شادی همراه با نگرانی مسیحیان عراق در اولین کریسمس پس از داعش

Iraqi Christian receive holy communion during a mass on Christmas
Iraqi Christian receive holy communion during a mass on Christmas Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود شادی بازگشت به شهر و خانه، جامعه مسیحیان عراق از آینده خود نگرانند. آنها می‌گویند که خسارات وارد آمده به کلیساها و خانه‌ها، جدایی خانواده‌ها و از دست‌دادن نزدیکان و دوستان، راه دشواری را برای ساختن آینده در برابرشان قرار داده است.

آگهی

مسیحیان عراق کریسمس امسال را، پس از سه سال جنگ و درگیری ناشی از حضور ستیزه‌جویان داعش در شهرها و محله‌هایشان، با شادی همراه با نگرانی نسبت به آینده جشن می‌گیرند.

شهروندان تل اسقف (تسقوفیا) در ۲۸ کیلومتری شمال موصل پس از سه سال تصرف این شهر در استان نینوا توسط گروه داعش توانستند مراسم شب کریسمس را در کلیسای بازسازی شده سنت جورج برگزار کنند.

در پی کنترل داعش بر شهر تل اسقف نزدیک به ۱۲ هزار مسیحی کلدانی، آواره شدند. داوود حیات شامون، مدیر مدرسه این شهر می‌گوید: «بازگشت به کلیسای خودمان، جایی که در آن ازدواج کردم و کودکانم در آن بزرگ شدند، برایم خیلی خاص است.»

عکس از رویترز: کودکان مسیحی عراق در مراسم دعای شب کریسمس

مسیحیان در زمان کنترل داعش بر استان نینوا یا باید مسلمان می شدند، یا خراج و مالیات سنگین می‌پرداختند و یا کشته می‌شدند. بیشتر آنها از شهر‌های خود گریختند و یا به کشورهای خارجی پناهنده شدند.

با وجود اینکه ستیزه جویان داعش تنها چند روز در تل اسقف بودند اما بازگشت مردم این شهر از روزهای آغازین سال ۲۰۱۷ شروع شد.

بیشتر بخوانید: عدم بازگشت مسیحیان عراق به روستاهای آزاد شده اطراف موصل

روز یکشنبه ۲۴ دسامبر، مسیحیان تل اسقف، با پوشیدن لباس‌های نو در محیطی شاد مراسم دعای شب کریسمس را برگزار کردند.

اما از سوی دیگر جامعه مسیحیان عراق از آینده خود نگرانند. تعمیر خانه ها و خرید وسائل بخودی خود هزاران دلار هزینه خواهد داشت. آنها می‌گویند که خسارات وارد آمده به کلیساها و خانه‌ها، جدایی خانواده‌ها و از دست‌دادن نزدیکان و دوستان، راه سختی را برای ساختن آینده در برابرشان قرار داده است.

عکس رویترز: خانواده‌های مسیحی شهر تل اسقف در مراسم دعای کریسمس

بیشتر بخوانید: عراق؛ نصب دوباره صلیب کلیسای شهر بعشیقه بعد از آزادی از دست داعش

جمعیت منطقه بغدادیه، از بزرگترین مناطق مسیحی نشین عراق، پیش از تصرف داعش به ۵۹ هزار نفر می‌رسید، اما اینروزها تنها چند صد خانواده به خانه‌های خود بازگشته‌اند و اکثر ساکنان آن به کشورهای خارجی و شهرهای دیگر عراق مهاجرت کردند.

رهبران جامعه مسیحیان این کشور می گویند که نزدیک به ۷ هزار نفر از مسیحیان تل اسقف در شهرهای مختلف عراق ساکن شده‌اند و نیمی از آنان نیز به اقلیم کردستان مهاجرت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: گزارش یورونیوز از اردوگاه آوارگان مسیحی در اربیل

کلیسای کاتولیک سوریه نیز شب یکشنبه مراسم دعای کریسمس را در حالی برگزار کردند که دیوارهای کلیسا پوشیده از شعارهای ستیزه‌جویان داعش بود و صندلی‌های چوبی کلیسا توسط افراد داعش برای آتش زدن این کلیسا استفاده شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ فرانسیس، نخستین پاپی که به عراق سفر می کند

عراق؛ نصب دوباره صلیب کلیسای شهر بعشیقه بعد از آزادی از دست داعش

گزارش یورونیوز از اردوگاه آوارگان مسیحی در اربیل