Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

میلیاردر مصری: وجدان داشته باشید و با عربستان کار نکنید

میلیاردر مصری: وجدان داشته باشید و با عربستان کار نکنید
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تاجر میلیاردر مصری سیاست ولیعهد عربستان سعودی برای مبارزه با فساد در این کشور را محکوم کرد و خواستار مخالفت «وجدانی» در برابر آن شد.

نجیب ساویریس خودش سرمایه‌گذاری خاصی در عربستان ندارد.

او می‌گوید سیاست تصفیه‌ای که محمد بن سلمان در پیش گرفته در نهایت به فرار سرمایه‌ها از این کشور خواهد انجامید و افزود که در حال حاضر از میان کشورهای عربی تنها چند کشور مانند مصر، مراکش، تونس، اردن و سودان بهترین شرایط را برای سرمایه‌گذاری مطمئن دارند.

نیروهای امنیتی سعودی در ماه گذشته ده‌ها تن از مقام‌های سیاسی و تاجران بزرگ این کشور را در چهارچوب کارزار علیه «فساد خزنده» دستگیر کردند. این کارزار بخش مهمی از اقدامات ولیعهد عربستان برای حذف منتقدان را نیز تشکیل می‌دهد.

بیشتر بخوانیدعربستان؛ دستگیری برخی از شاهزاده‌گان و وزرای پیشین به اتهام فساد مالی

نجیب ساویریس که در یک نشست مطبوعاتی در رم، پایتخت ایتالیا سخن می‌گفت، در پاسخ به پرسشی در مورد انگیزه ولیعهد عربستان تأکید کرد: «در هر حال ما باید به او "نه" بگوئیم. آخر قانونی هست، نظامی هست. همه چیز باید بر پایه شفافیت باشد. دادگاه کجاست؟ دلایل اتهام‌ها چیست؟ قاضی کیست؟»

این تاجر مسیحی مصری همچنین با اظهار این که اعتراض او از سر «وجدان» است، گفت: «همه از این گونه انتقاد کردن در این مورد می‌ترسند چون مصلحتی فکر می‌کنند. نفت و پول دارند، اما باید وجدان هم داشته باشند. من این را می‌گویم و می‌دانم که دیگر مرا به عربستان راه نمی‌دهند، من نمی‌خواهم با عربستان کار کنم، پس برایم مهم هم نیست.»

محمد بن سلمان پیش از این گفته بود که عربستان نیاز به نوسازی دارد و اقتصاد بدون اصلاحات به مرز بحران و هرج و مرج می‌رسد. اما منتقدان می‌گویند این سیاست تصفیه باعث تثبیت قدرت شخص ولیعهد خواهد شد.

پژوهش ماهانه خبرگزاری رویترز که روز پنج‌شنبه منتشر شد، نشان می‌دهد که طراز اقتصاد عربستان بعد از آغاز طرح مبارزه با فساد در این کشور مثبت بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها