Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مخالفت گسترده رهبران جهان با تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس

مخالفت گسترده رهبران جهان با تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس
Copyright REUTERS/Ronen Zvulun
Copyright REUTERS/Ronen Zvulun
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از دبیر کل سازمان ملل متحد تا رهبران گروه حماس و روسای جمهور کشورها، واکنش‌هایی منفی نسبت به این تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده نشان داده و آن را مانع روند صلح میان دو کشور خواندند.

آگهی

با صدور فرمان انتقال سفارت ایالات متحده از تل‌آویو به بیت‌المقدس و به رسمیت شناخته شدن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، بلافاصله موج واکنش‌ها نسبت به این تصمیم آغاز شد.

در چند روز گذشته رهبران سیاسی جهان نسبت به احتمال صدور این فرمان از سوی ترامپ هشدار داده و وی را به دنباله روی از روند کنونی صلح میان فلسطین و اسرائیل فرا خوانده بودند.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به احتمال انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس

از دبیر کل سازمان ملل متحد تا رهبران گروه حماس و روسای جمهور کشورها، واکنش‌هایی منفی نسبت به این تصمیم رئیس جمهوری ایالات متحده نشان داده و آنرا مانع روند صلح میان دو کشور خواندند.


کرملین: تصمیم ترامپ موجب شکاف در جامعه بین المللی شد

روسیه روز پنجشنبه تصمیم آقای ترامپ مبنی بر انتقال سفارت ایالات متحده به بیت المقدس را موجب پیدایش «شکاف» در جامعه بین المللی دانست. سخنگوی کاخ کرملین ضمن اعلام این مطلب از «پیچیده تر شدن» شرایط در خاورمیانه به دنبال به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل توسط دونالد ترامپ سخن گفت.  


جلسه شورای امنیت درباره تصمیم ترامپ

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه درباره تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل تشکیل جلسه خواهد داد. این جلسه به درخواست فرانسه، بولیوی، مصر، ایتالیا، سنگال، سوئد، بریتانیا و اروگوئه تشکیل خواهد شد.

تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ این گمانه زنی را پیش آورده است که آمریکا از ایده تشکیل دو دولت صرفنظر کرده است و اکنون بطور یکجانبه در پی مشروعیت دادن به اشغال بخش شرقی بیت المقدس از سوی اسرائیل است.


اردوغان:‌ بیت المقدس خط قرمز مسلمانان است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ، بیت المقدس را خط قرمز مسلمانان دانست و گفته است که ترکیه ممکن است روابط اش با اسرائیل را قطع کند.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین روز پنجشنبه و هنگام عزیمت به یونان برای دیدار از این کشور گفت که تصمیم آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل بی اعتنایی به قطعنامه ۱۹۸۰ سازمان ملل متحد درباره وضعیت بیت المقدس است.

وی همچنین با اشاره به اینکه تصمیم رئیس جمهوری آمریکا منطقه را در بستر آتش و درگیری می اندازد، افزود: « آقای ترامپ به دنبال چه هستی؟ این چه رویکردی است؟ رهبران سیاسی نه برای آشفتگی، بلکه برای مصالحه هستند. اگر آقای ترامپ می گوید که "من قدرتمند هستم، پس حق با من است"، اشتباه می کند. قدرتمند بودن به این معنی نیست که حق با آن فرد قدرتمند است. کسی که حق با اوست، قدرتمند است.»


محمود عباس: قدس پایتخت جاودانه فلسطین خواهد بود

رئیس تشکیات خودگردان فلسطین ضمن محکوم کردن فرمان دونالد ترامپ در انتقال سفارتخانه امریکا به بیت المقدس و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل، تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را به منزله خروج این کشور از گفتگوهای صلح خواند.

محمود عباس افزود: «بیت‌المقدس تا ابد پایتخت فلسطین خواهد بود و اقدام آقای ترامپ اعتباری ندارد.»


ایران تصمیم آمریکا را به شدت محکوم کرد

وزرات امورخارجه ایران در بیانیه‌ای نسبت به انتقال سفارت ایالات متحده به بیت‌المقدس، به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت اسرائیل از سوی دولت آمریکا باعث «تحریک مسلمانان و شعله‌ور شدن انتفاضه جدید و تشدید تندروی و رفتارهای خشم‌آلود» خواند و مسئولیت این اتفاقات را متوجه دولت آمریکا و اسرائیل دانست.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی همچنین گفته است: «اینکه ادعا می کنند می خواهند قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام بکنند، این از عجز و ناتوانی اینهاست.در قضیه فلسطین دستهای اینها بسته است. با این کار بلاشک ضربه‌ی بزرگتری خواهند خورد و دنیای اسلام در مقابل اینها خواهد ایستاد . قطعا دشمن نمی تواند در مورد فلسطین موفقیت مورد نظر خودش را پیدا کند و فلسطین آزاد خواهد شد. تردیدی نبست که فلسطین آزاد خواهد شد.»

همچنین محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتی به زبان عربی نوشته است: «گر نیمی از پول هایی را که برخی حاکمان منطقه برای حمایت از تروریسم، افراطی گری، فرقه گرایی و تحریک علیه همسایگان خرج کردند، برای آزادسازی فلسطین هزینه می کردند، امروز شاهد گزافه گویی آمریکا و تلاش برای تقدیس و تحکیم [اعلامیه بالفور] "وعده آنکه مالک نیست به آنکه سزاوار نیست" نبودیم.با وجود این، چه بخواهند و چه نخواهند "قدس" عربی و اسلامی باقی می ماند.»

آگهی

حماس: ترامپ درهای جهنم را به روی منافع آمریکا باز کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه حماس در واکنش به دستور دونالد ترامپ برای انتقال سفارتخانه ایالات متحده به بیت‌المقدس اعلام کرد که با این فرمان «ترامپ درهای جهنم را به روی منافع خود باز کرد.»


آنتونیو گوترش: هیچ راه‌ حل جایگزینی برای صلح اسرائیل و فلسطین وجود ندارد

دبیر کل سازمان ملل متحد دقایقی پس از سخنرانی دونالد ترامپ و صدور فرمان انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس گفت : «من همواره در مقابل اقدامات یک جانبه‌ای که روند صلح فلسطین و اسرائیل را به خطر بیاندازد واکنش نشان داده‌ام.» وی افزود: «در این لحظات اضطراب‌آور می‌خواهم این مسئله را روشن کنم که هیچ نقشه دوم و راه حل جایگزینی برای صلح دو کشور وجود ندارد و از مقامات اسرائیل و فلسطین می‌خواهم مذاکرات را پی بگیرند.»


بشار اسد: در کنار فلسطین تا تشکیل کشور به پایتختی بیت‌المقدس می‌مانیم

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز در واکنش به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل اعلام کرد که نهضت فلسطین در کنار اعراب تا زمان برقراری کشور فلسطین به پایتختی بیت‌المقدس باقی خواهد ماند.


ماکرون کشورهای منطقه را به آرامش دعوت کرد

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری با«یک‌جانبه» خواندن تصمیم دولت آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت‌المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل، کشورهای منطقه را به آرامش دعوت کرد.

آگهی

رئیس جمهور فرانسه گفت: «این تصمیمی ناگوار و بر خلاف تمام قطعنامه های شورای امنیت است و فرانسه آن را تائید نخواهد کرد.»


ترکیه تصمیم رئیس جمهوری آمریکا را «غیر مسئولانه» توصیف کرد

وزیر امور خارجه ترکیه در حساب توئیتری خود نوشت: «ما سخنان غیر مسئولانه مقام‌های ایالات متحده را در انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و به رسمیت شناختن اورشلیم بعنوان پایتخت اسرائیل محکوم می‌کنیم. این تصمیم بر خلاف قوانین بین‌المللی است.»


اردن: تصمیم آمریکا به لحاظ قانونی بی اثر است

اردن با رد تصمیم آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، آن را به دلیل پافشاری بر اشغال بخش شرقی این شهر توسط اسرائیل در جنگ ۱۹۶۷ و تناقض با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد «به لحاظ قانونی بی اثر» خواند.  سخنگوی دولت اردن گفت سخنان رییس جمهور آمریکا قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل را زیر پا می‌گذارد.


تظاهرات اعتراضی در ترکیه

صدها نفر با تجمع در مقابل کنسولگری آمریکا در استانبول به تصمیم دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن بیت المقدس اعتراض کردند.

آگهی

**بریتانیا **

سخنگوی ترزا می نخست وزیر بریتانیا گفت: «ما در مورد تصمیم انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم و شناسایی اورشلیم به عنوان پایتخت اسرائیل پیش از توافق در مورد موقیت نهایی آن، با آمریکا اختلاف نظر داریم.»

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا نیز اقدام آمریکا را «تهدیدی برای صلح» در منطقه دانست.


مجامع بین المللی

اتحادیه اروپا و سازمان ملل به آمریکا هشدار دادند که تصمیم دونالد ترامپ بر روند صلح تاثیر منفی می‌گذارد و چشم انداز صلح اعراب و اسراییل را به خطر می‌اندازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا سفارت خود را به بیت‌المقدس منتقل می‌کند

ترامپ: آمریکا از این پس بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد

یک پیروزی جدید برای ترامپ؛ دادگاه فلوریدا در پرونده نگهداری اسناد محرمانه قرار منع تعقیب صادر کرد