ترامپ روز چهارشنبه درباره انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس صحبت خواهد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ترامپ روز چهارشنبه درباره انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس صحبت خواهد کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس را به تعویق انداخت.

قرار بود آقای ترامپ روز دوشنبه ۴ دسامبر درباره انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس صحبت کند با این حال سخنگوی کاخ سفید گفته است که وی نظر خود را در روزهای آینده اعلام خواهد کرد.

به گفته روزنامه لوموند فرانسه آقای ترامپ ممکن است راه سومی انتخاب کند و با به تعویق انداختن انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس، بطور رسمی بیت المقدس را بعنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد.

ناظران منتظر بودند ببینند که آیا آقای ترامپ طبق سنت قدیمی با امضای فرمانی، انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را برای ۶ ماهه آینده به تعویق خواهد انداخت یا خیر. کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ قانونی برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس تصویب کرد اما از آن زمان تاکنون تمام روسای جمهوری آمریکا با امضای فرمانی آنرا به تعویق انداخته‌اند.

انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس از وعده های انتخاباتی آقای ترامپ بود.

با اینکه اعلام نظر رئیس جمهوری آمریکا به تعویق افتاده با این حال یک مقام بلند پایه آمریکایی به رویترز گفت که احتمال دارد آقای ترامپ روز چهارشنبه بیت المقدس را بعنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. تصمیمی که که سیاست چند دهه اخیر آمریکا در ارتباط با اختلافات میان اسرائیل و فلسطین را تغییر خواهد داد و ممکن است خشونت‌ها را در منطقه افزایش دهد.

با این حال هنوز کاخ سفید تصمیم نهایی در این ارتباط نگرفته است و باید منتظر روز چهارشنبه یا روزهای آینده شد.

مقامات بلند پایه کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی در ارتباط با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس بعنوان پایتخت اسرائیل به آقای ترامپ هشدار داده‌اند. امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره تصمیم احتمالی آمریکا اعلام نگرانی کرد و گفت که هر تصمیمی درباره شهر بیت المقدس باید در چارچوب مذاکرات میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها برای شکل گرفتن دو کشور گرفته شود.

فلسطینی ها معتقدند که شرق بیت المقدس که از سال ۱۹۶۷ در اشغال اسرائیل است باید بعنوان پایتخت کشور فلسطین به رسمیت شناخته شود.