ایران علیه دخالت آمریکا در امور داخلی خود به سازمان ملل شکایت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ایران علیه دخالت آمریکا در امور داخلی خود به سازمان ملل شکایت کرد

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل، آمریکا را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد.

غلام‌علی خوشرو، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در این نامه تصریح کرده است که دولت آمریکا با اقدامات خود «از اصول حقوق بین الملل که بر ملل متمدن و روابط بین الملل حاکم است» تخطی کرده است.

در بخش دیگری از نامه با اشاره به موضع‌گیری‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در قبال حوادث اخیر ایران آمده است که آقای ترامپ «دخالت‌های عجیب خود در امور داخلی ایران را به بهانه حمایت از اعتراضات پراکنده» افزایش داده است.

نمایندگی دائمی ایران در این نامه همچنین تاکید کرد که «حق اعتراض توسط قانون اساسی تضمین شده است.»

جدال لفظی و توئیتری ایران و آمریکا

از آغاز اعتراضات در ایران، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توییت‌‌هایی از دولت و حکومت ایران انتقاد کرد. وی در در آخرین توییت خود، ملت ایران را مردمی «قابل احترام» خواند که قصد دارند «قدرت را از حکومتی فاسد» پس بگیرند. او در این پیام تاکید کرد که معترضان «از حمایت کامل آمریکا» برخوردارند.

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین روز سه‌شنبه خواستار برگزاری جلسه فوری شورای امنیت برای بررسی وضعیت ایران شد.

پیش از این جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با ارسال پیامی در توییتر خود از رفتار آقای ترامپ انتقاد و تاکید کرد که ایران به کسی اجازه خرابکاری و خشونت نمی‌دهد.

پیش از این حسن روحانی، رییس جمهوری ایران نیز در جلسه هیات دولت گفته بود: «این آقایی که امروز در آمریکا می‌خواهد با مردم ما همدردی کند یادش رفته که چند وقت پیش ملت ایران را ملت تروریست نامیده بود.» 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید