Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان با طعنه به آمریکا: ارتش ترور در شمال سوریه را در هم می شکنیم

رئیس جمهوری ترکیه
رئیس جمهوری ترکیه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ائتلاف تحت رهبری آمریکا روز یکشنبه از همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه در راستای تشکیل یک نیروی مرزی جدید و نیرومند با ۳۰ هزار سرباز خبر داده بود.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه می گوید کشورش نیروهایی را که آمریکا با کمک آنها به دنبال تشکیل «ارتش ترور» در شمال سوریه است در هم خواهد شکست.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنان خود گفت: «کشوری که ما آن را متحد خود می نامیم به دنبال تشکیل ارتش ترور در مرزهای ما است. این ارتش ترور به جز ترکیه چه هدفی می تواند داشته باشد؟»

ائتلاف تحت رهبری آمریکا روز یکشنبه از همکاری با نیروهای دموکراتیک سوریه در راستای تشکیل یک نیروی مرزی جدید و نیرومند با ۳۰ هزار سرباز خبر داده بود.

یکی از اصلی ترین گروه های حاضر در جبهه ائتلاف نیروهای دموکراتیک سوریه گروه «یگان های مدافع خلق» است که آنکارا آن را شاخه ای از حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) می داند.

رجب طیب اردوغان در سخنان روز دوشنبه خود با لحنی هشدار آمیز اظهار داشت: «این آن چیزی است که باید به متحدانمان بگوییم: بین ما و سازمانهای تروریستی قرار نگیرید. در غیر این صورت ما مسئول پیامدهای ناخواسته آن نخواهیم بود.»

رئیس جمهوری ترکیه در سخنان خود همچنین از تکمیل مقدمات لازم برای عملیات کشورش در شهر منبج سوریه و منطقه عفرین که تحت کنترل نیروهای کُرد قرار دارد، خبر داد.

روسیه: آمریکا به دنبال تجزیه سوریه است

از سوی دیگر روسیه که اصلی ترین متحد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه محسوب می شود طرح آمریکا برای تشکیل نیروی مرزی در شمال سوریه را در راستای تجزیه این کشور دانست.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در واکنش به طرح آمریکا اظهار داشت: «اقداماتی که اکنون شاهدش هستیم نشان می دهد که ایالات متحده به دنبال حفظ تمامیت ارضی سوریه نیست.»

آمریکا از سال ۲۰۱۴ میلادی رهبری ائتلافی نظامی علیه داعش را برعهده داشته است. هم اکنون حدود دو هزار نظامی آمریکا در خاک سوریه هستند.

واکنش دمشق

وزارت خارجه سوریه نیز طرح واشنگتن برای تشکیل نیروی مرزی در شمال این کشور را «تهاجمی آشکار» نسبت به حق حاکمیت خود ارزیابی کرد. این وزارتخانه تاکید کرده است که آن دسته از شهروندان سوریه که به این نیرو بپیوندند «خائن» محسوب می شوند.

نیروهای دولتی سوریه و گروههای کُرد ضمن اجتناب از رویارویی جدی با یکدیگر طی سالهای اخیر بر مبارزه با سایر گروههای مسلح در این کشور تمرکز کرده اند. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروهای نظامی آمریکا از منبج سوریه خارج نمی‌شوند

نیروهای دولتی سوریه کنترل فرودگاه ابوظهور در استان ادلب را به دست گرفتند

هشدار ترکیه به روسیه و ایران: به تعهداتتان در سوریه عمل کنید