وزارت دادگستری آمریکا گروه ویژه تحقیق در مورد حزب الله تشکیل داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزارت دادگستری آمریکا گروه ویژه تحقیق در مورد حزب الله تشکیل داد

وزارت دادگستری آمریکا گروهی ویژه را مامور تحقیق در مورد افراد و سازمانهای مرتبط با حزب الله لبنان کرد.

جف سشنز، وزیر دادگستری ایالات متحده با اعلام این خبر تاکید کرد که این گروه ارزیابی «شواهد تحقیقات موجود» را آغاز خواهند کرد. به نظر می رسد تشکیل این گروه واکنشی به انتشار برخی گزارشها در رسانه های آمریکایی باشد که دولت باراک اوباما را به کوتاهی در تحقیق درباره نقش حزب الله در زمینه قاچاق مواد مخدر متهم می کرد.

مجله پولیتیکو ماه گذشته در گزارشی تحقیقی مدعی شده بود که بسیاری از تحقیقات اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا با مانع تراشی دولت پیشین روبرو شده بود. بنا به همین گزارش مقامات اداره مبارزه با مواد مخدر در آن زمان احتمال داده بودند که دولت باراک اوباما ترجیح می دهد تحقیقات در مورد ارتباط حزب الله با قاچاق مواد مخدر، توافق هسته ای با ایران را تحت الشعاع قرار ندهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات دولت باراک اوباما در واکنش به این ادعاها ضمن رد آنها تاکید کرده بودند شواهدی دال بر مانع تراشی در تحقیقات به دلایل دیپلماتیک یا سیاست گذاری وجود ندارد. در مقابل جف سشنز در ماه دسامبر خواستار تحقیق درباره مدیریت طرح کاساندرا (عملیات اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا علیه پولشویی و تامین منابع مالی حزب الله در سال ۲۰۰۸ میلادی) شده بود.

تصمیم وزارت دادگستری برای تشکیل گروه تحقیق در مورد گروه حزب الله در حالی اعلام می شود که قرار است تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد تمدید یا عدم تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران روز جمعه اعلام شود.

رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده بارها از دولت باراک اوباما به دلیل امضای توافق هسته ای با ایران انتقاد کرده است. 

بیشتر بخوانید:

حسن نصرالله: مشکل آمریکا با ایران مساله هسته‌ای نیست