Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تولید شال‌گردنی که آلودگی‌های هوا را فیلتر می‌کند

تولید شال‌گردنی که آلودگی‌های هوا را فیلتر می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مبتکر آمریکایی شال‌گردنی را تولید و به بازار عرضه کرده است که می‌تواند علاوه بر حفظ گرمای بدن در مقابل سرما، آلودگی‌های هوا را نیز فیلتر کند.

ایده طراحی و تولید این شال زمانی به ذهن کارلتون سول رسید که پس از سفری تجاری به چین، به دلیل آلودگی هوا بیمار شد. او تصمیم گرفت به کمک فناوریهای نوین و مطابق با مد روز، شال‌گردنی را طراحی کند که بتوان از آن به جای ماسکهای حفاظتی استفاده کرد.

کارلتون سول پس از بازگشت به شهر آتلانتا، طراحی این محصول را آغاز کرد و بر اساس آن کسب‌و‌کار جدیدی را به راه انداخت.

این محصول که یکی از نمونه‌های جدید فناوری‌های پوشیدنی محسوب می‌شود، برای فیلتر ذرات سمی موجود در هوا از هیچ دستگاه ویژه، پردازش‌گر یا باطری استفاده نمی‌کند.

این شال از سه لایۀ محافظ تشکیل شده است و می‌تواند علاوه بر فیلتر آلودگی خودروها و کارخانه‌ها، بسیاری از باکتری‌هایی را که باعث ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شود، فیلتر کند.

به گفته طراح آن، این شال‌ گردن که دارای استاندارد N95 (رده‌بندی ماسک‌های مقابله با آلودگی هوا و بیماری‌ها) است، می‌تواند ۹۹.۷۵ درصد از ذراتی را که اندازه‌ای بیش از ۰.۱ میکرون دارند و همچنین ۹۵ درصد از ذرات غیرنفتی معلق در هوا با اندازه‌ای بزگتر از ۰.۳ میکرون را فیلتر کند.

شال‌گردن «بیواسکارف» در حال حاضر از مواد قابل بازیافت و در سه رنگ سیاه، سفید و زیتونی تولید می‌شود و بویژه برای کودکان که معمولا در مقابل استفاده از ماسک مقاومت می‌کنند، همچنین افراد عینکی که تماس ماسک با عینک می‌تواند به شیشه عینک آسیب بزند، مناسب است.

کارلتون سول نوآوری دیگری را نیز در مرحلۀ فروش این محصول به اجرا گذاشته است؛ بگونه‌ای که در قبال فروش هر شال‌گردن فیلتر کنندۀ هوا، یک شال‌گردن را نیز بطور رایگان در اختیار افرادی می‌گذارد که در کشورهایی مانند هند و چین، در معرض خطر هستند.

تنها در کشور چین هر ساله ۱.۶ میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا جانشان را از دست می‌دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان مخمرهایی با عطر گل رز تولید کردند

نشریه علمی نیچر: در ۹۰ سال گذشته تنها ۵ زن از جمله مریم میرزاخانی برنده جوایز معتبر ریاضی شده‌اند

دخمه‌ تمدن در آمریکا که انسان‌های ۶ هزار سال بعد درِ آن را باز می‌کنند چیست؟