Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

تائید محکومیت رئیس جمهوری پیشین برزیل در دادگاه تجدیدنظر

تائید محکومیت رئیس جمهوری پیشین برزیل در دادگاه تجدیدنظر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود اینکه آقای داسیلوای ۷۲ ساله بر اساس رای این دو قاضی، برای نامزدی انتخابات آینده واجد شرایط نیست اما دادگاه انتخاباتی برزیل می تواند در صورت ثبت نام وی در انتخابات درباره صلاحیتش تصمیم گیری کند.

آگهی

دادگاه استیناف برزیل روز چهارشنبه محکومیت لولا داسیلوا، رئیس جمهوری پیشین این کشور را تائید کرد. این حکم مانع بزرگی برای نامزدی آقای لولا در انتخابات سال جاری میلادی در برزیل خواهد بود.

دو نفر از سه قاضی دادگاه رئیس جمهور پیشین و چپگرای برزیل را برای اتهامات رشوه و پولشویی محکوم دانستند. حکم زندان لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا از زمان درخواست تجدید نظر تا زمان تائید احتمالی محکومیتش در دادگاه تجدیدنظر آغاز نخواهد شد.

یک زن مخالف لولا داسیلوا در مقابل دادگاه تجدید نظر

بر اساس قانون «سابقه پاک» نامزدهای ریاست جمهوری برزیل نباید محکومیت قضایی داشته باشند.

با وجود اینکه آقای داسیلوای ۷۲ ساله بر اساس رای این دو قاضی، برای نامزدی انتخابات آینده واجد شرایط نیست اما دادگاه انتخاباتی برزیل می تواند در صورت ثبت نام وی در انتخابات باید درباره صلاحیتش تصمیم گیری کند.

علاوه بر این آقای داسیلوا می تواند مجددا برای حکم دادگاه استیناف روز چهارشنبه ۲۴ ژانویه نیز درخواست تجدید نظر کند تا با اجتباب از رفتن به زندان زمان کافی را برای ثبت نام در انتخابات و در خواست حکم دادگاه الکتروال داشته باشد.

راهپیمایی طرفداران نامزدی لولا داسیلوا در انتخابات سال جاری

لولا داسیلوا، سیاستمدار چپگرای برزیلی از سال ۲۰۱۴ درگیر پرونده فساد مالی شد. وی در سال ۲۰۱۶ به مشارکت در پرونده فساد مالی شرکت نفتی پتروبراس متهم شد.

وی در دسامبر ۲۰۱۷ به اتهام دریافت مبلغی معادل یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رشوه مجرم و به ۹ سال و شش ماه زندان محکوم شد. این مبلغ به گفته دادستانان پرونده از طرف یک شرکت مهندسی در ازای کمک لولا داسیلوا به عقد قرارداد با کمپانی نفت و گاز پتروبارس صرف نوسازی آپارتمان ساحلی او شده است.

بیشتر بخوانید:

لولا داسیلوا؛ از بازداشت به اتهام فساد تا وزیر شدن در کابینه برزیل

رئیس جمهوری پیشین برزیل به بیش از ۹ سال زندان محکوم شد

محبوبیت لولا داسیلوا در برزیل بنوعی دورنمای انتخابات آینده این کشور را نیز تغییر می‌دهد. بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها محبوبیت ۳۶ درصدی آقای داسیلوا دو برابر بیشتر از رقیب راستگرایش ژائیر بولسونارو، نماینده کنگره است.  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری پیشین برزیل برای اجرای حکم زندان خود را معرفی نکرد

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت