Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

پیام نتانیاهو به اسد: ایران در سوریه پایگاه داشته باشد دخالت نظامی می کنیم

پیام نتانیاهو به اسد: ایران در سوریه پایگاه داشته باشد دخالت نظامی می کنیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مقامات اسرائیل در جریان سفر اخیر سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه به بیت المقدس از طریق او پیامی هشدار آمیز برای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه ارسال کردند.

به گزارش پایگاه اینترنتی «دبکافایل»، وابسته به دایره اطلاعاتی ارتش اسرائیل، مقامات این کشور تهدید کرده اند که در صورت برپایی پایگاه های نظامی ایران در سوریه تل آویو در سیاست خود مبنی بر عدم دخالت در جنگ داخلی سوریه تجدیدنظر خواهد کرد.

سرگئی ناریشکین در سفری از قبل اعلام نشده روز پنجشنبه ۲۳ نوامبر (دوم آذر) به اسرائیل رفته بود. از او به عنوان یکی از نزدیکترین مشاوران ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نام برده می شود.

بنا به همین گزارش مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در دیدار با مقامات اسرائیلی تلاش کرده است آنها را به همکاری برای ایجاد «مناطق کاهش تنش» در سوریه مجاب کند. در مقابل اما اسرائیل همکاری در این زمینه را به عدم حضور نظامی ایران در سوریه مشروط کرده است.

پیش از این پایگاه اینترنتی «دبکافایل» در گزارشی دیگر از تهدید تل آویو به حمله به مواضع ارتش سوریه در صورت برپایی پایگاه های نظامی ایران در این کشور خبر داده بود.

اسرائیل در حالی ایران را متهم به برپایی پایگاه های نظامی در سوریه متهم می کند که تهران همواره هدف از حضور نظامی خود در این کشور را مبارزه با گروه های افراط گرا و «تروریستی» اعلام کرده است.  

از سوی دیگر یک مقام ارشد اسرائیلی روز یکشنبه ضمن تاکید بر وعده کشورش مبنی بر تخریب تاسیسات ایران در سوریه از لزوم خنثی سازی فعالیت های ایران در ۴۰ کیلومتری بلندی های جولان سخن گفت.

به گزارش روزنامه الجریده، چاپ کویت، این مقام اسرائیلی که نخواسته است نامش فاش شود این سخنان را در واکنش به گفتگوهای غیرمستقیم بین آمریکا، روسیه و ایران بر سر ایجاد منطقه حائل بین اسرائیل، لبنان و سوریه بیان کرد.

به گفته این مقام اسرائیلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به طور غیرمستقیم با ارسال پیامی به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرده است که دمشق در صورت عدم تلاش تل آویو برای سرنگونی رژیم سوریه آماده است بر سر ایجاد منطقه حائل غیرنظامی به عرض ۴۰ کیلومتر در مرز دو کشور به مذاکره بپردازد.

بنا به این گزارش بنیامین نتانیاهو پس از دریافت این پیشنهاد از طریق ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، ضمن تاکید بر لزوم خروج گروه حزب الله و نیروهای ایرانی از سوریه وعده داده است که پیشنهاد بشار اسد را با سازمان های امنیتی کشورش در میان بگذارد.

گزارشهای منتشر شده طی ماههای گذشته از تلاش دیپلماتیک تل آویو برای ایجاد منطقه حائل ۶۰ تا ۸۰ کیلومتری بین نیروهای ایرانی حاضر در سوریه و مرز با اسرائیل حکایت داشت.    

بیشتر بخوانید: تل آویو: روسیه مخالف منطقه حائل ۶۰ کیلومتری بین نظامیان ایران و اسرائیل نیست

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتادمین سالگرد تشکیل کشور اسرائیل با مراسم ۲ دقیقه سکوت

پژوهشکده اسرائیلی: منافع داعش و تل‌آویو در برابر ایران همسوست

رییس‎ ستاد کل ارتش اسرائیل: آماده‌ایم با کشورهای عرب علیه ایران همکاری کنیم