گفتند تو دختری، ورزش را کنار بگذار و سر درست بنشین

مهشید اشتری
مهشید اشتری
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ملی‌پوش پینگ‌پنگ گفت: «برای اعزام به پرتغال و صدور ویزا نیاز به گواهی محل تحصیلم داشتم اما همین را هم از من دریغ کردند. حتی خواهش کردم که برای یک دقیقه ثبت نامم کنند تا گواهی صادر شود، اما نکردند.»

آگهی

مهشید اشتری، بازیکن تیم ملی پینگ‌پنگ ایران می‌گوید که در آموزش و پرورش به او گفته‌‌اند که دختر باید درس بخواند و ورزش نکند.

این بازیکن خراسانی گفت: «نه آموزش و پرورش و نه اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی هیچ‌کدام هیچ کمکی به من تاکنون نکرده‌اند. نه در بعد فنی و نه در بعد مالی تا به ‌حال هیچ کمکی از سوی آن‌ها صورت نگرفته و اگر تا این‌جا موفق عمل کرده‌ام صرفا به واسطه حمایت خانواده‌ام و کاظم مستحقی‌ راد است.»

کاظم مستحقی راد رئیس هیئت تنیس روی میز خراسان رضوی است.

اشتری روز یکشنبه یکم بهمن درباره وضعیت تحصیلی‌اش به خبرگزاری ایسنا گفت: «در دوران امتحانات خردادماه عازم آلمان شدم تا در مسابقات جهانی پینگ‌پنگ شرکت کنم، توقع داشتم برای منی که ملی‌پوش بودم و با نتایجم برای کشورم توانستم افتخارآفرین باشم، آموزش و پرورش امتیازی در نظر بگیرد و عادی برخورد نکند اما متاسفانه در زمینه تحصیلی حتی برای معلم خصوصی نیز کمکی نکردند.»

بیشتر بخوانید:با دختر ۱۰ ساله ایرانی بخاطر «حجاب» برخورد انضباطی می‌شود

وی افزود: «در نهایت متاسفانه یک درس را افتادم و این موضوع منجر به این شد که سه ماه مدرسه نروم. وقتی پیگیر کارهایم بودم به من گفتند ورزش را کنار بگذار و سر درست بنشین. به منی که ملی‌پوش این کشورم گفتند تو یک دختری و به جای ورزش کردن باید درس بخوانی.»

این ملی‌پوش پینگ‌پنگ همچنین گفت: «پس از بروز این مشکلات و سه ماه مدرسه نرفتن، برای اعزام به پرتغال و صدور ویزا نیاز به یک گواهی از مدرسه محل تحصیلم داشتم اما همین را هم از من دریغ کردند. حتی خواهش کردم که برای یک دقیقه ثبت نامم کنند تا گواهی صادر شود اما هیچ همکاری نکردند.»

زنان برای ورزش کردن در ایران به طور کلی با موانع قانونی و محدودیت‌های اجتماعی، فرهنگی و مذهبی بسیاری روبرو هستند. مخالفت روحانیون و افراد سنتی و محافظه‌کار از ترس از آسیب رسیدن به ارزش‌های دینی و فرهنگی، عدم اعتماد به‌ نفس، موانع خانوادگی مانند مخالفت والدین یا همسر و از همه مهم‌تر بی‌توجهی مسئولان رسمی کشور، از مشکلات اصلی بر سر راه توسعه ورزش زنان در ایران است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به دختر وزنه‌بردار هشت ساله اجازه اجرای برنامه داده نشد

با دختر ۱۰ ساله ایرانی بخاطر «حجاب» برخورد انضباطی می‌شود

زنان وزنه‌بردار ایرانی برای اولین بار اجازه حضور در مسابقات جهانی را یافتند