Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان ملل: مدرک قطعی دربارۀ منشاء موشک‎های شلیک شده به عربستان وجود ندارد

سازمان ملل: مدرک قطعی دربارۀ منشاء موشک‎های شلیک شده به عربستان وجود ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جانشین سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز پنجشنبه ۱۴ دسامبر اعلام کرد که هیچ مدرک قطعی دربارۀ منشاء موشک‌هایی که از یمن به سوی عربستان سعودی شلیک شده‌اند، وجود ندارد.

«فرحان حق» در جریان نشستی خبری در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «همانطور که می‌دانید دبیرکل سازمان ملل هر شش ماه یک‌بار گزارشی دربارۀ اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ارائه می‌دهد؛ گزارشی که شامل جزئیاتی از جنبه‌های مختلف فعالیتهای مرتبط با ایران می‌شود. در بخشی از این گزارش نیز به تجزیه تحلیل سلاح‌ها پرداخته شده است؛ به موشک‌هایی که از یمن به سمت عربستان سعودی شلیک شده‌اند. در پاراگرافی در این گزارش که شما هم می‌توانید امروز در اختیار داشته باشد و بخوانید و همچنین بصورت سند تا آخر وقت امروز یا فردا منتشر خواهد شد، گفته شده است که هیچ شواهد قطعی در مورد منشاء این موشکها وجود ندارد.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که محمد علی الحوثی، رئیس شورای عالی انقلاب یمن نیز روز پنج‌شنبه ایرانی بودن موشک‌های شلیک شده به یمن را رد کرد.

بنا بر گزارش خبرگزاری ایرنا، او در صفحۀ خود در شبکۀ اجتماعی توییتر نوشت: «اگر براساس ادعای آمریکایی‌ها، موشک‌های ما از ایران تامین می‌شد، از تهران [برای مقابله با بمباران ائتلاف عربی] پدافند موشکی می‌گرفتیم. بسیار خنده‌دار است که این سخنان را آمریکایی‌هایی بر زبان می‌آورند که متجاوزان به یمن را به سلاح‌های ممنوعه تجهیز کرده‌اند و کمر به قتل ملت یمن بسته‌اند. آمریکا در عرصه‌های سیاسی و نظامی جنگ یمن شکست خورده است و این امر نشان می‌دهد که تسلیحات آمریکایی از جمله سامانه موشکی پاتریوت و دیگر سلاح‌های آنها کارآیی خود را از دست داده‌اند.»

عبدالمالک العجری، از اعضای شورای سیاسی انصارالله یمن نیز در پیامی توییتری نوشت: «آمریکایی‌ها برای انحراف [افکار عمومی] جهان عرب از موضوع بیت‌المقدس و [ممانعت] از خشم آنها نسبت به اسرائیل، می‌خواهند ایران‌هراسی کنند.»

Φωτογραφία Anadolu Agency

ایالات متحده امریکا خوستار «ائتلاف جهانی» برای مقابله با ایران شد

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل روز پنج‌شنبه ضمن متهم کردن ایران به «دامن زدن به درگیری‌ها» خواستار ایجاد یک ائتلاف بین‌المللی برای مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه شد.

خانم هیلی در حالی که در یک انبار نظامی در نزدیکی واشنگتن دی.سی سخن می‌گفت و مقابل چیزی ایستاده بود که آن را بقایای سلاح‌های ساخته شده در ایران توصیف می‌کرد، از کشف شواهدی خبر داد که نشان می‌داد موشکهای حوثی‌ها ساخت ایران بوده‌ و از ایران به یمن منتقل شده‌اند. او این کار ایران را نقش تعهدات بین‌المللی خواند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل و همچنین محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران این ادعاهای آمریکا را رد کردند.

بیشتر بخوانید: نماینده آمریکا در سازمان ملل: موشک شلیک شده به ریاض ساخت ایران بود

امارات متحده عربی نیز که در ائتلاف اعراب به رهبری عربستان سعودی حضور دارد، اعلام کرد شواهدی که از سوی آمریکا ارائه شده است «هیچ شکی را دربارۀ بی‌توجهی چشمگیر ایران نسبت به تعهدات خود در قبال سازمان ملل و نقش این کشور در قاچاق اسلحه و گسترش آن در منطقه باقی نگذاشته است.»

وزارت خارجۀ این کشور در پیامی توییتری نوشت: «امارات متحده عربی از جامعۀ جهانی می‌خواهد تا قویا مقابل تهدیدات ایران بایستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نماینده آمریکا در سازمان ملل: موشک شلیک شده به ریاض ساخت ایران بود

حوثی‌ها یک موشک بالستیک دیگر به عربستان شلیک کردند

حمله شهرک‌نشینان به کامیون‌های کمک‌‌رسانی؛اسرائیل:خودروی هدف گرفته شده سازمان ملل در منطقه جنگی بود