سوشی در بلغارستان؛ جذابیت کشورهای شرق اروپا برای ژاپن

سوشی در بلغارستان؛ جذابیت کشورهای شرق اروپا برای ژاپن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن سال جدید میلادی را با سفر به شش کشور شرق اروپا آغاز کرد. هدف ارتقاء روابط اقتصادی و دی

آگهی

در حال حاضر همکاری های اقتصادی ای بین ژاپن و کشورهای شرق اروپا چه وضعیتی دارد و چرا کارآفرینان ژاپنی به کشورهای شرق اروپا چشم دوخته اند؟

همکاری های تجاری ژاپن با کشورهای شرق اروپا، شامل حوزه های متعددی است. هر کدام از این حوزه ها، هم فرصت منحصر به فردی برای سرمایه گذاران ژاپنی فراهم می کند و هم مجالی است برای افزایش صادرات ژاپن و انتقال دانش و مهارت به این کشورها.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن سال جدید میلادی را با سفر به شش کشور شرق اروپا آغاز کرده است. در این سفر هیات اقتصادی متشکل از دهها بازرگان ژاپنی وی را همراهی می کند. هدف ارتقاء روابط اقتصادی و دیپلماتیک بین ژاپن و این کشورهاست.

کارآفرینان ژاپنی از استونی برای مدیریت داده الهام می گیرند

استونی پیشرو ترین کشور دیجیتال در سراسر جهان است. فنلاند، جمهوری نامیبیا، جمهوری آذربایجان از جمله کشورهایی هستند که در این زمینه از استونی الگوبرداری می کنند.

۹۹ درصد خدمات دولتی در استونی بصورت آنلاین صورت می گیرد. ستون فقرات این نحوه ارائه خدمات هم پلتفورم مدیریت داده است که «ایکس رود» (X-Road) نام دارد. ۵۲ هزار سازمان از این سرویس استفاده می کنند واین پلتفورم سالانه، جوابگوی ۵۰۰ میلیون درخواست است.این به معنای صرفه جویی معادل ۸۰۰ ساعت کار در یک سال است.

یک کار آفرین ژاپنی با الهام از «ایکس رود»، موفق شده پلتفورمی برای مدیریت داده ها در بخش خصوصی ژاپن به راه بیندازد. او استارت آپی به راه انداخته و قصد دارد از در نحوه مدیریت داده در بخش خصوصی در ژاپن انقلابی بر پا کند.

Check out our #eResidency blog for the latest news, features, 'how-to' guides & opinions from around our digital nation.
Remember, guest contributors are welcome! https://t.co/OOWDOjAMoz

— e-Residency: Estonia (@e_Residents) January 15, 2018

نوریاکا هیرائو، بنیانگذار این استارت آپ می گوید: «استارت آپ ما متشکل از ژاپنی ها و استونیایی هاست و علاوه بر بخش تجاری در حوزه توسعه و تحقیق نیز با هم همکاری می کنیم. ژاپنی ها ابتکار استونی در زمینه ارائه خدمات آنلاین را متناسب نیازهای خود بکار می برند. این ابتکار مورد توجه بسیاری از کشورهای آسیایی قرار گرفته و آنها هم می خواهند از آن استفاده کنند.»

وی می گوید که استونی هم اکنون جامعه ای کاملا دیجیتال، و احتمالا یکی ازبهترین جوامع دیجیتال دنیاست و می افزاید: «آنها می دانستند که فناوریهای لازم را دارند اما منابع مالی و انسانی و بازار مربوط را در اختیار نداشتند. بایست چه می کردند؟ پاسخ این بود که باید بهترین و ساده ترین زیرساخت اجتماعی را به وجود می آوردند. دنیا متوجه می شود که اتصال سراسری به شبکه چقدر اهمیت دارد و چرا همه چیز باید به صورت داده در بیاید و دیجیتال شود. هم اکنون در استونی این اتفاق افتاده است و به همین دلیل فکر می کنیم استونی جای خوبی برای فعالیت های مشترک ماست.»

رائول آلیکیوی، یکی از اعضای هیات مدیره این استارت آپ ما است وی درباره پیامدهای بکار گیری این فناوری می گوید: «وقتی به آینده فکر می کنید و چیزهای مثل حسگرها و اینترنت اشیا، متوجه می شویم که دولت استونی بیش از هر کشور دیگری آمادگی چنین تحولاتی را دارد. اما اینجا [در استونی] ما در این فکر هستیم که این داده ها را باید تنها در پایگاه داده های اصلی خودش یعنی همانجا که به وجود آمده است حفظ کرد. کاری که ما انجام می دهیم این داده ها را به اشتراک می گذاریم و مجددا به کار می بریم، همچنین از امن بودن حلقه ارتباطی بین آنها و نحوه دسترسی به این داده ها اطمینان حاصل می کنیم.»

[Prime Minister in Action]
On January 12, 2018 (local time), Prime Minister Shinzo Abe visited Tallinn in the Republic of #Estonia. ??https://t.co/uXBfDUgPbipic.twitter.com/nNlKTpp5IM

— PM's Office of Japan (@JPN_PMO) January 15, 2018

انعقاد قرارداد تجاری بین ژاپن و قاره سبز نوید همکاریهای بیشتر را می دهد

نهایی شدن توافقنامه تجارت آزاد بین اتحادیه اروپا و ژاپن در ما دسامبر سال ۲۰۱۷ نوید گسترش همکاریهای تجاری بیشتر را در آینده می دهد.

نوریو مارویاما، سخنگوی وزرات خارجه ژاپن درباره سفر نخست وزیر این کشور به قاره سبز و چشم اندازی رابطه تجاری و سرمایه گذاری میان ژاپن و شرق اروپا می گوید: «همانطور که می دانید این اولین بار است که یک نخست وزیر ژاپن به کشورهای شرق اروپا سفر می کند. بین ژاپن و اتحادیه اروپا توافقی برای مشارکت تجاری امضا شده است. وی می افزاید: «این توافق تاریخی است زیرا ۶۴۰ میلیون نفر در آن درگیر هستند، و شامل یک سوم تولید ناخالص داخلی در سراسر جهان می شود. همچنین باعث می شود شرکتهای ژاپنی برای ترویج تجارت و سرمایه گذاری، بویژه در این بخش از اروپا، تمایل زیادی نشان بدهند. از نظر بازرگانان ژاپنی کیفیت بالای کار در این کشورها نیز اهمیت زیادی دارد. این مسئله هم یکی از عوامل تشویق شرکتهای ژاپنی برای کار در این منطقه است. از سوی دیگر، میان ژاپنی ها و مردم این نقطه از اروپا رابطه دوستی عمیقی وجود دارد که روابط بین دو کشور را تسهیل می کند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فرصتهای تجاری بلغارستان برای سرمایه گذاران ژاپنی

بلغارستان کشوری است که به سرعت در حال تبدیل شدن به یکی از قطبهای تولیدی برای کسب و کارهای ژاپنی است. سه شرکت ژاپنی قصد دارند در این جا شروع به کار کنند.

حجم معاملات تجاری بین ژاپن و بلغارستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۱۲۵ میلیون یورو رسید که بالاترین میزان خود از سال ۲۰۰۸ میلادی است. سرمایه گذاری ژاپن در بلغارستان رو به افزایش است.

اتحادیه های تعاونی کشاورزی ژاپن موسوم به «زن-نُه» امیدوار است که بازار سوشی یخ زده را در اروپا توسعه بدهد. آنها در شهر پلوودیف، دومین شهر بزرگ بلغارستان شرکتی برای تولید سوشی یخ زده به راه انداخته اند.

کارخانه سوشی در بلغارستان

شویچی موموز، مدیر اتحادیه های تعاونی کشاورزی ژاپن می گوید: «ماهی از نروژ و اسکاتلند به اینجا آورده می شود. با برنج ژاپنی و ماهی اروپایی در بلغارستان سوشی درست می کنیم. برنج خام را از ژاپن می آوریم و پوستش را می کنیم که باعث می شود برنج سفید شود. به این صورت است که مزه برنج را حفظ می کنیم و نمی گذاریم برنج خشک شود. گام بعدی جوشاندن برنج است و پس از آن نصف کار را ماشین انجام می دهد و نصف دیگر دستی انجام می شوند. وقتی سوشی آماده شد منجمدش می کنیم.»

وی می افزاید: «در ژاپن هم سوشی یخ زده مصرف می کنیم و کارخانه هایی برای تولید غذاهایی داریم که در آنها از برنج استفاده می شود. اگر کارخانه بخوبی کار کند می توانیم کارمان را توسعه بدهیم و افراد بیشتری را استخدام کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سرویس اطلاعات خارجی استونی: روسیه برای رویارویی نظامی با غرب آماده می‌شود

استونی: اظهارات ترامپ تلنگری است به متحدان دست روی دست گذاشته‌ در ناتو تا بیدار شوند

نخست‌وزیر استونی بابت ارتباط شوهرش با روسیه برای استعفاء تحت فشار قرار گرفت