Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ناآرامی های ایران؛ تشکر سپاه از «مردم»، آزادی هفتاد نفر از بازداشت شدگان

ناآرامی های ایران؛ تشکر سپاه از «مردم»، آزادی هفتاد نفر از بازداشت شدگان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان تهران با اشاره به نقش پیام‌رسان‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی در تشدید ناآرامی‌ها گفت: «وقتی تلگرام مدیریت ‌شد، آتش آشوب‌ها هم خاموش ‌شد.»

آگهی

سپاه پاسداران از مردم و نیروهای امنیتی به دلیل مقابله با ناآرامی های چند روز گذشته در پایتخت و شهرهای مختلف تشکر کرد.

سپاه پاسداران در بیانیه خود با نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی عوامل خارجی نقش آنچه «دشمنان» خوانده می شود را در ایجاد این ناآرامی ها مورد تاکید قرار داده و با تقدیر از مشارکت مردم و نیروهای انتظامی در خاموش کردن این تنش ها آورده است: «حماسه آفرینی جدید مردم غیرتمند و آگاه و مؤمن و انقلابی ایران در کنار درخشش حضور ده‌ها هزار نیروی بسیجی فداکار داوطلب در صحنه آرام سازی آشوب‌ها و مجاهدت خالصانه برادران نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، زنجیر به هم پیوسته آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی، آل سعود، منافقین و سلطنت طلبان را در هم شکست و باطل السحر فتنه جدید شد.»

در روزهای گذشته و همزمان با وقوع ناآرامی‌های گسترده در ده‌ها شهر ایران، بسیاری از مقام‌های نظامی و سیاسی این کشور، تظاهرات را نتیجه دخالت بیگانگان توصیف کرده بودند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی ضمن اشاره به بیانیه سپاه پاسداران به نقل از چند تن از شهروندان ایرانی که این خبرگزاری با آنها تماس تلفنی برقرار کرده از فروکش کردن موج اعتراض ها پس از تشدید سرکوب های دولتی در تهران و مداخله نیروهای سپاه در برخی شهرستانها خبر داده است.

رویترز همچنین با استناد به انتشار ویدیوهایی در شبکه های اجتماعی اعلام کرده است که تدابیر امنیتی در بسیاری از شهرها ازجمله خرم آباد واقع در غرب ایران بسیار تشدید شده و حضور پر رنگ نیروهای انتظامی در اماکن عمومی بیش از هر زمان دیگری به چشم می خورد. تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می دهد برخی از معترضان در شهر خرم آباد چهارشنبه شب گذشته با نیروهای ضد شورش درگیر شده و به سوی آنها سنگ پرتاب کرده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

خبرگزاری رویترز با انتشار تصاویر تلویزیونی راهپیمایی های طرفداران حکومت اشاره و گزارش کرد در برخی از شهرها نظیر شهرکرد صدها تظاهرکننده در زیر بارش شدید برف در خیابان های مرکزی راهپیمایی کرده و شعارهای «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر انگلیس» و «مرگ بر فتنه گران» سردادند.

نشست غیرعلنی مجلس ایران برای بررسی ناآرامی ها

این درحالیست که نمایندگان مجلس صبح روز یکشنبه همزمان با برپایی راهپیمای جدید هواداران حکومت در چندین شهر مختلف در جریان یک جلسه غیر علنی با حضور مسئولان بلند پایه کشوری و امنیتی به بررسی نحوه شکل گیری و برخورد با تجمع های اعتراضی پرداختند.

در این نشست وزرای اطلاعات، کشور و جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گزارش هایی توام با آمار و ارقام از سیر تحولات ناآرامی ها در روزهای اخیر ارائه کردند که برخی نمایندگان آنرا ناکافی قلمداد دانستند. هدایت‌الله خادمی، نماینده ایذه از جمله این نمایندگان بود که در این خصوص گفته است: «نمایندگان از این گزارشات سطحی که دوستان ارائه دادند، راضی نشدند».

رئیس و تعدادی از نمایندگان مجلس در این نشست از وزارت اطلاعات خواستند ضمن پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت‌شده٬ گزارش نهایی خود در را به کمیسیون امنیت ملی مجلس ارائه کند.

حسین اشتری، فرمانده کل پلیس ایران نیز با تاکید بر اینکه تجمعات در ابتدا مبتنی بر خواسته های صنفی بوده و با تحریک و نفوذ عوامل وابسته به کشورهای خارجی به آشوب تبدیل شده است یادآور شد «تعداد زیادی از افرادی که دست به اقداماتی زدند، شناسایی شدند و در روزهای آینده با آنها برخورد می‌شود.»

وضعیت بازداشت شدگان در تجمعات اعتراضی ایران

از سوی دیگر محمود جعفری دولت آبادی، دادستان تهران از آزادی هفتاد تن از متهمان اعتراض های اخبر خبرداد و تصریح کرد که روند آزادی متهمان «به استثنای عوامل اصلی آشوب‌ها ادامه خواهد داشت.» دادستان تهران همچنین با اشاره به نقش پیام رسان های اینترنتی و شبکه های اجتماعی در تشدید ناآرامی ها گفت: «وقتی تلگرام مدیریت ‌شد، آتش آشوب‌ها هم خاموش ‌شد.»

در ناآرامی های اخیر که از پنجشنبه هفته گذشته بااعتراض گروهی از مردم مشهد نسبت به وضعیت اقتصادی آغاز شد، بیست و یک نفر کشته و بیش از هزار نفر از جمله تعداد زیادی از جوانان و دانشجویان دستگیر شدند. این تظاهرات سپس به هشتاد شهر کوچک و بزرگ و نیز برخی مناطق روستایی کشیده شد و معترضان جدا از نارضایتی نسبت به فساد مالی و سیاسی، نرخ بالای بیکاری و عمیق تر شدن شکاف طبقاتی میان ثروتمندان و تهیدستان، برخی ارکان مهم حکومت از جمله رهبر، مقامات بلندپایه و جناح‌های سیاسی را هدف انتقاد و شعارهای تند خود قرار دادند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفت سال زندان برای دانشجوی دختر ۲۱ ساله ایرانی

حمله با سنگ و مواد آتش زا به سفارت ایران در لاهه؛ دستگیری هشت نفر توسط پلیس هلند

اعتراضات در ایران؛ وزارت اطلاعات از «انهدام یک هسته تروریستی» خبر داد