میخائیل ساکاشویلی؛ سیاستمدار بی‌وطن به اوکراین بازگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
میخائیل ساکاشویلی؛ سیاستمدار بی‌وطن به اوکراین بازگشت

میخائیل ساکاشویلی، رییس جمهور پیشین گرجستان که ماه ژوئیه در اوکراین خلع تابعیت شده بود یکشنبه شب به همراه هوادارانش از طریق مرز لهستان وارد خاک اوکراین شد.

ساکاشویلی در حالی با در دست داشتن گذرنامه اوکراینی قصد عبور از مرز را داشت که نیروهای گارد مرزی در بدو امر او را متوقف و از ورودش ممانعت کرده بودند.

وی که ۴۹ سال دارد در سال ۲۰۱۵ توانست ملیت اوکراینی بگیرد. در همان زمان وی به فرمانداری اودسا در جنوب اوکراین گمارده شد.

آقای ساکاشویلی در سال ۲۰۱۶ با وارد کردن این اتهام به پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین که وی شهروندان را چپاول می کند از مقامش استعفا داد. آقای پروشنکو نیز در سال ۲۰۱۷ ملیت اوکراینی را از او پس گرفت. وی در آن زمان در آمریکا بسر می برد.

وضعیت شهروندی میخائیل ساکاشویلی در حال حاضر «بی وطنی» است. گرجستان از جمله کشورهایی است که شهروندی دو تابعیتی را نمی پذیرد. به همین دلیل هم در سال ۲۰۱۵ هنگام دریافت تابعیت اوکراینی، تابعیت گرجستانی رییس جمهور پیشین از او ستانده شد.

در همین حال گرجستان از ‌کی‌یف درخواست کرده است تا رییس جمهور پیشین این کشور را دستگیر و استرداد کند. آقای ساکاشویلی به دلیل سوء استفاده از قدرت از سوی دادگستری گرجستان تحت پیگرد قانونی قرار دارد.

سیاستمدار پیشین گرجی در مصاحبه با خبرنگاران در ورشو گفت که برخی از چهره های سیاسی اوکراین مانند یولیا تیموشنکو و صدها تن از هوادارن حزب وی موسوم به «جنبش نیروهای تازه» قرار است روز یکشنبه در استقبال از او به مرز بروند.