Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کارزار حمایت از بی‌خانمان‌ها در فرانسه: انسان باشیم

کارزار حمایت از بی‌خانمان‌ها در فرانسه: انسان باشیم
Copyright 
نگارش از محمد جواد شفیعی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در فرانسه هر سال بیش از ۲ هزار نفر از بی خانمانی در خیابان می میرند. این کارزار برای حساس کردن شهروندان و سیاستمداران به خشونت عریان علیه آنها طراحی شده است.

آگهی

در کارزاری جدید در فرانسه برای حساس کردن مردم به وضعیت بی خانمانهای شهری، سازمان غیرانتفاعی کشیش پیر (Abbé Pierre) سایتی برای افشا کردن و معرفی ساختمان‌ها و موسسات شهری راه اندازی کرده است که برای جلوگیری از خوابیدن بی خانمانها در کنار این ساختمان‌ها موانع متفاوتی نصب کرده‌اند.

این کارزار برای حمایت از بی خانمان‌هایی طراحی شده است که هیچ پناهی ندارند و نصب این موانع بعنوان خشونتی عریان علیه آنها در نظر گرفته می شود.

روزنامه لوموند فرانسه با انتشار ویدئویی از این کارزار حمایت کرده است. در این ویدئو آهن‌های میخ مانندی که در کنار یک بانک نصب شده و یا آهن‌ها و قلوه سنگ‌های نصب شده بر روی سکوهای شهری از جمله مواردی هستند که برای جلوگیری از نشستن یا خوابیدن بی خانمانها طراحی شده اند.

یک سایت اینترنتی و هشتک SoyonsHumains# (انسان باشیم) برای مشارکت شهروندان در این افشاگری راه اندازی شده است. به گزارش لوموند هدف از این اقدام مقامات شهری، شرکت‌ها و ساختمانهای خصوصی حذف بی خانمانها از فضای شهری است.

در این فراخوان از شهروندان خواسته شده است که عکس‌ها و ویدئوهایشان را که حاکی از نصب این موانع برای ممانعت از حضور بی خانمان‌ها در سطح شهرهای فرانسه است با این هشتگ توئیت کنند.

در فرانسه هر سال بیش از ۲ هزار نفر به دلیل نداشتن سرپناه در خیابان‌‌ها می‌میرند.

در ویدئویی که این نهاد غیر انتقاعی از نرم افزاری به این منظور طراحی شده منتشر کرده اند، برخی نقاط شهری که این موانع نصب شده مشخص شده‌اند و افراد می‌توانند با کلیک بر روی آنها عکس‌هایی از این موانع را ببینند. تاکنون بیش از ۱۰۰ عکس از شهرهای مختلف فرانسه از جمله پاریس، لیون و مارسی با این هشتگ توئیت شده است.

بر اساس پژوهش انستیتوی ملی مطالعات آماری و اقتصادی فرانسه (Insee)، تعداد بی خانمان‌های شهری در فرانسه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین براساس همین پژوهش تعداد کسانی که نتوانسته‌اند در سال ۲۰۱۴ اجاره خانه هایشان را بپردازند نسبت به سال ۲۰۰۶ افزایش یافته است. بر اساس این آمار تعداد خانواده‌هایی که نتوانسته‌اند چند ماهی از اجاره‌شان را بپردازند از ۱۳۲ هزار خانواده در سال ۲۰۰۶ به ۱۶۶ هزار خانواده در سال ۲۰۱۴ افزایش یافته است که به معنی ۲۶ درصد افزایش است.

سازمان غیرانتفاعی کشیش پیر توئیتی را با این مضمون منتشر کرده است:‌ «راه‌حل‌هایی برای سکونت دادن بی‌خانمان‌ها وجود دارد، مشکل فقط نبود اراده سیاسی است.»

همچنین در پوسترهایی که فعالان مدافع حقوق بی خانمان‌ها طراحی و در محل‌هایی که موانع ضد بی خانمان‌ها نصب شده، چسبانده‌اند می خوانیم: «به جای آنکه مانع خوابیدن بی خانمان‌ها در اینجا شوید، برای آنها خانه‌ای مناسب فراهم کنید.»

این سازمان با راه اندازی این کارزار با آغاز فصل سرما تلاش می‌کند تا حساسیت شهروندان و سیاستمداران را نسبت به این موضوع افزایش دهد.

کشیش پیر (Abbé Pierre) کشیش کاتولیک فرانسوی و عضو جبهه مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۹ جبش «اماموس» (Emmaüs) سازمانی لائیک برای مبارزه با طرد شدگان را راه انداخت که شامل سازمانی مشهوری به نام Abbé Pierre است که در سال ۱۹۹۲ تاسیس شد و در تلاش است برای افراد نیازمند خانه مناسب فراهم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهرداری‌های پاریس در فصل سرما درها را به روی بی‌خانمان‌ها می‌گشایند

نتایج یک نظرسنجی؛ مهمترین دلایل رخداد شورش اخیر از نظر فرانسوی‌ها چیست؟

چند نفر از مردم اتحادیه اروپا در خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند؟