Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

زنان وزنه‌بردار ایرانی برای اولین بار اجازه حضور در مسابقات جهانی را یافتند

زنان وزنه‌بردار ایرانی برای اولین بار اجازه حضور در مسابقات جهانی را یافتند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری ایران اعلام کرد که زنان وزنه‌بردار ایران به مسابقات بین‌المللی اعزام خواهند شد.

علی مرادی روز پنج‌شنبه با اعلام این خبر گفت: «ایران از تیم ملی وزنه‌برداری ایالات متحده آمریکا دعوت کرده است تا برای شرکت در مسابقات دهه فجر به ایران بیایند. در این مسابقات زنان وزنه‌بردار آمریکایی نیز حضور خواهند داشت.»

مرادی گفت: «ما کمیته زنان فدراسیون وزنه‌برداری ایران را تاسیس کرده‌ایم و زنان ورزشکار با استعدادی در این رشته داریم.»

وی همچنین افزود: «زنان وزنه‌بردار ایرانی همانند ورزشکاران مرد ظرفیت بالایی دارند و امیدوارم که با پوشیدن لباس‌های ویژه برای ورزشکاران مسلمان بتوانند در آینده نزدیک در مسابقات بین‌المللی شرکت کنند.»

این نخستین بار است که زنان وزنه‌بردار ایرانی اجازه شرکت در رقابت‌های بین‌المللی را می‌یابند.

آتیلا آدامفی، مدیر کل فدراسیون جهانی وزنه برداری درباره حضور ایران گفت: «این خبر خوب است و در ایران بسیار مهم است، جایی که وزنه برداری در بالاترین سطح برای مردان و در سطح صفر برای زنان است.»

فیل اندروز، مدیر اجرایی فدراسیون وزنه برداری ایالات متحده درباره حضور ورزشکاران زن آمریکایی در ایران گفت: «همه چیز در اصل به توافق رسیده است و ما بر روی جزئیات کار می‌کنیم.»

وی همچنین افزود: «علیرغم تفاوت‌های سیاسی بین دو کشور، ما همیشه روابط خوبی با فدراسیون وزنه‌برداری ایران داشته‌ایم.»

ایران یکی از قوی‌ترین تیم‌های وزنه‌بردار جهان را دارد و مردان این رشته در بازی‌های المپیک تاکنون هفت مدال طلا را از آن خود کردند. به همین علت جای خالی زنان ورزشکار در این رشته همواره احساس می‌شده است. مساله حجاب زنان ورزشکار از معضلاتی است که مانع از حضور آنان در بسیاری از رشته‌های ورزش می‌شود.

تیم مردان ایالات متحده در بهار سال آینده در اهواز به رقابت خواهند پرداخت و آمریکایی‌ها نیز قصد دارند زنان ورزشکار، مربیان و مقامات فنی را نیز به این مسابقات بفرستند. زنان ورزشکار آمریکایی مربیان و مقامات فنی را آموزش خواهند داد و مسابقات دوستانه‎ای میان زنان ورزشکار ایران و ایالات متحده برگزار خواهد شد.

عربستان سعودی نیز تصمیم دارد که زنان خود را به مسابقات بین‎المللی وزنه‌برداری اعزام کند. این تصمیم به دنبال تغییراتی که در ماه‌های اخیر در باره زنان این کشور اعمال شده، گرفته شده است.

پیش از این سید علی شاهرخی، دبیر کمیته استعدادیابی فدراسیون وزنه برداری درباره پوشش زنان وزنه‌بردار ایرانی گفته بود که با «طراحی لباس مناسب و باحجاب و موافقت فدراسیون جهانی» بانوان ایرانی از امسال فعالیت خود را در این رشته شروع خواهند کرد.

زنان تا سال ۱۹۸۳ اجازه حضور در رقابت‌های وزنه‌برداری را نداشتند. پس از تغییر قوانین فدراسیون، زنان از سال ۱۹۸۷ در مسابقات جهانی شرکت کرده و از سال ۲۰۰۰ وارد رقابت‌های المپیک شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

به دختر وزنه‌بردار هشت ساله اجازه اجرای برنامه داده نشد

گفتند تو دختری، ورزش را کنار بگذار و سر درست بنشین

مسیح علی‌نژاد در گفتگو با یورونیوز: ایران بدون جمهوری اسلامی به نفع بقیه جهان خواهد بود