نیروهای ارتش آمریکا در خاک سوریه می‌مانند

USA ARMY
USA ARMY
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رکس تیلرسون: «نیروهای ارتش آمریکا برای جلوگیری از قدرت گرفتن دولت اسلامی داعش، خروج دولت بشار اسد از قدرت و کاهش نفوذ ایران در منطقه در سوریه باقی می‌مانند.»

آگهی

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا از ادامه حضور نظامی گسترده و آزاد خود در سوریه برای «جلوگیری از قدرت گرفتن دولت اسلامی داعش»، «خروج بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از قدرت» و «محدود کردن نفوذ ایران در منطقه» خبر داد.

وی در سخنرانی خود در روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه (۱۷ ژانویه) در دانشگاه استنفورد بر لزوم «صبوری» برای خروج بشار اسد از قدرت تاکید کرد و افزود که ایران و روسیه با تقویت کردن قدرت دولت سوریه مانع از این هستند که خروج بشار اسد از قدرت به سرعت صورت پذیرد.

ایالات متحده آمریکا اکنون نزدیک به ۲ هزار نیروی زمینی در سوریه دارد و استراتژی جدید این کشور بر این قرار گرفته که همچنان نیروهای خود را در خاک سوریه حفظ کند.

بیشتر بخوانید:

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا پیشتر به طور غیر مستقیم از این سیاست خبر داده بود اما سخنان رکس تیلرسون مهر تاییدی بر برنامه این کشور زد.

پس از هفت سال جنگ در سوریه که سبب کشته و آواره شده هزاران هزار نفر از مردم این کشور شده است، رکس تیلرسون از سایر کشورها خواست تا همچنان فشار اقتصادی را بر روی دولت بشار اسد نگه دارند اما در عین حال برای بهبود وضعیت مناطقی که از سلطه دولت اسلامی داعش رها شده‌اند، کمک کنند.

هادی البحره، یکی از اعضای گروه مخالفین بشار اسد از طرح آقای تیلرسون استقبال کرد اما خواستار جزییات بیشتری در این باره شد.

یک دیپلمات آمریکایی نیز در این باره گفت که ایالات متحده بر آن است تا طرح‌هایی چون پاکسازی مین‌های زمینی و ارائه خدمات عمومی در مناطق آزاد شده از داعش را در سوریه به اجرا بگذارد.

تلاش‌های سازمان ملل متحد برای برقراری روند صلح و پایان دادن به جنگ در سوریه متوقف شده است. در همین حال فرستاده ویژه سازمان ملل برای سوریه روز چهارشنبه گفت که از دولت سوریه و مخالفان دعوت کرده است تا برای یک دیدار ویژه هفته آینده در وین اتریش حضور یابند.

همچنین ائتلاف تحت رهبری آمریکا روز یکشنبه از همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه در راستای تشکیل یک نیروی مرزی جدید و نیرومند با ۳۰ هزار سرباز خبر داده بود.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وال‌استریت ژورنال: تلاش ترامپ برای جایگزینی ارتش آمریکا با نیروهای عرب در سوریه

هشدار ترکیه به روسیه و ایران: به تعهداتتان در سوریه عمل کنید

حمله هوایی اسرائیل به سوریه