هشدار ترکیه به روسیه و ایران: به تعهداتتان در سوریه عمل کنید

هشدار ترکیه به روسیه و ایران: به تعهداتتان در سوریه عمل کنید
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه ترکیه سه شنبه شب سفرای روسیه و ایران را برای ابلاغ مراتب اعتراض آنکارا به عملیات نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب احضار کرد.

آگهی

ترکیه از ایران و روسیه خواست ضمن اعمال فشار به سوریه عملیات نظامی نیروهای دولتی این کشور در استان ادلب را متوقف کنند.

آنکارا عملیات نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب را خلاف توافق بین المللی برای کاهش تنش در این استان می داند. مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه روز چهارشنبه اظهار داشت: «ایران و روسیه باید به تعهدات خود در سوریه عمل کنند.»

او همچنین تاکید کرد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در صورت ادامه عملیات ارتش سوریه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تماس خواهد گرفت تا او «در صورت لزوم» در این امر دخالت کند.

سخنان وزیر خارجه ترکیه را می توان نشانه ای از افزایش تنش بین شرکت کنندگان در روند مذاکرات آستانه دانست.

نیروهای دولتی سوریه از روز ۲۵ دسامبر (چهارم دی ماه) عملیات تهاجمی خود بر ضد مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور در استان ادلب را آغاز کردند. ادلب تنها استان سوریه است که کل آن تحت کنترل مخالفان رژیم قرار دارد.

وزارت خارجه ترکیه سه شنبه شب سفرای روسیه و ایران را برای ابلاغ مراتب اعتراض آنکارا به عملیات نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب به این وزارتخانه احضار کرده بود.

روابط آنکارا با مسکو و تهران در حالی متشنج شده است که ولادیمیر پوتین در نظر دارد در روزهای ۲۹ و ۳۰ ژانویه (نهم و دهم بهمن) کلیه طرفهای درگیر در مناقشه سوریه را در سوچی گردهم آورد.

ترکیه از ماه اکتبر (مهر ماه) در چارچوب توافق صلح آستانه عملیات نظامی در استان ادلب را آغاز کرده است. بنا به توافق صلح آستانه استان ادلب یکی از مناطق «کاهش تنش» در سوریه است. ترکیه ناظران نظامی خود را برای نظارت بر روند «کاهش تنش» در این استان مستقر کرده است.

یکی دیگر از عواملی که اسباب نگرانی آنکارا را از عملیات کنونی نیروهای دولتی سوریه در استان ادلب فراهم کرده احتمال حرکت موجی از پناهجویان به سوی مرز با ترکیه است. بسیاری از آوارگان سوری طی یک سال گذشته به استان ادلب رفته اند.

بیشتر بخوانید:

ترکیه در استان ادلب سوریه به دنبال چیست؟

ارتش سوریه در آستانه بازپس گیری کنترل فردوگاه نظامی استان ادلب

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای ارتش آمریکا در خاک سوریه می‌مانند

اردوغان با طعنه به آمریکا: ارتش ترور در شمال سوریه را در هم می شکنیم

نیروهای دولتی سوریه کنترل فرودگاه ابوظهور در استان ادلب را به دست گرفتند