توضیح سایت‌ خامنه‌ای درباره ویدئوی جلسه خبرگان در سال ۶۸

توضیح سایت‌ خامنه‌ای درباره ویدئوی جلسه خبرگان در سال ۶۸
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ویدئوی منتشر شده، روند رای‌گیری درباره شورایی یا تک‌نفره بودن رهبری و همچنین سخنرانی علی خامنه‌ای درباره «عدم صلاحیت» خود برای رهبری نشان داده می‌شود.

آگهی

وبسایت نوجوان، از زیرمجموعه‌های سایت رهبر ایران با انتشار مطلبی درباره فیلمی که اخیرا از جلسه رای‌گیری مجلس خبرگان برای انتخاب علی خامنه‌ای به‌عنوان جانشین بنیانگذار جمهوری اسلامی منتشر شد، توضیحاتی را ارائه کرده است.

 خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ا این مطلب را به‌عنوان بیانیه مجلس خبرگان در مورد جلسه را‌گیری ۱۴ خرداد ۶۸ که در کانال تلگرامی خبرگان رهبری انتشار یافته است، منتشر کرد. این در حالی است که کانال این نهاد در پیام‌رسان تلگرام از چندین روز پیش غیر فعال شده و مخاطبان را به پیگیری حساب خود در شبکه پیام‌رسان سروش دعوت می‌کند.

در ویدئوی منتشر شده، روند رای‌گیری درباره شورایی یا تک‌نفره بودن رهبری و همچنین سخنرانی علی خامنه‌ای درباره «عدم صلاحیت» خود برای عهده داری این پست نشان داده می‌شود.

مقاله منتشر شده در وبسایت نوجوان در ابتدا به توضیح شرایط کشور پس از فوت نخستین رهبر جمهوری اسلامی می‌پردازد و می‌گوید که در آن زمان به‌دلیل تهدیدات خارجی اوضاع کشور «دشوار» بوده است.

این وبسایت نگرانی آقای خامنه‌ای در آن شرایط را فرض «دشمنان» نسبت به «از هم گسستگی» جامعه و اختلاف بین مسئولان روایت می‌کند.

 مطلب وبسایت «نوجوان» می‌گوید که با وجود نظر اکثریت خبرگان به رهبری یک فرد، سید علی خامنه‌ای به رهبری شورایی معتقد بود (این مساله در فیلم منتشر شده جدید نیز نشان داده شده است.)

این متن در ادامه به «گره‌خوردن» روند انتخاب «رهبری فردی» اشاره می کند زیرا هیچ‌یک از گزینه‌های مطرح شده، رای لازم را نیاوردند. این مطلب می‌گوید که برای مثال انتخاب سید محمدرضا موسوی گلپایگانی، از مراجع تقلید وقت، با ۱۴ رای مثبت و ۶۱ رای منفی تائید نشد.

بیشتر بخوانید:

 ساختار قدرت سیاسی در ایران

رهبر ایران: مطالبات و حرکات وحشیانه تفکیک شوند

نقش نامه بنیانگذار جمهوری اسلامی درباره بازنگری قانون اساسی

یکی از موارد بحث برانگیز ویدئوی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از جلسه رای‌گیری برای انتخاب آقای خامنه‌ای، صحبت‌های وی درباره عدم صلاحیت خود برای رهبری است.

مطلب منتشر شده در وبسایت نوجوان، دراینباره به نقش نامه آقای خمینی درباره بازنگری قانون اساسی و حذف شرط مرجعیت برای رهبری اشاره می‌کند.

این متن با شرح چگونگی تشکیل شورای بازنگری قانون‌اساسی از سوی آقای خمینی، می‌افزاید که وی در پاسخ به نامه آقای مشگینی، رئیس وقت مجلس خبرگان درباره شرط مرجعیت برای رهبری، تصمیم گیری دراینباره را به عهده شورای بازنگری قانون اساسی می‌گذارد و می‌نویسد: «من از ابتدا معتقد بودم و اصرار داشتم که شرط «مرجعیت» لازم نیست. مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم سراسر کشور کفایت می کند.»

این وبسایت در نهایت خواندن پاسخ نامه آقای مشگینی در جلسه مجلس خبرگان و برداشته شدن شرط اجتهاد را عامل آسان شدن انتخاب رهبر می‌داند و می‌افزاید که به دلیل بحرانی‌ بودن وضعیت کشور، اعضای مجلس خبرگان تصمیم می‌گیرند تا تا زمان برگزاری رفراندوم بازنگری قانون اساسی (که در مرداد ماه سال ۶۸ برگزار شد)، شخصی را به عنوان رهبر موقت انتخاب کنند. 

پس از برگزاری رفراندوم اصلاح قانون اساسی در مرداد سال ۱۳۶۸، مجلس خبرگان تصمیم خود مبنی بر رهبری آقای خامنه‌ای را تایید و به این ترتیب با رهبری دائمی وی موافقت کرد.  

بیشتر بخوانید: انتخابات آینده و موقعیت رهبری ایران پس از مرگ هاشمی، گفتگو با احمد سلامتیان

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار بخش جدیدی از اجلاس خبرگان در سال ۶۸ برای تعیین رهبر جدید

انتخابات مجلس خبرگان تهران: هاشمی رفسنجانی اول است

ساختار قدرت سیاسی در ایران و انتخابات هفتم اسفند