Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

حسن روحانی: الحمدلله کشور ما در میان کشورهای منطقه همیشه آرام بوده است

حسن روحانی: الحمدلله کشور ما در میان کشورهای منطقه همیشه آرام بوده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«کلید دولت یازدهم نتوانست باز کند اما امیدواریم که دولت دوازدهم بتواند.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مصاحبه تلویزیونی درباره اتفاقات مهم در چند ماه اخیر و از زمان آغاز دور دوم ریاست جمهوری خود درباره موضوعاتی از جمله تصادف نفتکش ایرانی سانچی، زلزله کرمانشاه، گرانی قیمت ارز، مشکل ریزگردها و فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی سخن گفت. 

روحانی: دولت نهم و دهم، در قبال بدهی شرکت ملی نفتکش را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کرد 

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در پاسخ به سوالی درباره تصادف نفتکش ایرانی سانچی و کشته شدن دریانوردان و خدمه این کشتی گفت: «ساعتی بعد از حادثه سانچی از آن مطلع شدم و صبح فردا از مسئولین خواستم کمیته ای در اینباره تشکیل شود. در عین کم امیدی همه تلاش ها برای نجات عزیزان انجام گرفت.»

وی درباره علت فرستاده شدن وزیر کار به محل حادثه و مالکیت این نفتکش گفت : «متاسفانه دولت نهم و دهم در قبال بدهی که به تامین اجتماعی داشته است، برخی اموالی را واگذار کرد. یکی از آنها، شرکت ملی نفتکش بوده است و اکنون مدیریت شرکت ملی نفتکش در اختیار تامین اجتماعی است.»

رئیس جمهوری ایران افزود: «به تامین اجتماعی و سایر نهادها دستور اکید دادم که بنگاه های اقتصادی خود را واگذار کنند و اگر سهامی باید داشته باشند در بورس باشد. مدیریت را داشته باشند اما بنگاه های اقتصادی را واگذار کنند این کار هم به نفع مردم هم به نفع خودشان است.»

آقای روحانی گفت: «وزارت خارجه با کشورهای اطراف و چین در تماس بود و همه امید ما این بود عزیزان ما نجات یابند و خبرهای اولیه حاکی از این بود امیدها کم است اما همه تلاش ها انجام گرفت که به همین دلیل وزارت کار اعزام شد و قبل از اینکه وزیرکار، دوتیم از ایران رفتند. حتی یک تیمی را از نیروی دریایی ارتش اعزام کردیم که متاسفانه این عزیزان ما از دست رفتند و بسیار متاسفم و بار دیگر تسلیت می‌گویم و از مقامات مسئول می‌خواهم بررسی کنند چرا این حادثه رخ داد و چه اقدامات حقوقی باید انجام بگیرد و همچنین رسیدگی به خانواده‌های داغ دیده.»

وی در پاسخ به این سوال که آیا قولی درباره حقوق خانواده‌های کشته‌شدگان حادثه سانچی می دهید، گفت: «هنوز معلوم نیست این حادثه چرا رخ داده باید جعبه سیاه بررسی شود و کمیته حقوقی بررسی کند و بعد اقدام شود.»

بیشتر بخوانید: 


زلزله کرمانشاه؛ روحانی: برخی گفتند بدلیل نا‌امنی در مناطق مرزی، چند روز دیگر به مناطق زلزله‌زده‌ برو  

رئیس جمهور ایران با تاکید بر ایمن سازی کشور و «محل سکونت مردم» در برابر زلزله بدلیل زلزله خیز بودن ایران گفت: «باید ساختمان ها طوری ساخته شود که در مقابل زلزله مقاوم شود. در بخش هایی که نظارت و مراعات شده، خسارات و تلفات کم بوده است.» وی افزود: «در بودجه ۹۷ بخشی به بحث مقاوم سازی سازه ها اختصاص یافته است که مربوط به اصلاح بافت های فرسوده است. در ماه ها و سال های آینده کارهای مهمی در این زمینه انجام خواهد شد و اولین کلنگ آن در دهه فجر امسال در تهران و چند شهر دیگر به زمین زده خواهد شد.»

حسن روحانی در پاسخ به سوالی درباره علت حضور در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه با خودروی ضد گلوله گفت: «بعضی از دوستان به من می گفتند که با توجه به مسائل ناامنی در نزدیک مناطق مرزی، چند روز دیگر به مناطق زلزله زده بروید اما من در همان روزهای اول رفتم.» وی افزود: «در سرپل ذهاب جایی برای سخنرانی من تعیین شده بود اما در مسیر ساختمان فروریخته شده‌ای گفتم ماشین ایستاد و من پیاده شدم تا کنار ساختمانی که فروریخته بود با مردم صحبت کنم. برگشتم و دیدم جایی که برای صحبت درنظر گرفته شده، بلندی نیست و به همین خاطر من داخل ماشین رفتم تا مردم را ببینم.»

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به دلیل عدم انتشار فیلم و عکس از ادعای حضور خود در بین زلزله‌زدگان گفت که فیلم و عکس آن هست و خبرنگاران هم حضور داشتند و باید آن را منتشر کنند.

لحظاتی پس از انتقاد مجری این گفتگو از نحوه حضور حسن روحانی در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه، ایرنا، خبرگزاری دولت ایران تصویر زیر را منتشر کرد: 


مصاحبه تلویزیونی حسن روحانی؛ مشکلات مسکن مهر و بازسازی منازل زلزله‌زدگان

حسن روحانی درباره پروژه‌های مسکن مهر گفت: «مسکن مهر چون در برخی جاها خارج از شهر است و امکانات اولیه مثل آب و برق و گاز و جاده ندارد مورد انتقاد بوده است. نمی‌شود که ما یک قوطی درست کنیم و بگوییم این خانه است؛ این که خانه نیست یک سرپناه موقتی است.»

وی همچنین افزود: «جایی که زمین مناسب باشد ساختمان‌هایی توسط توسعه‌گرها ساخته خواهد شد و مردم به این ساختمان‌ها منتقل خواهند شد و خانه‌های فرسوده آنها خراب خواهد شد تا به شکل اصولی بازسازی شود.» آقای روحانی گفت: «برای توسعه‌گرها هم تسهیلاتی درنظر می‌گیریم تا در سایه آن به سود خود برسند و در خانه‌های که ساخته می‌شود مردم دیگری هم صاحب‌خانه می‌شوند.»

رئیس جمهور ایران گفت: «تسهیلات ارزان قیمت به مردم و خانه اولی‌ها می‌دهیم، در این راستا از بودجه دولت، صندوق توسعه و تسهیلات بانک‌ها استفاده می‌کنیم که اولین کلنگ آن هم در دهه فجر امسال زده می‌شود.»

بیشتر بخوانید: اعتراض متقاضیان مسکن مهر در نمایشگاه مطبوعات


صندوق‌های مالی و اعتباری؛ روحانی: هزینه پرداخت بدهی موسسات مالی توسط دولت در واقع از پول مردم است

آقای روحانی در پاسخ به سوال رضا رشیدپور، مجری گفتگو درباره نگرانی مردم از صندوق‌های مالی و اعتباری با تاکید بر عدم اعتماد به موسساتی که «قول نامتعارف سود بالا» می‌دهند، گفت: «برخی از این صندوق‌های اعتباری از دهه ۸۰ و بعضاً بدون داشتن مجوز شروع به فعالیت کردند. اگر بانک یا صندوقی خلاف نرخ متعارف قول سود داد باید مردم احساس خطر کنند. هر صندوق یا بانکی قول نامتعارف برای سود بالا به مردم داد، مردم باید نسبت به آن تردید کنند. به هرحال مردم به این صندوق ها اعتماد کردند که مشکلاتی پیش آمد. دولت باید این مشکلات را حل کند. وقتی دولت می خواهد پول بپردازد ورشکستی یک صندوق را بدهد، در واقع از پول مردم است.» وی افزود: «به هرحال ما مشکل مردم را حل خواهیم کرد اما این نکته باید روشن باشد که پول دولت همان پول ملت است.»

رئیس جمهوری ایران همچنین گفت: «بانک مرکزی تا کنون یازده و نیم هزار میلیارد تومان پول گذاشت تا این مشکلات حل شود. این فشار زیادی بر دولت است ولی ما داریم این کار را ادامه می دهیم تا مشکل را حل کنیم.»

حسن روحانی با تاکید بر اینکه دستور عدم اعطای مجوز به بانک‌های خصوصی توسط وی صادر شده است گقت: «دیگر موسسه غیر‌مجاز نداریم.»

آگهی

بیشتر بخوانید:


چرا بر خلاف وعده دولت نرخ ارز در ایران بالا رفت؟ 

حسن روحانی در پاسخ به اینکه چرا بر خلاف وعده‌ها، نزخ ارز بالا رفته است، گفت: «وعده دولت به مردم این است که ارز مورد نیاز را تامین کند. اما درآمد ارزی بیشتر از مخارج ارزی است.» وی با اشاره با اینکه با احتساب درآمد نفتی و غیر نفتی، دولت در سال ۹۶ حدود ۹۰ میلیارد درآمد خواهد داشت، افزود: «مخارج ما اعم از واردات قانونی، قاچاق و خدمات، حدود ۷۰ تا ۷۵ میلیارد خواهد بود و درآمد بیش از مخارج خواهد بود. البته باید با برخی از آنها مانند قاچاق مقابله کنیم.»

آقای روحانی با اشاره به مشکلات ارتباط با بانک های خارجی که از دوران تحریم باقی مانده است، گفت: «در کل مردم باید بدانند درآمد ارزی کشور از مخارج ارزی به مراتب بیشتر است و سال آینده درآمد ارزی بیشتر خواهد بود.»

رئیس جمهوری ایران همچنین درباره قیمت رو به افزایش دلار در پاسخ به مجری گفتگو که قیمت دلار را ۴۷۵۰ تومان خوانده بود، گفت: «قیمت دلار ۴۷۵۰ نیست بلکه پایین‌تر است و البته باید پایین بیاید. هیچ کجای دنیا نمی‌بینید مردم در خیابان اسکناس بگیرند و نیازمندی‌ها از طریق سیستم بانکی صورت می‌گیرد. ما اشکالاتی از دوران تحریم داریم که برخی از بین رفته و برخی باقی مانده است.»

حسن روحانی در خصوص شایعه بالا بردن نرخ ارز توسط خود دولت در پایان سال گفت: «به نفع دولت نیست که دلار را بالا ببرد تا مخارجش را تامین کند. ما اول سال یک پیش بینی درخصوص نرخ ارز می‌کنیم و من به مردم به صراحت می‌گویم دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست و همواره من در دولت به مقامات مسئول این تاکید را داشتم چراکه نوسانات مختلفی بر زندگی مردم خواهد گذشت.»

آگهی

آقای روحانی در ادامه گفت: «الحمدلله کشور ما در میان کشورهای منطقه همیشه آرام بوده و این نوسانات ارزی هم برطرف می‌شود.»

 اعتراض و انتقاد اشکالی ندارد حتی اینکه مردم به خیابان‌ها بیایند

رئیس جمهوری ایران در ادامه با اشاره به تعهد خود شعارهای انتخاباتی «حفظ امنیت، آزادی، آرامش و پیشرفت» گفت: «اعتراض و انتقاد اشکالی ندارد حتی اینکه مردم به خیابان‌ها بیایند و در چارچوب قانون تظاهرات انجام دهند، اشکالی ندارد اما آنچه که مردم را ناراحت می‌کند، ناامنی است.»

حسن روحانی افزود: «نوساناتی در مقطعی پیش می‌آید و تمام می‌شود. ممکن است آنفلوانزایی بیاید و مساله‌ای برای دام ایجاد کند اما هدف ما آرامش، امنیت، و آزادی بیشتر مردم است. بنابراین می‌گوییم روز به روز آرامش بیشتر باشد تا مردم به خلاقیت و شکوفایی بیشتری برسند. شکوفایی در یک فضای آرام، آزاد و امن فراهم می‌شود.»

بیشتر بخوانید:


بودجه محیط زیست و مقابله با ریزگردها حذف نشده است

حسن روحانی درباره مشکل ریزگردهای در خوزستان با اشاره به اقدامات دولت در زمینه «کاشت نهال» برای مقابله با این معضل گفت: «البته این مساله زمان‌بر است و ما نمی‌توانیم صدها هزار هکتار را در چند ماه نهال‌کاری کرده و یا به سرعت به تالاب خشک شده آب برسانیم اما کار را شروع کرده‌ایم.» رئیس جمهوری ایران افزود: «پنج هزار هکتار نهال‌کاری شده است و تا پایان امسال ۳۰ هزار هکتار دیگر نهال کاری می‌شود. از رود کارون کانال زدیم و فردا یا پس‌فردا آب به این منطقه می‌رسد.»

آگهی

آقای روحانی همچنین گفت که برای حل مشکل گرد و غبار که منشاء آن در کشورهایی مانند عراق، کویت و یا عربستان است، به همکاری با آن دولت‌ها و سیاست‌خارجی نیاز است. 

وی در پاسخ به سوالی درباره حذف بودجه مقابله با ریزگردها از ردیف بودجه ۹۷ افزود: « این بودجه حذف نشده و اقدامات لازم در کمیسیون تلفیق انجام شده است و باید به صحن علنی بیاید. ما به هر قیمت آن را تامین می‌کنیم و بر فرض که این خبر درست هم باشد آن را تامین می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید: اعتراض در خوزستان؛ عارف خواستار مداخله روحانی شد 

رئیس جمهوری ایران همچنین درباره مشکل آلودگی هوا در تهران و شهرهای دیگر به طرح دولت برای جایگزینی خودروهای فرسوده اشاره کرد و افزود: «با روند فعلی ما همیشه عقب هستیم و فرسوده‌ها بر (خودروهای) نو سبقت می‌گیرند.»

وی با «کلید به کلید» خواندن این طرح گفت که صاحبان خودرو به محض تحویل دادن خودروی فرسوده خود باید کلید خودروی جدید را تحویل بگیرند. 

آگهی

آقای روحانی با تاکید بر اینکه تولید سوخت با کیفیت و استفاده از وسائل نقلی عمومی از راه‌های مقابله با آلودگی است، کامیون‌ها و اتوبوس‌های فرسوده را یکی از اصلی ترین عوامل ایجاد این مشکل خواند و تصریح کرد که دولت وی در تلاش است تا با جمع‌آوری ۲۳۰ هزار خودروی سنگین فرسوده، در سال ۷۰ هزار کامیون را جایگزین کند. وی همچنین افزود: «با ارائه تسهیلات ارزان، به مردم کمک می کنیم تا خودروهای نو خریداری کنند ضمن اینکه در صدد تقویت خودروسازان داخلی هستیم که بتوانیم میزان تولید داخل را افزایش دهیم . وزارت نفت نیز متعهد خواهد شد تا هزینه ارزی این طرح را برعهده بگیرد.»

حسن روحانی در پایان در پاسخ به سوال مجری گفتگو درباره درافزایش تعرفه خودروهای هیبریدی گفت: «آنچه که در گزارشی در هیات دولت ارائه شد این بود که این خودروهای هیبریدی واقعا هیبریدی نیستند و اسما اینگونه شناخته می‌شوند اما اگر این خودروها حتما هیبریدی باشند، یعنی ماشینی که هم بتواند با سوخت فسیلی کار کند هم با برق، تعرفه در نظر گرفته شده برای آنها کمتر از حد فعلی خواهد بود.»


کلید دولت یازدهم نتوانست قفل فیلتر برخی شبکه‌های اجتماعی را باز کند

حسن روحانی درباره فضای مجازی و ایجاد اشتغال از این طریق گفت که بر اساس گفته وزیر ارتباطات ۱۰۰ هزار شغل در سال از طریق فضای مجازی ایجاد می‌شود. 

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این سوال که «قرار نبود دست شما بر روی دکمه فیلتر برود.» با خنده گفت: «فقط چند روزی روی دکمه رفت.» آقای روحانی افزود: «اگر این فضا برای چند روزی محدود شد و برخی در اذهانشان این بود که این بهانه‌ای بوده است که این فضا را برای همیشه ببندیم اما این گونه نیست. هرچیزی ممکن است در یک مقطعی به دلیل اضطرار انجام شود اما مهم این است که دائمی نشود. البته که باید از اخلاق و ایمان مردم هم در این زمینه حفاظت شود.»

بیشتر بخوانید: پیام‌رسان تلگرام در ایران رفع فیلتر شد

آگهی

آقای روحانی درباره علت فیلتر بودن شبکه‌های اجتماعی‌ که خود رئیس جمهور و وزرای کابینه در آنها فعال هستند. گفت:‌«بنظر من این اشکال وارد است و دستگاه مجریه و رئیس جمهور در حد توان تلاش کرد که فضای بازتری برای مردم باشد. شما می‌دانید که برخی از این شبکه‌های اجتماعی پیش از دولت یازدهم بسته شده بود.» 

وی در ادامه در جواب شوخی مجری گفتگو که «کلید شما هم بازشان نمی‌کند.» گفت: «کلید دولت یازدهم نتوانست باز کند اما امیدواریم که دولت دوازدهم بتواند.» وی افزود: «مردم مستحضر باشند که دولت یازدهم و دوازدهم برای اینکه این فضا باز بماند خیلی زجرها کشید.»   

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: در صورت تخریب بخشی از کشتی نظام، همه باهم غرق می‌شویم

روحانی: سال آینده سال نشاط است؛ صدا وسیما از کینه و سخن ناروا دست بردارد

رسانه آمریکایی: سه نماینده کنگره در سال ۲۰۱۳ با روحانی شام خوردند