Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فراگیرشدن میزبانی از پناهجویان نمادی علیه اروپای مهاجرستیز

فراگیرشدن میزبانی از پناهجویان نمادی علیه اروپای مهاجرستیز
Copyright 
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت بلژیک خواستار وضع قوانین سخت گیرانه جدید علیه پناهجویان غیرقانونی است.

آگهی

دولت بلژیک مصم می خواهد قوانین سخت گیرانه شدیدی علیه پناهجویان غیرقانونی در این کشور بکار گیرد. مهم‌ترین قانون طرح یک قانون جنجالی از سوی وزیر مهاجرت این کشور تئو فرانکن است. این قانون روز سه شنبه در پارلمان بلژیک به بحث و گفتگو گذاشته شد. قانونی که به نیروهای پلیس اجازه می دهد بدون مجوز وارد خانه شهروندان بلژیکی شوند که از پناهجویان غیرقانونی میزبانی می کنند.

در این باره با یکی از اعضای پارلمان فدرال بلژیک و حامی این قانون گفتگو کردم. وی می گوید اگر دولت بخواهد برای همیشه مشکل پناهجویان غیرقانونی را حل و آنها را از بلژیک اخراج کند نیاز به یک قانون جدید داریم. فیلیپ پیون، از حزب لیبرال، یکی از احزاب دولت ائتلافی بلژیک می گوید: «ما راه دیگری به جز طرح یک قانون جدید که به ما اجازه ورود به خانه شهروندان را می دهد نداریم.»

بسیاری از پناهجویانی که پس از نابودی جنگل کاله از ماندن در این شهر فرانسوی منصرف شدند به بروکسل آمدند و ناگزیر در یکی از پارک‌های این شهر به نام ماکسیمیلیان مستقر شدند. با آغاز فصل سرما به کمک سازمان‌های حامی حقوق پناهجویان شهروندان بلژیکی میزبانی بسیاری از پناهجویان را پذیرفتند. بروکسل ریفیوجیز، یکی از پلاتفورم هایی اصلی است که شهروندان بلژیکی را تشویق کرده است تا میزبانی پناهجویان را عهده دار شوند. در روزهای اخیر به گفته مسئولان این پلاتفورم بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ تن از پناهجویان شب‌های سرد بروکسل را در خانه‌های شهروندان سپری کرده اند. اتفاقی نادر که در کمتر کشور اروپایی که با بحران پناهجویان مواجه است رخ داده است.

مهدی کاسو، سخنگوی این پلاتفورم می گوید: «دولت در حالی این پیشنهاد را مطرح می کند که بسیاری از شهروندان بیش از پیش خواستار میزبانی پناهجویان هستند.» به گفته این فعال حقوق پناهجویان موضوع میزبانی از پناهجویان و فراگیرشدن چهره انسانی و واقعی اروپا را به نمایش گذاشته و نمادی است علیه مهاجرستیزی و قوانین تبعیض آمیر علیه پناهجویانی که با مشکلات فراوان به اروپا می آیند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس ۳۵۰ پناهجو را از دانشگاهی در شمال پاریس بیرون کرد

فردی در پیوند با قتل پناهجوی نوجوان افغان در بلژیک دستگیر شد

«قانون ورود پلیس به خانه شهروندانِ حامی پناهجویان غیر انسانی است»