Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پاپ بدون اشاره به اقلیت روهینگیا خواستار رعایت حقوق بشر در میانمار شد

سفر پاپ فرانسیس به میانمار
سفر پاپ فرانسیس به میانمار Copyright REUTERS/Max Rossi
Copyright REUTERS/Max Rossi
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان بدون نام بردن از اقلیت مسلمان روهینگیا خصومت های داخلی در میانمار را عامل پیدایش «شکاف هایی عمیق» در این کشور دانست. 

رهبر کاتولیکهای جهان که به میانمار سفر کرده است این سخنان را پس از دیدار با آنگ سان سوچی، رهبر دولت این کشور در نایپیداو، پایتخت میانمار بیان کرد. پاپ فرانسیس در سخنان خود همچنین «تعهد به عدالت و رعایت حقوق بشر» را لازمه آشتی ملی و برقراری صلح در میانمار دانست. او همچنین از دولت میانمار خواست به کلیه گروه های قومی و هویت آنها احترام بگذارد. 

وی اظهار داشت: «تفاوت مذهبی نباید منشاء شکاف و بی اعتمادی باشد بلکه باید نیرویی برای اتحاد، بخشش، تحمل و ملت سازی هوشمندانه باشد.»  

دیدار آنگ سان سوچی رهبر دولت میانمار با پاپ فرانسیس در حالی انجام شد که دولت میانمار در ماه‌های اخیر با انتقادها و فشارهای گسترده بین المللی در ارتباط با نحوه برخورد با مسلمانان روهینگیا روبرو بوده است. 

طبق آمار رسمی، ۶۲۰ هزار نفر از اقلیت روهینگیا از ماه اوت گذشته (مرداد ماه) با گذر از مرز میانمار به بنگلادش فرار کرده‌اند. آن‌ها از خشونت ارتش میانمار به بنگلادش پناه برده‌اند.

پاپ فرانسیس که در اوایل سال جاری مسلمان ایالت راخین میانمار را «برادران و خواهران روهینگیا» خوانده بود تلاش دارد نقشی میانجی برای مسلمانان روهینگیا ایفا کند و درباره خشونت های اعمال شده به این گروه از مسلمانان با مقامات سیاسی و نظامی میانمار گفتگو کند.

او همچنین در ادامه سفرش به بنگلادش خواهد رفت و بطور نمادین با گروه کوچکی از پناهجویان مسلمان روهینگیا در این کشور دیدار خواهد کرد.

دولت میانمار اعضای اقلیت مسلمان روهینگیا را به عنوان شهروندان این کشور به رسمیت نمی شناسد و از استفاده از نام «روهینگیا» خودداری می کند.  

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پاپ فرانسیس در بنگلادش واژه روهینگیا را به زبان آورد

انقلاب در واتیکان؛ پاپ فرانسیس اجازه داد برای زوج‌های همجنس مراسم مذهبی برگزار شود

از همه جا رانده؛ ۲۵۰ پناهجوی روهینگیایی به مقصد نرسیده به دریا عودت شدند