Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

از سرگیری مذاکرات دو کره؛ ورزشکاران پیونگ‌یانگ در المپیک پیونگ‌چانگ شرکت می‌کنند

South and North Korean delegations
South and North Korean delegations Copyright Yonhap via REUTERS
Copyright Yonhap via REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبر رسمی حضور تیم کرۀشمالی در بازیهای المپیک را می‌توان اولین موفقیت به دست آمده در پی از سرگیری گفتگوها دانست.

آگهی

سرانجام پس از زمانی بیش از دو سال وقفه و سپری شدن ماههایی پرتنش، گفتگوهای رو در روی نمایندگان دو کره بامداد سه‌شنبه در «خانۀ صلح» واقع در منطقه حائل میان دو کره (DMZ) از سر گرفته شد.

در پایان این نشست، معاون وزیر اتحاد کرۀجنوبی اعلام کرد که دو کشور موافقت کرده‌اند تا کرۀشمالی هیاتی بلند پایه برای شرکت در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ روانۀ کرۀجنوبی کند. چون هائه سونگ گفت: «طرف شمال پیشنهاد داده است که هیاتی بلند پایه از نمایندگان این کشور شامل نمایندگان کمیته ملی المپیک، ورزشکاران، هواداران، هنرمندان، ناظران، تکواندوکاران و خبرنگاران به این المپیک اعزام شوند.»

خبر رسمی حضور تیم کرۀشمالی در بازیهای المپیک را می‌توان اولین موفقیت به دست آمده پدر پی از سرگیری این گفتگوها دانست.

کرۀجنوبی همچنین پیشنهاد داده است که در جریان بازیهای المپیک زمستانی که طی روزهای ۹ تا ۲۵ فوریه برگزارمی‌شود فرصتی برای دیدار خانواده‌هایی فراهم آید که در پی جنگ کره دو پاره شده‌اند و اکنون برخی از اعضا در کرۀشمالی و بخشی دیگر در کرهۀجنوبی ساکنند.
این موضوع برای مردم هر دو کشور از نظر عاطفی از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورت موافقت پیونگ یانگ، احتمالا دیدار خانواده‌های جدا شده در جریان تعطیلات سال نوی سنتی موسوم به «Lunar New Year holiday» که مصادف با بازیهای المپیک است میسر خواهد شد.

سئول همچنین پیشنهاد داده است که ورزشکاران هر دو کشور با همدیگر در مراسم رژه افتتاحیه شرکت کنند. از آخرین باری که شهروندان دو کشور در کنار یکدیگر و زیر پرچم شبه جزیره کره رژه رفته‌اند، ۱۰ سال (المپیک زمستانی ۲۰۰۶ میلادی) می‌گذرد.

سخنگوی وزارت خارجه کرۀجنوبی نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور آماده است تا در صورت نیاز و برای تسهیل سفر اتباع کرهۀشمالی، بطور موقت و در مدت برگزاری بازیهای المپیک تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ را لغو کند. او افزود سئول با هماهنگی شورای امنیت سازمان ملل و دیگر کشورهای مرتبط گام‌های لازم را برمی‌دارد.
کرۀجنوبی در واکنش به آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کرۀشمالی، بطور یکجانبه شماری از مقامات پیونگ یانگ را از ورود به خاک خود منع کرده است. 

هنوز مشخص نیست که پاسخ کرۀشمالی به این پیشنهادها چه خواهد بود. با وجود پایان یافتن این مذاکرات، مقامات دو کره با یکدیگر در تماس خواهند بود تا برای برگزاری دور جدیدی از گفتگوها برنامه‌ریزی کنند.

سخنگوی وزارت خارجه چین ضمن اعلام خوشنودی از برگزاری گفتگوهای روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد که جامعه بین‌الملل از محقق شدن چنین برنامه‌هایی با هدف بهبود روابط، حمایت بیشتری کرده و مشوق‌هایی در نظر بگیرد.

بیشتر بخوانید: سفر معاون سیاسی سازمان ملل به کرۀشمالی

بیشتر بخوانید: چرا تهدیدات اخیر کره شمالی از همیشه خطرناک تر است؟

اولین بار در اوایل سال جدید میلادی بود که کیم جونگ اون، رهبر کرۀشمالی اعلام کرد در حال بررسی موضوع فرستادن یک تیم به بازیهای المپیک زمستانی است.

پس از انتشار این خبر، کره جنوبی به پیونگ یانگ پیشنهاد داد که گفتگوهایی در سطح بالا برای بحث درباره مشارکت کرۀشمالی در این بازیها برگزار شود. اما کرۀشمالی تنها زمانی با این مذاکرات موافقت کرد که سئول و واشنگتن اعلام کردند تمرینات نظامی مشترک خود را تا پایان بازی‌های المپیک به تاخیر می‌اندازند؛ پیونگ یانگ این تمرینات نظامی را تمرینی برای جنگ می‌دانست.

آخرین دور مذاکرات دو کره در سال ۲۰۱۵ میلادی انجام شده بود و پس از آن تنش‌ها میان دو همسایه بطور قابل توجهی افزایش یافت. اختلافات پس از آن شدت گرفت که کرۀشمالی اقدام به پرتاب موشک و همچنین انجام یک آزمایش هسته‌ای کرد و کرۀجنوبی نیز در واکنش، یک پروژه اقتصادی مشترک را در منطقه صنعتی کاسونگ واقع در کرۀشمالی را به حالت تعلیق درآورد.

پس از آن کرۀشمالی تمام ارتباطات با کرۀجنوبی از جمله خط تماس تلفنی اضطراری میان دو کشور را قطع کرد.

بیشتر بخوانید: فرمان کیم جونگ اون: به نام حزب و سرزمین مادری شلیک کنید

بیشتر بخوانید: سرگئی لاوروف جنگ لفظی ترامپ و کیم را «دعوای کودکان» خواند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواننده محبوب کیم جونگ اون اعدام نشده و در کره جنوبی برنامه اجرا خواهد کرد

اولین مانور آمادگی برای مقابله با حمله موشکی احتمالی کره شمالی در توکیو برگزارشد

محکومیت دو نوجوان در کره شمالی به ۱۲ سال کار با اعمال شاقه به دلیل تماشای ویدیوهای کره جنوبی