Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دلایل تغییر موضع ایران در رای گیری قطعنامه علیه میانمار چه بود؟

مادر و فرزندی از اقلیت مسلمان روهینگیا
مادر و فرزندی از اقلیت مسلمان روهینگیا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرده است که عدم شرکت در رای گیری روز یکشنبه «ارتباطی با محتوای قطعنامه» علیه میانمار نداشته است.

آگهی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه از ارسال رای مثبت ایران به قطعنامه محکومیت سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار خبر داد.

پیش از این غیبت ایران در رای گیری روز یکشنبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد پرسشها و اعتراضاتی را برانگیخته بود.

ایران: برخی ابعاد فنی و کارشناسی دلیل غیبت روز یکشنبه بود

به گزارش خبرگزاری ایسنا سخنگوی وزارت خارجه ایران دلیل عدم شرکت تهران در رای گیری روز یکشنبه را «برخی ابعاد فنی و کارشناسی» عنوان کرد. وی در توضیح دلیل غیبت اولیه ایران به «روند سیاست زدگی و برخورد تبعیض آمیز» در مجمع عمومی و مخالفت اصولی تهران با طرح وضعیت حقوق بشر کشورها در کمیته سوم مجمع اشاره کرد.

به گفته بهرام قاسمی ایران به جز در قطعنامه های فلسطین همواره به قطعنامه های حقوق بشری در مجمع عمومی رای منفی داده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران تاکید کرد که عدم مشارکت این کشور در رای گیری روز یکشنبه «ارتباطی با محتوای قطعنامه» نداشته است.

مخالفت تهران با کمیته سوم مجمع عمومی یا همراهی با مسکو و پکن؟

پیش از این دفتر نمایندگی ایران در نیویورک نیز دلیل غیبت ایران را «سیاست زدگی» کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد عنوان کرده بود. در بیانیه این دفتر آمده بود: «جدا از جدیت شرایط موجود در میانمار، ایران که خود هدف قطعنامه‌هایی از کانال کمیته سوم بوده است، همچنان به این موضع پیشین خود پایبند است که ادامه سوء استفاده از این کمیته برای نیل به اهداف سیاسی آن را از اینکه جایگاهی برای احقاق حقوق بشر یا محلی برای رسیدگی به نقض این حقوق باشد، دور کرده است. در همین راستا، جمهوری اسلامی ایران در اقدام مربوط به قطعنامه L.48/72 شرکت نخواهد کرد.»

کمیته سوم مجمع عمومی کمتر از دو ماه پیش در قطعنامه ای «تداوم نقض حقوق بشر» در ایران را محکوم کرده بود. این قطعنامه توسط کانادا ارائه شده بود.

سال گذشته نیز قطعنامه ای علیه ایران در کمیته سوم مجمع عمومی به دلیل «نقض حقوق بشر» تصویب شده بود. ایران همواره ضمن رد این قطعنامه ها به «استفاده ابزاری و سیاسی» از موضوع حقوق بشر اعتراض کرده است. 

هر چند در بیانیه دفتر نمایندگی ایران در نیویورک و سخنان سخنگوی وزارت خارجه این کشور از مخالفت تهران با نقش کمیته سوم مجمع عمومی به عنوان دلیل اصلی عدم شرکت ایران در رای گیری روز یکشنبه یاد شده است اما رای منفی چین و روسیه به این قطعنامه شائبه همراهی احتمالی ایران با روسیه و چین را پدید می آورد.

بیشتر بخوانید:

قطعنامه مجمع عمومی علیه میانمار؛ غیبت ایران و مخالفت سوریه

دیده بان حقوق بشر: دهکده های روهینگیا همچنان در آتش می سوزند

عاصمه جهانگیر: نقض حقوق بشر در ایران ادامه دارد

واکنشها و اعتراضها به موضع اولیه ایران

ایران در حالی روز یکشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به قطعنامه علیه میانمار رای مثبت نداد که این قطعنامه با ۱۲۲ رای موافق و ۱۰ رای مخالف به تصویب رسیده بود.

عدم رای مثبت ایران به قطعنامه با توجه به موضع ایران در قبال سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا سوال برانگیز بود. برخی از روزنامه نگاران، فعالان سیاسی و اجتماعی و کاربران اینترنتی در شبکه های اجتماعی به موضع ایران اعتراض کرده بودند.

هر چند سخنگوی وزارت خارجه ایران دلیل تغییر موضع ایران در قبال قطعنامه محکومیت سرکوب اقلیت مسلمان روهینگیا را «ملاحظات سیاست خارجی» و «مبانی اصولی سیاست خارجی کشور» عنوان کرده است اما به نظر می رسد نقش اعتراضات و واکنشها به ویژه در شبکه های اجتماعی در این امر بی تاثیر نبوده است. با این حال اتخاذ مواضع غیرمنتظره از سوی ایران در عرصه سیاست خارجی و عدم همراهی تهران با کشورهای مسلمان بی سابقه نیست. 

به عنوان مثال ایران پیش از این با وجود سیاست «حمایت از مسلمانان و مستضعفان» در عرصه سیاست خارجی در جریان مناقشه قره باغ موضعی متمایل به ارمنستان اتخاذ کرده بود. این درحالی است که پیوندهای تاریخی و دینی ایران منطقا باید موضع ایران را به سوی جمهوری آذربایجان متمایل می کرد. 

آگهی

 سرکوب مسلمانان ایغور چین در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸ شمسی) یکی دیگر از موضوعاتی بود که فاصله بین اصول اعلام شده در عرصه سیاست خارجی ایران و موضع گیری های علنی تهران را نشان داد.         

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل: امکان دارد آن سانگ سوچی به اتهام نسل کشی محاکمه شود

تجاوز جنسی به زنان روهینگیا؛ ابزاری برای گسترش رعب و وحشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سکوت آنگ سان سوچی در برابر تجاوز به زنان روهینگیا

قطعنامه مجمع عمومی علیه میانمار؛ غیبت ایران و مخالفت سوریه

دیده بان حقوق بشر: دهکده های روهینگیا همچنان در آتش می سوزند