Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بازداشت میخائیل ساکاشویلی،رئیس جمهور سابق گرجستان در اوکراین

بازداشت میخائیل ساکاشویلی،رئیس جمهور سابق گرجستان در اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در هفته گذشته دوبار تلاش نیروهای پلیس اوکراین برای بازداشت آقای ساکاشویلی بدلیل تجمع و مقاومت هوادارانش با شکست مواجه شده بود.

آگهی

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق و رهبر انقلاب گل رز (گل سرخ) گرجستان در شهر کی‌یف، پایتخت اوکراین بازداشت شد.

وی که به اتهام ارتباط و دریافت کمک مالی از گروه تبهکار مرتبط با ویکتور یانوکویچ (رئیس جمهور برکنار شده اوکراین) تحت تعقیب بود، پس از دوبار فرار از دست نیروهای پلیس، روز جمعه بازداشت شد.

اگرچه آقای ساکاشویلی این اتهامات را رد می‌کند، اما دادستانی کل اوکراین از وجود تصاویر و فایل‌های صوتی ای برای اثبات اتهام وی در دریافت صدها هزار دلار از یک گروه تبهکار و بازرگانان نزدیک به روسیه خبر می دهد.

در هفته گذشته دوبار تلاش نیروهای پلیس اوکراین برای بازداشت آقای ساکاشویلی بدلیل تجمع و مقاومت هوادارانش با شکست مواجه شده بود.

بیشتر بخوانید: تلاش برای بازداشت میخائیل ساکاشویلی در اوکراین

وی که از سوی مقامات تفلیس با اتهام سواستفاده از قدرت تحت تعقیب بود، در سال ۲۰۱۵ تابعیت اوکراینی دریافت و وارد این کشور شد. گرجستان نیز بدلیل عدم تائید تابعیت دوگانه، ملیت گرجستانی وی را باطل اعلام کرد.

بیشتر بخوانید: مردم گرجستان به رهبر نقلاب گل سرخ، نه گفتند

آقای ساکاشویلی پس از ورود به اوکراین از سوی پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین به سمت فرمانداری منطقه اودسا منصوب شد.

بیشتر بخوانید: رئیس جمهوری سابق گرجستان در اوکراین استاندار شد

پس از گذشت ۱۸ ماه از فعالیت سیاسی وی در اوکراین، روابط دوستانه میخاییل ساکاشویلی و رئیس جمهوری این کشور به دلیل طرح اتهام فساد از سوی وی نسبت به پترو پروشنکو رو به تیرگی گذاشت.

وی در جریان فرار از دست نیروهای پلیس در هفته گذشته، از پشت‌بام محل اقامتش رئیس جمهوری اوکراین را خائن و دزد خطاب کرده و از مردم کی‌یف خواسته بود تا روز یکشنبه بر علیه پترو پروشنکو تظاهرات اعتراض آمیز برگزار کنند.

A post shared by PalitraNews (@palitranews) on

آقای پروشنکو روز جمعه با مشروع خواندن پرونده مطرح شده بر علیه میخائیل ساکاشویلی گفته بود که وی باید با بازپرسان پرونده همکاری کند و فرار تنها اعتبار او را از تضعیف خواهد کرد.

دادستانی اوکراین می گوید که بازداشت این رهبر حزب «جنبش نیروهای تازه» در غالب عملیات خنثی سازی طرح «انتقام نیروهای هوادار روسیه» در این کشور بوده است.

چند صد هوادار آقای ساکاشویلی که او را جنگجویی مبارز بر علیه فساد می‌خوانند، شامگاه جمعه در نزدیکی پارلمان اوکراین تجمع کرده و شعار «شرم بر شما» و «کی‌یف به پا خیز» سر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر مخالفان دولت گرجستان با رد نتیجه انتخابات، هوادرانش را به تظاهرات مسالمت‌آمیز دعوت کرد

میخائیل ساکاشویلی؛ سیاستمدار بی‌وطن به اوکراین بازگشت

مردم گرجستان به رهبر "انقلاب گل سرخ" نه گفتند