ولیعهد سعودی، صاحب گران‌ترین خانه جهان

محوطه بیرونی کاخ
محوطه بیرونی کاخ
Copyright 
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خانواده پادشاهی سعودی صاحب لوکس‌ترین و گران قیمت‌ترین خانه‌ها در شهرهای مختلف اروپایی است. از این جمله می‌توان به گران‌ قیمت‌ترین خانه جهان در پاریس اشاره کرد که به ولیعهد عربستان تعلق دارد. این در حالیست که برخی پروژه‌های عربستان به دلیل کمبود بودجه متوقف شده‌اند.

آگهی

به گفته مجله «فرچون» محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی صاحب گران‌ترین خانه جهان است. این خانه بسیار لوکس به نام «قصر لویی چهاردهم» در پاریس، پایتخت فرانسه قرار دارد و در سال ۲۰۱۵ به قیمت ۲۷۵ میلیون یورو خریداری شده است اما تا کنون هویت صاحب آن افشا نشده بود.

ورسای مدرن در قلب پاریس

طراحی این قصر و باغ آن بسیار شبیه به کاخ ورسای پاریس است به همین دلیل به آن «ورسای کوچک» می‌گویند. کار ساخت آن در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و ۳ سال بعد به پایان رسید.

معماری این کاخ به سبک دوران لویی چهاردهم است و امکانات بسیار مدرنی دارد. این قصر به یک سالن سینما و یک آکواریوم بزرگ مجهز است و فواره‌‌های آن از طریق تلفن‌های هوشمند کنترل می‌شوند.

زیربنای این کاخ ۵ هزار متر مربع است که در ۲۳ هکتار زمین ساخته شده است. در داخل کاخ ۲۰۰ لوستر «دست‌ساز» نصب شده‌ و ۱۲۰ خدمتکار در آن مشغول به کارند.

مبارزه عربستان با فساد مالی

به گفته نیویورک تایمز ولیعهد ۳۲ ساله عربستان در سال ۲۰۱۵ علاوه بر این کاخ خریدهای لوکس و گرانقیمت دیگری نیز داشته است. از این جمله می‌توان به خرید یک قایق تفریحی به قیمت ۵۰۰ میلیون یورو و تابلوی ۳۸۲ میلیون دلاری لئوناردو داوینچی اشاره کرد.

این در حالیست که ولیعهد عربستان در ابتدای ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ تعدادی از سرشناس‌ترین چهره‌های سیاسی و بازرگانی این کشور را به اتهام فساد مالی دستگیر کرد.

نیویورک تایمز با اشاره به این موضوع به نقل از بروس ریدل، تحلیلگر سابق آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا می‌نویسد: «ولیعهد عربستان تلاش می‌کرد از خود چهره‌ای اصلاح‌طلب، به ویژه در زمینه‌های اجتماعی به نمایش بگذارد، اما این موضوع ضربه جدی به وجهه او بود.»

محمد بن سلمان هدف از دستگیری‌های گسترده را بازگرداندن ۱۰۰ میلیارد یورویی اعلام کرده که به گفته او از طرق غیرقانونی و با توسل به فساد به دست آمده است. در مقابل توماس فریدمن، سرمقاله نویس نیویورک تایمز با «مضحک» دانستن این اتهامات می‌نویسد که این دستگیری‌ها با «هدف سیاسی» انجام شده است.

بیشتر بخوانید:

ریاضت اقتصادی، خریدهای میلیونی

با این وجود در سال ۲۰۱۶ میلادی، هنگامی که دولت عربستان سعودی ادامه اجرای چندین پروژه به ارزش ۲۵۰ میلیارد دلار را به دلیل کمبود بودجه متوقف کرد، ملک سلمان پادشاه این کشور یکی از لوکس‌ترین خانه‌های مراکش را در ساحل این کشور خرید.

خانواده پادشاهی سعودی گران‌قیمت‌ترین خانه‌ها را در چندین شهر اروپایی خریداری کرده‌اند، از این جمله می‌توان به ویلاهای بسیار لوکس در جنوب فرانسه و سواحل اسپانیا اشاره کرد.

تمام این خرید‌ها از طریق شرکت‌های واسطه در کشور ثالث و افراد پرنفود انجام شده‌اند. برای مثال یک وکیل دادگستری در لوکزامبورگ و یک میلیاردر در مالت از جمله دو تن از مهمترین واسطه‌های خرید «گران‌ترین خانه جهان» بودند. این خرید توسط یک شرکت فرانسوی-لوکزامبورگی انجام شد که آن نیز متعلق به یک شرکت سعودی به نام « Eight Investment Company» است. این شرکت نیز توسط بنیادی اداره می‌شود که مستقیما زیر نظر محمد بن سلمان قرار دارد. 

بیشتر بخوانید: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر ولیعهد عربستان به دلیل بدرفتاری با یک کارگر در فرانسه دادگاهی شد

حساب‌های بانکی ولیعهد پیشین عربستان مسدود شد

انتقال مهاجران برای «پاکسازی» پاریس در آستانه المپیک خشم شهرداران فرانسه را برانگیخت