به مردان در دانشگاه آکسفورد پس از ۱۰۰۰ سال

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Oxford Students
Oxford Students

تعداد دانشجویان زن پذیرفته شده در مقطع کارشناسی دانشگاه آکسفورد بریتانیا برای نخستین بار در تاریخ ۱۰۰۰ ساله این دانشگاه بر تعداد مردان فزونی یافت. 

آکسفورد که شرایط دشواری برای پذیرفتن دانشجو دارد در پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۰۷۰ دانشجوی زن را در مقایسه با ۱۰۲۵ دانشجوی مرد پذیرفته است. 

گرچه تعداد متقاضیان مرد برای ورود به این دانشگاه از زنان بیشتر بود، اما تعداد زنانی که امسال موفق به راهیابی به آکسفورد شدند از تعداد مردان بیشتر است.

دانشگاه آکسفورد دومین دانشگاه قدیمی جهان پس از دانشگاه بولونیا ایتالیاست که نزدیک به ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. این دانشگاه برای نخستین بار در قرن نوزدهم میلادی زنان را به عنوان دانشجو پذیرفت. با این حال در عصر کنونی زنان نه تنها به عنوان دانشجو بلکه به عنوان مدرس، محقق و حتی مدیر ارشد در بخش‌های مختلف آن مشغول به تحصیل و کار هستند.

سخنگوی دانشگاه آکسفورد در این باره گفت که گرچه هنوز بسیار زود است که در مورد روند حضور زنان در این دانشگاه صحبت کنیم، اما اتفاق امسال نشانه‌ای از پیشرفت زنان متقاضی تحصیل در این دانشگاه است.

استیون هاوکینگ، فیزیکدان برجسته بریتانیایی، بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده آمریکا، بی‌نظیر بوتو، نخست وزیرترور شده پاکستان و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از جمله مشهورترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند.

۷۳ نفر از ۹۲۳ برنده جایزه نوبل در رشته‌های گوناگون از میان دانشجویان، کارکنان و محققان این دانشگاه بودند.

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلج نوبل نیز از جمله کسانی است که امسال به دانشگاه آکسفورد راه یافته است. رشته تحصیل وی مشابه رشته تحصیلی بی‌نظیر بوتو یعنی فلسفه، سیاست و اقتصاد است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید