نیروهای نظامی آمریکا از منبج سوریه خارج نمی‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Us Army
Us Army

یک ژنرال ارتش ایالات متحده آمریکا در جریان بازدید از نیروهای ایالات متحده در منبج واقع در استان حلب در کشور سوریه، اعلام کرد که نیروهای ارتش ایالات متحده در این منطقه باقی خواهند ماند.

منبج هم اکنون در اختیار کردهاست و نیروهای ارتش آزاد سوریه که از حمایت ایالات متحده برخوردارند در این منطقه حضور دارند. منبج از اولین شهرهایی که ازنیروهای داعش پس گرفته شد هم اکنون صحنه با چالش کشیده شدن منافع قدرت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است.

در حال حاضر یک پایگاه نظامی کوچک ایالات متحده همراه با خوردوهای زرهی و شماری از نظامیان آمریکایی در این شهر حضور دارند. از زمان خروج داعش از این شهر مرزی، ایالات متحده حضور نظامی خود را در آن حفظ کرده است.

رجب طیب اردوغان، برغم افزایش تنش میان ترکیه و ایالات متحده آمریکا که هر دو در ناتو هم‌پیمان هستند، یکشنبه گذشته از قصد خود برای گسترش جبهه عملیات عفرین به سمت شرق و به ویژه به طرف شهر منبج خبر داد.

بیشتر بخوانید:

ترکیه از سی‌ام دی ماه جاری عملیاتی به نام «شاخه زیتون» را علیه شبه نظامیان کرد موسوم به یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) مستقر در منطقه عفرین سوریه آغاز کرده است. دولت آنکارا این گروه را که یکی از متحدان جدی آمریکا در نبرد علیه داعش است، «تروریست» می‌داند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پیشتر گفته بود: «تروریست‌ها نخواهند توانست از سرنوشت دردناکی که در انتظارشان است بگریزند، نه در عفرین، نه در منبج. مرز با سوریه پاکسازی خواهد شد.»

دونالد ترامپ مستقیما از اردوغان خواسته بود تا از رویارویی با نیروهای آمریکایی در سوریه بپرهیزند. اما ترکیه نه تنها به این هشدار وقعی ننهاده بلکه روز شنبه از آمریکا خواست تا نیروهایش را از منبج بیرون کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید