Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تبلیغات «نژادپرستانه»، چه شرکت‌هایی را وادار به عذرخواهی کرده است؟

تبلیغات «نژادپرستانه»، چه شرکت‌هایی را وادار به عذرخواهی کرده است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اچ اند ام، پپسی، داو، نیوآ و زارا شرکت‌هایی بودند که در سال‌های اخیر به دلیل تبلیغات «نژادپرستانه» مجبور به عذرخواهی شدند.

آگهی

تبلیغات عامل مهمی در دنیای تجارت امروز است. با این حال رعایت نکردن مسائل قانونی و اخلاقی در تبلیغات می‌توانند دردسرساز باشند. در این نوشتار به ۵ تبلیغی که در سال‌های اخیر جنجال‌آفرین شدند می‌پردازیم.

باحال‌ترین میمون جنگل: شرکت اچ اند ام

انتشار تبلیغ شرکت اچ اند ام که در آن پسر سیاه پوست لباسی با نوشته «باحال‌ترین میمون در جنگل» بر تن داشت خشم بسیاری را برانگیخت. این لباس که یک کاپشن بهاره با کلاه است هنوز در فهرست محصولات وبسایت اچ اند ام وجود دارد، اما تبلیغ حاوی این جمله از روی آن برداشته شده است.

این مساله سبب شد که بسیاری از جمله برخی چهره‌های مشهور و پرطرفدار محصولات تولید شرکت اچ اند ام را تحریم کنند.

واکنش به این تبلیغ که از دید بسیاری «نژادپرستانه» تلقی شده بود شرکت پوشاک اچ اند ام را به عذرخواهی واداشت.

کندال جنر: شرکت پپسی

شرکت پپسی در تبلیغی با حضور کندال جنر، مدل آمریکایی، تظاهراتی از رنگین پوستان را همراه با شادمانی نشان می‌دهد. در پایان کندال جنر یک پپسی به پلیس داده و همه چیز با خوشی به اتمام می‌رسد.

همزمانی این تبلیغ با جنبش «زندگی ساهپوستان مهم است» در اعتراض به رفتار پلیس آمریکا با رنگین پوستان این کشور سبب شد که جامعه آمریکا نسبت به این تبلیغ دست به اعتراض بزند. 

شرکت پپسی در واکنش به اعتراضات گفت: «پپسی به دنبال صلح جهانی است اما به نظر می‌رسد که در بیان آن اشتباه کردیم و به همین دلیل عذر می‌خواهیم.»

تغییر رنگ پوست: شرکت داو

شرکت لوازم آرایشی-بهداشتی داو در تبلیغی که در ماه اکتبر منتشر شد که در آن استفاده از محصول شوینده داو زن رنگین پوست را به زن سفید پوست تبدیل می‌کرد. این شرکت از انتشار آگهی تبلیغاتی در صفحه فیسبوک خود که بسیاری آن را «نژادپرستانه» خواندند، عذرخواهی کرد.

اعتراض به این آگهی تبلیغاتی سبب شد تا داو آن را از صفحه فیسبوک خود حذف کرده و بابت انتشار آن اظهار پشیمانی کند. آنان در پیامی در فیسبوک نوشتند: «داو متعهد به نمایش زیبایی‌های افراد متفاوت با زیبایی‌های متنوع است. در تبلیغی که منتشر کردیم این مساله را فراموش کرده و از این بابت عمیقا پشیمانیم.»

به نظر می‌رسد که این نخستین باری نیست که داو دست به چنین تبلیغی می‌زند. در سال ۲۰۱۱، در یک عکس تبلیغاتی این شرکت با به نمایش گذاشتن سه زن نشان داده بود که استفاده از محصولات شوینده این شرکت سبب زیبایی پوست و تغییر رنگ آن از تیره به روشن می‌شود.

همچنین در سال ۲۰۱۵ داو بر روی کرم ضدآفتاب خود عبارت «برای پوست‌های طبیعی و تیره» را درج کرد که که القاءکننده این مساله بود که پوست طبیعی، متعلق به سفید پوستان است.

با این حال بسیاری عذرخواهی داو را نپذیرفتند و محصولات این شرکت را تحریم کردند.

سفید نشانه پاکی است: شرکت نیوآ

در اوایل سال ۲۰۱۷ شرکت نیوآ تبلیغی را بر این مبنا که استفاده از لوازم بهداشتی-آرایشی این شرکت سبب روشن شدن پوست شده و سفید را نمادی از پاکی دانست.

سخنگوی شرکت نیوآ در رابطه با این تبلیغ که «نژادپرستانه» قلمداد شد گفت: «ما متوجه حساسیت موضع شده و قصد ما هرگز رنجاندن مشتریانمان نیست.»

لباس خواب راه راه با ستاره زرد: شرکت زارا

شرکت زارا در سال ۲۰۱۴ یک لباس کودک راه راه با ستاره‌ای زرد را عرضه کرد که یادآور لباس زندانیان یهودی در دوران جنگ جهانی دوم بود.

شرکت زارا برای این ارائه این لباس که «ضد یهودی» خوانده شد عذرخواهی و اعلام کرد که این محصول دیگر فروخته نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استارباکس ۸ هزار شعبه خود در آمریکا را موقتا تعطیل می‌کند

پیشنهاد یک میلیون دلاری خواننده آمریکایی در واکنش به تبلیغ «نژادپرستانه» اچ اند ام

گزارش تازه نهاد اطلاعاتی آمریکا:حملات حوثی‌ها در دریای سرخ گریبان ۶۵ کشور از جمله ایران را گرفته است