نمایندگان مجلس ایران به زندان اوین می روند

نمایندگان مجلس ایران به زندان اوین می روند
Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر بازدید هیات نمایندگان مجلس ایران از زندان اوین در حالی منتشر می شود که طی هفته های گذشته نگرانی های بسیاری در مورد وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در برخی شهرها پدید آمده بود.

آگهی

هیاتی از نمایندگان مجلس ایران روز یکشنبه آینده از زندان اوین تهران بازدید خواهد کرد.

حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوق و قضایی مجلس در گفتگو با خبرگزاری ایسنا ضمن اعلام این خبر تاکید کرد در این بازدید تعدادی از نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی و برخی دیگر از نمایندگان از جمله شخص وی حضور خواهند داشت.

الله یار ملکشاهی، رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ریاست هیات بازدید کننده از زندان اوین را برعهده خواهد داشت. به گزارش خبرگزاری ایلنا دیگر اعضای این هیات محمد دهقانی، نماینده طرقبه و شاندیز، محمدعلی وکیلی، نماینده تهران، محمدجواد فتحی، نماینده تهران، حسین رضازاده، نماینده کازرون و محمد کاظمی، نماینده ملایر خواهند بود.

خبر بازدید هیات نمایندگان مجلس ایران از زندان اولین در حالی منتشر می شود که طی هفته های گذشته نگرانی های بسیاری در مورد وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در برخی شهرها پدید آمده بود.

این نگرانی ها به طور خاص به دنبال انتشار گزارشهایی مبنی بر درگذشت چند نفر از بازداشت شدگان افزایش یافت. غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران هفته گذشته بدون اشاره به نام جان باختگان دلیل مرگ دو نفر از بازداشت شدگان را «خودکشی» دانسته بود.

سخنگوی قوه قضائیه در مورد فردی که به گفته وی در کلانتری اراک خودکشی کرد اظهار داشت: «این فرد معتاد بود و مقداری هم موادمخدر به همراه داشت و پرونده‌ای در حوزه قضایی اراک برای او تشکیل شد که در حال پیگیری است.»

«کمپین حقوق بشر در ایران» در روز ۱۹ دی از مرگ وحید حیدری در بازداشتگاهی در اراک خبر داده بود. خانواده وی شغل او را دستفروشی اعلام کرده بودند. گزارشهایی مبنی بر کشته شدن او بر اثر ضربات باتوم و وجود آثار ضرب و شتم و کبودی بر روی جسد او منتشر شده است.

غلامحسین محسنی اژه ای در سخنان هفته گذشته خود از «خودکشی» یکی دیگر از بازداشت شدگان در تهران نیز سخن گفته بود. وی اظهار داشته بود: «فردی هم در زندان اوین از بازداشتی‌های اخیر با توجه به فیلمی که هست و تصویری که برداشته شده در دستشویی اقدام به خودکشی کرد. این فرد معتاد و حدودا ۲۱ ساله [بود]. دانشجو هم نبود. در این خصوص نیز پرونده‌ای تشکیل شده، نتیجه نهایی پس از مشخص شدن اعلام می‌شود.این فرد همزمان با اغتشاشات در جمعیت دستگیر شد، اما گزارشی از این‌که همراه اغتشاشگران بوده [به دست] نیامده و ثابت نشده است.»

سینا قنبری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه بود که پیش از این محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس به نقل از «مراجع اطلاعاتی» از «خودکشی» او در زندان اوین سخن گفته بود.

سخنگوی قوه قضائیه در سخنان خود اشاره ای به سارو قهرمانی، جوان ۲۴ ساله ای که گزارشها از درگذشت او در جریان بازداشت در سنندج حکایت دارد، نکرد.

اسامی محسن عادلی و شهاب ابطحی نیز در برخی گزارشها در فهرست افرادی ذکر شده است که پس از بازداشت جان باخته اند.

سخنگوی قوه قضائیه هفته گذشته از ادامه بازداشت ۵۵ نفر در تهران و حدود ۴۰۰ تن در کل کشور خبر داده بود.

بیشتر بخوانید:

«جنازه سارو قهرمانی به خانواده‌ اش تحویل داده شد»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ضیا نبوی آزاد شد

بازدید نمایندگان از زندان اوین؛ حدود ۵ هزار نفر در اعتراضات سراسری ایران بازداشت شدند

روحانی به «آشغال» توصیف شدن معترضان در نماز جمعه واکنش نشان داد