از اجبار به ترک نماز جماعت تا تهدید به مرگ برای همجنسگرای مسلمان هندی

انیس محمد
انیس محمد
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد که از کودکی نمازش را به جماعت می‌خواند، از سال پیش هر بار به مسجد می‌رفت مؤمنان به او چپ چپ نگاه می‌کردند، به طوری که ترجیح داد دیگر به مسجد نرود. با این حال او باور دارد که اسلام دین تساهل است و قرآن از حقوق دگرباشان جنسی حمایت می‌کند.

آگهی

محمد اُنیس، همجنس‌گرای مسلمان هندی می‌گوید از این پس از ترس هم‌کیشان خود مجبور است به جای شرکت در نماز جماعت مسجد شهر، نمازش را به طور فرادا در خانه بخواند.

این جوان ۲۵ ساله نخستین کسی است که گرایش جنسی‌اش را در ایالت کرالا واقع در جنوب شبه قاره هند، اعلام کرد. اما به رغم آن که دیوان عالی کرالا آماده می‌شود تا قانون جنجالی ممنوعیت همجنس‌گرایی را حذف کند، محمد می‌گوید که وضعیت زندگی برای او در جامعه و در میان دوستان و خانواده‌اش بهتر نشده است.

او که به دلیل گرایش جنسی خود تقریبا از سوی خانواده طرد شده می‌گوید آن قدر پیام تهدید به مرگ دریافت کرده که برایش عادی شده است.

محمد اُنیس فارغ‌التحصیل ادبیات انگلیسی است سال گذشته در راهپیمایی همجنس‌گرایان شرکت کرد و عکسی از خودش در آن صحنه در فیس‌بوک منتشر کرد.

عکس فیس‌بوک محمد انیس در راهپیمایی دگرباشان

او می‌گوید اعلام هویت جنسی برایش بسیار گران تمام شده زیرا دوستانش رفته رفته از او فاصله گرفته‌اند و حتی کسانی که از او حمایت می‌کنند، از ترس سرزنش یا تهدید دیگران، با او در انظار عمومی ظاهر نمی‌شوند. به گفته او، امام جماعت مسجد اقلیت مسلمان کوچی نیز پدر و مادرش را در برابر عموم مسخره می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

محمد که از کودکی نمازش را به جماعت می‌خواند، از سال پیش هر بار به مسجد می‌رفت مؤمنان به او چپ چپ نگاه می‌کردند، به طوری که از ترس سرزنش و تهدید آنها ترجیح داد دیگر به مسجد نرود. با این حال او باور دارد که اسلام دین تساهل است و قرآن از حقوق دگرباشان جنسی حمایت می‌کند، گرچه «برخی از مسلمانان» اهل مدارا نیستند.

هفته پیش سه قاضی یک دادگاه در شهر کوچی، مرکز کرالا تصمیم گرفتند تا در یک رأی قضایی که برای جرم‌انگاری همجنس‌گرایی صادر شده بود، بازنگری کنند. این رأی قضایی در سال ۲۰۱۳ با استناد به اصل ۳۷۷ قانون مجازات هند تصریح می‌کند که هر گونه ارتباط جنسی با همجنس حتی با رضایت طرفین جرم محسوب می‌شود. مطابق قانون هندوستان، هر رأی قضایی منفرد می‌تواند به عنوان قانون مورد استناد و استفادهقرار گیرد.

تصمیم تازه دادگاه کوچی امید تازه‌ای در دل همجنس‌گرایان هندوستان ایجاد کرد، اما باید دید آیا این قانون می‌تواند از افرادی چون محمد در برابر تهدیدها و فشارهای جامعه حمایت کند یا نه.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترانس‌های لبنانی از سایه بیرون آمدند؛ روایت زندگی دو زن ترانس

تفاوت جنس و جنسیت به زبان ساده

ایالتی در هند «چندهمسری» را برای مردان مسلمان ممنوع کرد؛ نگاهی گذرا به مقوله «تعدد زوجات» در دنیا