Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شکایت نماینده پارلمان آلمان از هاشمی شاهرودی به اتهام جنایت علیه بشریت

شکایت نماینده پارلمان آلمان از هاشمی شاهرودی به اتهام جنایت علیه بشریت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نماینده پارلمان آلمان همچنین در گفتگو با روزنامه بیلد گفته است: « اشتباه بزرگی است اگر دولت فدرال برای سازمان دهنده کشتارهای جمعی دستگاه قضایی ایران مصونیت دیپلماتیک قائل شود.»

آگهی

ولکر بک، نماینده پارلمان آلمان رسما از محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به اتهام جنایت علیه بشریت شکایت کرد. 

برخی رسانه‌ها غربی از جمله ار.اف.ای، رادیو بین المللی فرانسه، نشریه بیلد آلمان و نیز روزنامه جروزالم پست در گزارشی ضمن اشاره به حضور جنجالی محمود هاشمی شاهرودی به اقدام قضایی ولکر بک، اشاره و تصریح کرده‌اند که این نماینده و سخنگوی سابق گروه دوستی آلمان و اسرائیل از مسئول سابق دستگاه قضایی ایران به دلیل قتل و جنایت علیه بشریت به دادگاه شکایت کرده است.

بر این اساس آقای بک در مصاحبه با جروزالم پست گفته است: «ما نباید پناهگاه افرادی باشیم که در کشور خود به بهانه های سیاسی مردم را سرکوب و یا آنها را تهدید به مرگ می‌کنند.» به گفته این سیاستمدار آلمانی «حکومت ایران زنان قربانی تجاوز و نیز همجنسگرایان، بهاییان، کردها و افرادی را که به خدایان اعتقاد ندارند، سرکوب می کند.»

نماینده پارلمان آلمان همچنین در گفتگو با روزنامه بیلد گفته است: « اشتباه بزرگی است اگر دولت فدرال برای سازمان دهنده کشتارهای جمعی دستگاه قضایی ایران مصونیت دیپلماتیک قائل شود.» او همچنین تاکید کرد: «ما به جای پناه دادن به افرادی که مرتکب جنایت علیه بشریت شده‌اند بایست آنها را تحت پیگرد قرار دهیم.»

بیشتر بخوانید:هاشمی شاهرودی در آلمان بستری است

اعتراض منتقدان حکومت و نهادهای حقوق بشری 

آقای شاهرودی که از نزدیکان علی خامنه‌ای، رهبر ایران و نیز یکی از جانیشینان احتمالی وی قلمداد می‌شود برای طی دوره درمانی در کلینیک مغز و اعصاب شهر هانوفر بستری شده است.

حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در شهر هانوفر آلمان با انتقاد فعالان حقوق بشری و مخالفان حکومت ایران روبرو شده است. بسیاری از منتقدان در داخل ایران از جمله کاربران شبکه های اجتماعی طی روزهای گذشته نسبت به بستری شدن رئیس سابق قوه قضاییه در آلمان و امکان تبعیض آمیز قرارگرفته در اختیار وی به شدت معترض شده بودند.

همزمان با انتشار خبر بستری شدن محمود هاشمی شاهرودی در بیمارستان مغز و اعصاب هانوفر که توسط پروفسور مجید سمیعی، پزشک مشهور ایرانی تاسیس شده، جمعی از منتقدان حکومت با برپایی اجتماع مقابل این بیمارستان ضمن سر دادن شعارهایی بر ضد رژیم خواستار محاکمه وی شده بودند.

افراد معترض همچنین در نامه‌ای به رئیس دولت ایالتی هانوفر از دادن اجازه درمان این مسئول ایرانی در خاک آلمان به شدت انتقاد کردند.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به مداوای هاشمی شاهرودی در آلمان؛ تظاهرات مخالفان، توضیح پروفسور سمیعی

روزنامه بیلد آلمان همچنین با اولف بویرمه یر، حقوقدان و مدیر یک سازمان حقوق مدنی در این مورد گفتگو کرده و به نقل از وی نوشته است: «اصولا اعمال قانون و تعیین مجازات در خارج برای جرائم ارتکابی امکان پذیر است و حتی می‌شود مجازات زندان ابد را نیز برای متخلفان تحمیل کرد. اما معمولا در چنین مواردی موانعی نیز وجود دارد به خصوص وقتی مسائل دیپلماتیک در میان باشد.»

موضع دیده بان حقوق بشر

از سوی دیگر رئیس دفتر سازمان دیده بان حقوق بشر در آلمان نیز از دولت این کشور خواسته است که به اعتراض ها توجه کند و این مورد را جدی بگیرد.

وینزل میشالسکی در گفتگو با بیلد تاکید کرد: «مقامات حقوقی باید به این مسئله ورود کنند و بالطبع اگر احتمال فرار وجود دارد بایست فورا وارد عمل شوند.»

محمود هاشمی شاهرودی به مدت ده سال ریاست قوه قضاییه را در دست داشت. به ادعای نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل در این دوره دست کم دو هزار نفر از جمله تعدادی کودک در ایران اعدام شدند. محاکمه شماری از بازداشت شدگان اعتراضات سال ۸۸ نیز در زمان ریاست وی بر قوه قضاییه انجام شد. وی پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ از سوی علی خامنه‌ای به‌عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. از آقای شاهرودی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جانشینی رهبر کنونی ایران یاد می شود.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کدام شرکت‌ها از اتهام جنایت علیه بشریت گریختند؟

عیادت رهبر ایران از هاشمی شاهرودی

یورو۲۰۲۴؛ یوفا تدابیر ویژه‌ای برای ممانعت از ورود «جیمی‌جامپ‌ها» به زمین مسابقات اعمال می‌کند