Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

افزایش حضور زنان نسبت به مردان در دانشگاه آکسفورد پس از ۱۰۰۰ سال

Oxford Students
Oxford Students
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعداد زنان پذیرفته شده در دانشگاه آکسفورد انگلستان برای نخستین بار در تاریخ ۱۰۰۰ ساله این دانشگاه از مردان پیشی گرفت.

آگهی

تعداد دانشجویان زن پذیرفته شده در مقطع کارشناسی دانشگاه آکسفورد بریتانیا برای نخستین بار در تاریخ ۱۰۰۰ ساله این دانشگاه بر تعداد مردان فزونی یافت. 

آکسفورد که شرایط دشواری برای پذیرفتن دانشجو دارد در پاییز سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۰۷۰ دانشجوی زن را در مقایسه با ۱۰۲۵ دانشجوی مرد پذیرفته است. 

گرچه تعداد متقاضیان مرد برای ورود به این دانشگاه از زنان بیشتر بود، اما تعداد زنانی که امسال موفق به راهیابی به آکسفورد شدند از تعداد مردان بیشتر است.

دانشگاه آکسفورد دومین دانشگاه قدیمی جهان پس از دانشگاه بولونیا ایتالیاست که نزدیک به ۱۰۰۰ سال قدمت دارد. این دانشگاه برای نخستین بار در قرن نوزدهم میلادی زنان را به عنوان دانشجو پذیرفت. با این حال در عصر کنونی زنان نه تنها به عنوان دانشجو بلکه به عنوان مدرس، محقق و حتی مدیر ارشد در بخش‌های مختلف آن مشغول به تحصیل و کار هستند.

سخنگوی دانشگاه آکسفورد در این باره گفت که گرچه هنوز بسیار زود است که در مورد روند حضور زنان در این دانشگاه صحبت کنیم، اما اتفاق امسال نشانه‌ای از پیشرفت زنان متقاضی تحصیل در این دانشگاه است.

استیون هاوکینگ، فیزیکدان برجسته بریتانیایی، بیل کلینتون، رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده آمریکا، بی‌نظیر بوتو، نخست وزیرترور شده پاکستان و ترزا می، نخست وزیر بریتانیا از جمله مشهورترین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه هستند.

۷۳ نفر از ۹۲۳ برنده جایزه نوبل در رشته‌های گوناگون از میان دانشجویان، کارکنان و محققان این دانشگاه بودند.

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلج نوبل نیز از جمله کسانی است که امسال به دانشگاه آکسفورد راه یافته است. رشته تحصیل وی مشابه رشته تحصیلی بی‌نظیر بوتو یعنی فلسفه، سیاست و اقتصاد است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری پلیس با دانشجویان معترض به خصوصی‌سازی آموزش‌عالی در شیلی

خشونت علیه زنان؛ از بدن‌های کبود تا روان‌های رنجیده

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش