جنگجویان فرانسوی داعش به افغانستان می‌روند

جنگجویان فرانسوی داعش به افغانستان می‌روند
نگارش از Euronews

شماری از جنگجویان فرانسوی و الجزایری گروه داعش که برخی از آنها پیش از این در سوریه بودند، به این گروه افراط گرا در شمال افغانستان پیوسته اند.

خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر به نقل از چند منبع افغان و بین المللی از استقرار جنگجویان داعش در مواضع جدیدی در شمال افغانستان خبر داده است.

این اولین بار است که مسئولان افغانستان و برخی شاهدان از حضور جنگجویان فرانسوی یا فرانسوی زبان در افغانستان سخن می گویند.

به گفته ولسوال درزاب از حدود ۱۵ تا ۲۰ روز پیش (میانه ماه نوامبر) شماری از اتباع فرانسوی و الجزایری به ولسوالی درزاب در شمال غربی ولایت جوزجان رفته اند.

صدها فرانسوی که اصالت برخی از آنها به کشورهای شمال آفریقا بر می گردد در سالهای اخیر به گروه داعش ملحق شده بودند.

ولایت جوزجان که با ازبکستان، همسایه شمالی افغانستان هم مرز است یکی از پایگاه های اصلی داعش در این کشور محسوب می شود. پیدایش گروه داعش در افغانستان به سال ۲۰۱۵ در شرق این کشور بر می گردد.

یکی از اهالی ولسوالی درزاب به خبرگزاری فرانسه گفته است که «۹۵ درصد» این ولسوالی در اختیار گروه داعش قرار دارد. بنا به همین گزارش یک شاهد عینی دیگر نیز از حضور جنگجویان خارجی داعش در این منطقه به همراه خانواده هایشان سخن گفته است.

از سوی دیگر به گفته محمدرضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان گروه داعش «به زور یا با سوءاستفاده از شرایط دشوار» خانواده های افغان حدود ۵۰ کودک را به خدمت خود در آورده است. یکی از ساکنان روستایی در ولسوالی درزاب از تمرین این کودکان در اردوگاهی ویژه برای انجام حملات تروریستی سخن گفته است. به گفته این شاهد عینی تعدادی از این کودکان تنها ۱۰ ساله هستند.

گروه داعش کنترل ۱۰ ولسوالی ولایت جوزجان را در اختیار دارد. ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در جریان سفر اخیر خود به کابل خطر قدرت گیری داعش در افغانستان را پس از شکست این گروه در عراق و سوریه مورد تاکید قرار داده بود.

مطالب مرتبط