Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سفر به کره شمالی؛ خاطرات شنیدنی یک عکاس لهستانی که به مرگ تهدید شد

سفر به کره شمالی؛ خاطرات شنیدنی یک عکاس لهستانی که به مرگ تهدید شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همه جا در طول سفر نگاه ویژه ای به توریست آمریکایی وجود داشت و بیش از همه تحت نظر بود. به گفته او انگار همه منتظرند تا اعضای گروه اشتباهی مرتکب شوند.

آگهی

میخال هونیویچ یکی از اعضای گروهی است که سال ۲۰۱۵ از کره شمالی دیدن کرد. او در جریان این سفر اعجاب انگیز موفق شد به صورت مخفیانه در یکی از مرموزترین کشورهای دنیا عکاسی کند.

آخرین عکس های او با عنوان «حالا بروید بخوابید» سومین بخش از یک مجموعه چهار قسمتی است که موجی از تهدیدها و پیام های نفرت انگیز را برای این عکاس لهستانی به همراه داشت.

میخال هونیویچ در گفتگو با یورونیوز به جزئیات سفر خود به کره شمالی پرداخته و در مورد تبعات انتشار عکس هایی که در این کشور گرفته نیز توضیح داده است.

نحوه ورود به کره شمالی

این عکاس لهستانی می گوید با قطار از چین وارد خاک کره شمالی شده است. یک فرد آمریکایی عضو این گروه که چندان تمایلی به استفاده از قطار نداشته و با هواپیما به این کشور سفر کرده بود بعدها به دوستان خود می گوید که هوپیمای شرکت هوایی کره شمالی بسیار قدیمی و فرسوده بوده و با استانداردهای سلامت و ایمنی موجود بسیار فاصله داشته است.

مراحل سخت بازررسی در بدو ورود

به گفته میخال هونیویچ مرحله کنترل گذرنامه ها در داخل خاک کره تنها سه ساعت به طول انجامید. او همچنین شاهد بوده که ماموران امنیتی محتویات لب تاب های اعضای گروه را وارسی کرده و فایل های فیلم «مصاحبه» را که موضوع آن در باره کره شمالی است از حافظه کامپیوترهای شخصی افراد پاک کرده اند. فیلم دیگری که این مرحله بازرسی فایل های آن توسط ماموران امنیتی پاک شد یک مستند سینمایی در باره یوگسلاوی بوده است.

هونیویچ در ادامه می گوید که اعضای گروه همچنین در خصوص به همراه داشتن هرگونه محتوای دارای بار پورنوگرافی مورد تهدید واقع شده و به آنها گوشزد شده بود که در این صورت کامپیوترهای آنها توقیف خواهد شد.

سپس نوبت به تلفن های همراه و دوربین های افراد رسید که مورد بازرسی قرار گیرد. آنهایی که دوربین های دارای لنز دویست و بیست میلی متری به بالا داشتند از بردن دستگاه عکاسی خود به داخل کشور محروم شدند.

مکان هایی که اجازه رفتن به آنرا دارید

عکاس لهستانی تقریبا کلیه روزهای سفر خود را در پیونگ یانگ سپری کرده و در طول این سفر در هتل مخصوص اسکان افراد خارجی اقامت داشته است.

او می گوید: «اگر اهل چین یا کشور هوادار کمونیست نیستید و در قالب چنین گروهی به کره شمالی سفر می کنید مجبور خواهید شد در هتل محل اقامت خود بمانید.»

میخال هونیویچ می گوید ورود به طبقه پنجم هتل که برایش هیچ دکمه ای در آسانسور وجود نداشت، ممنوع اعلام شده بود. این همان مکانی است که «اتو وارمبیر»، دانشجوی آمریکایی پس از ورود به آن به جرم آنچه دزدیدن یک اعلامیه تبلیغاتی خوانده شد دستگیر و به زندان انداخته شد. این دانشجوی آمریکایی سپس به پانزده سال زندان با اعمال شاقه محکوم شد و در نهایت پس از استرداد به آمریکا به کما رفت و جان باخت. 

گروهی که هونیویچ در آن عضویت داشت در خارج پیونگ یانگ از یک ساختمان نظامی بازمانده از جنگ کره که بازسازی و غیر نظامی شده و نیز محل زادگاه و اقامتگاه کیم ایل سونگ، نخستین رهبر کره شمالی بازدید کردند. عکاس لهستانی در طول مسیرمیان پیونگ یانگ و اماکنی که خارج از این شهر بازدید کردند شاهد تردد اندک خودروها و جابجایی افراد از نقطه ای به نقطه دیگر با دوچرخه بوده است.

او می گوید از فردی سوال کرده که آیا خودرو دارد؟ آن فرد در پاسخ گفته: « در کشوری که همه جا با اتوبوس می شود رفت نیازی به خودرو نیست.» این جمله را می توان اینطور برداشت کرد که شما نمی توانید هر جا بروید و یا حداقل بدون برنامه و مقدمات لازم امکان سفر به همه جا وجود ندارد. معنی واضح تر آن این است که برای سفر کردن نیاز به مجوز دارید.

محدودیت های سفر

میخال هونیویچ می گوید در طول این سفر همواره دو راهنما به صورت اجباری شما را همراهی می کردند. یکی در جلوی شما می راند و دیگری پشت شما حرکت می کرد. او می گوید همه جا در طول سفر نگاه ویژه ای به توریست آمریکایی وجود داشت و بیش از همه تحت نظر بود. به گفته او انگار همه منتظرند تا اعضای گروه اشتباهی مرتکب شوند. هونیویچ تصریح کرده که گروه قادر به انجام هیچ کاری بدون حضور مامورین نبود و به محض خروج از هتل مراقب ها و راهنماها را مقابل خود داشت.

نظارت همیشگی و دائم بر گروه سبب شد تا این عکاس لهستانی برای یکی از آلبوم های خود نام «حالا بروید بخوابید» را انتخاب کند. فکر گذاشتن این نام زمانی به ذهن عکاس خطور کرد که یکبارنگهبانان از اعضای گروه خواستند بروند استراحت کنند تا آنها مجبور نباشند در طول سفر مدام از شیشه وانتی که گروه را دنبال می کردند، چشم به آنها بدوزند.

عکاس می گوید به طرز باور نکردنی به این شرایط عادت کرده و دیگر از اینکه مدام تحت نظر قرار دارد، شوکه نمی شد.

چگونه می توانید عکس بگیرید؟

میخال هونیویچ می گوید که سوژه های عکاسی اعضای گروه به شدت کنترل می شد. او می گوید در موردی خاص عکس یک سرباز را از پشت گرفته و با اعتراض مراقب ها مواجه شده است. در مقابل او اجازه داشته که سربازان را از جلو و در حالت ایستاده سوژه دوربین خود قرار دهد.

میخال هونیویچ همچنین تاکید کرد «در ابتدای ورود به کره شمالی به اعضای گروه گفته شده بود اگر عکس غیر قانونی و خارج از چارچوب تعیین شده بگیرد اجازه خروج از کشور به او داده نمی شود و در همینجا خواهد ماند.» او برای مخفی کردن عکس های غیر متعارف خود از شیوه های مختلف استفاده کرد که یکی از آنها ذخیره در حافظه های مختلف و در میان عکس مناظر طبیعی بود. وی سپس هر یک از حافظه ها را در یکی از جیب های خود پنهان می کرد.

تغییر منوی اصلی دوربین و تلفن همراه به زبان لهستانی یکی دیگر از شیوه های این عکاس لهستانی بود. او با این کار تلاش داشت تا مانع دسترسی آسان ماموران به محتوای فایلها شود.

آگهی

آیا میخال هونیویچ بار دیگر به کره شمالی بازخواهد گشت؟

عکاس لهستانی برای ما محتوای یکی از پیام های دریافتی را پس از انتشار عکس هایش خواند: «افرادی به دلیل عکس های شما کشته شدند، تعدادی از اعضای خانواده های راهنماها جان خود را از دست دادند و مقصر همه اینها شما هستید.»

میخال هونیویچ می گوید پیام های مملو از نفرت خیلی بیشتر از تهدید به مرگ او را آزار می دهد. آنچه او برای ما خواند تنها یک نمونه از پیام های کینه توزانه و نفرت انگیز بود که وی دریافت کرده است. عکاس لهستانی می گوید برخی پیام ها حاوی اطلاعات دقیقی در باره پدرش بوده که او را بسیار شگفت زده کرده است.

هونیویچ از پولی که در این کشور خرج کرده و به اعتقادش مستقیم به جیب ظالم ترین و مخوف ترین رژیم دنیا رفته احساس عذاب وجدان می کند و می گوید: «هرگز به کره شمالی باز نخواهد گشت زیرا سفر وحشتناکی را تجربه کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه یک سفر؛ کره‌شمالی از نگاه یک گردشگر ساکن اروپا چگونه است؟

رهبر کره شمالی از یک کارخانه لوازم آرایشی بازدید کرد