خامنه‌ای: کسانی که امکانات کشور دستشان بوده دیگر حق ندارند علیه کشور حرف بزنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
خامنه‌ای: کسانی که امکانات کشور دستشان بوده دیگر حق ندارند علیه کشور حرف بزنند

علی خامنه‌ای، رهبر ایران روز چهارشنبه در جمع اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به طور تلویحی به اقدامات اخیر محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای خامنه‌ای با اشاره به کسانی که که قدرت سیاسی را در دست داشته‌اند گفت: «کسانی که همه امکانات مدیریتی، یا امروز دستشان است یا دیروز دستشان بوده و آن‌وقت به قول فرنگی‌مآبان، نقش اپوزیسیون به خود می‌گیرند. این کسانی که کشور در اختیارشان هست یا بوده، دیگر حق ندارند علیه کشور حرف بزنند؛ این‌ها باید پاسخگو باشند.»

وی بدون نام بردن از رییس جمهوری دولت‌های نهم و دهم گفت: «بنده‌ای که امکانات در اختیارم است نمی‌توانم مدعی باشم، باید پاسخگو باشم که چه کردم با این امکانات. به جای اینکه پاسخگویی کنم، نقش مدعی را علیه این و آن بازی کنم، مردم قبول نمی‌کنند این را.»

رهبر ایران با بیان این که مدیران اجرایی «خدماتی انجام داده‌اند و البته ضررهایی هم زدند» گفت: «نقد و نقدپذیری واجب است، تهمت و لجن‌پراکنی حرام است.»

آقای خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنرانی خود به صورت تلویحی به موضع‌ گیری‌های آقای احمدی نژاد علیه قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: «اینکه فردی مکرر، دستگاه‌ها یا قوای مختلف را مورد حمله و تهمت قرار دهد، هنر نیست زیرا هر کودکی می‌تواند با سنگ، شیشه‌ای را بشکند، هنر آن است منطقی حرف بزند.»

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

در ماه‌های گذشته محمود احمدی نژاد و نزدیکانش قوه قضاییه را به بی عدالتی متهم کرده و خواهان استعفای صادق لاریجانی شده بودند. آقای احمدی نژاد در تازه‌ترین اظهار نظر خود رییس قوه قضاییه را «غاصب» خوانده بود. غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی این قوه گفته بود که «حکمت صبر قوه قضاییه در این زمینه» بزودی مشخص خواهد شد.

سید علی خامنه ای با نادرست خواندن ادعاهای دروغ، تخریب چهره های مورد قبول مردم و انکار موفقیت های انقلاب اسلامی از سوی «برخی» گفت: «متأسفانه برخی افراد بی تقوا در داخل با متهم کردن افراد و دستگاهها و تلاش برای صحیح جلوه دادن دروغ‌های شاخدار بیگانگان، همان کار دشمن را انجام می دهند. این افراد بجای آنکه سیاست خود را دینی کنند، برای رسیدن به اهداف پَست و حقیر سیاسی، دین خود را با سیاسی کاری همراه کرده‌اند.»

این نخستین بار نیست که رهبر ایران به اقدامات محمود احمدی نژاد واکنش نشان می دهد. پیش از انتخابات ریاست جمهوری نیز آقای خامنه‌ای رییس دولت‌های نهم و دهم را از نامزدی مجدد منع کرده بود. با این حال حضورمحمود احمدی نژاد در ساختمان وزارت کشور و ثبت نام در فهرست نامزدهای ریاست جمهوری از سوی ناظران به رویارویی مستقیم میان او و رهبر جمهوری اسلامی تعبیر شد.

با این وجود آقای احمدی‌ نژاد در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز حضور در انتخابات ریاست جمهوری را مغایر با نظر رهبر ایران نداست و گفت: «رهبری انقلاب منع دستوری نفرمودند، توصیه کردند گفتند نه می گوییم بیایید و نه می گوییم نیایید.»

سخنان رهبر جمهوری اسلامی در آستانه تظاهرات نهم دی صورت می گیرد. این تظاهرات با فراخوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به ریاست احمد جنتی و در واکنش به تظاهرات هواداران میرحسین موسوی و مهدی کروبی در عاشورای سال ۱۳۸۸ انجام شد.

بیشتر بخوانید: