Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پوتین، روحانی و اردوغان مخالفان اسد را به کنگره صلح سوریه دعوت کردند

پوتین، روحانی و اردوغان مخالفان اسد را به کنگره صلح سوریه دعوت کردند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه روز چهارشنبه نمایندگان دولت سوریه و مخالفان آن را به شرکت در کنگره گفتگوی ملی برای پایان جنگ در این کشور دعوت کردند.

سران این سه کشور در بیانیه پایانی نشست سوچی ضمن ابراز رضایت از اجرای تصمیم اجلاس آستانه برای ایجاد «مناطق کاهش تنش» در سوریه بر ادامه همکاری با یکدیگر در راستای مبارزه با «گروه‌های تروریستی» در این کشور جنگ‌زده تاکید کردند.

هر چند در بیانیه پایانی نشست سوچی اشاره‌ای به تاریخ برگزاری کنگره گفتگوی ملی سوریه نشده است اما روسای جمهور روسیه، ایران و ترکیه از دمشق و مخالفان رژیم بشار اسد خواسته‌اند که در این کنگره «مشارکتی سازنده» داشته باشند.

همزمان با برگزاری نشست سوچی گروه‌های مخالف دولت سوریه برای دستیابی به موضع مشترک در مذاکرات آتی صلح با یکدیگر دیدار در عربستان دیدار کردند. به گزارش شبکه العربیه مخالفان دولت دمشق پس از این دیدار بر موضع پیشین خود مبنی بر لزوم کناره‌گیری بشار اسد از قدرت تاکید کردند. پیش از این گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر احتمال تعدیل موضع مخالفان در قبال آینده سیاسی رئیس جمهوری سوریه مطرح شده بود.

نشست سوچی در حالی برگزار شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دو روز پیش از آن میزبان بشار اسد در همین شهر بود.

بیشتر بخوانید:
نشست سوچی و تصمیم گیری در باره آینده سوریه
دیدار ولادیمیر پوتین و بشار اسد در روسیه

دیدارهای جداگانه روحانی با پوتین و اردوغان

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در حاشیه این نشست به طور جداگانه با ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور روسیه و ترکیه دیدار کرد.

رئیس جمهوری ایران در دیدار با همتای روس خود در مورد توافق هسته‌ای کشورش با قدرت‌های جهانی اظهار داشت: «نقض برجام به نفع هیچ یک از طرف‌های مذاکره کننده نیست.»

به گفته حسن روحانی ایران خود در نقض برجام پیشقدم نمی‌شود اما در در برابر نقض آن سکوت نخواهد کرد.

ولادیمیر پوتین نیز در این دیدار در مورد توافق هسته‌ای ایران اظهار داشت: «برجام یک توافق مهم بین‌المللی بوده و نمی‌پذیریم که یک دولت بخواهد آن را برهم بزند.»

روسای جمهوری ایران و ترکیه نیز در دیدار با یکدیگر راه‌های گسترش روابط تجاری و اقتصادی بین تهران و آنکارا را مورد بررسی قرار دادند.

همکاری بانکی، تجارت با واحدهای پول ملی و فعالیت تمام وقت گمرک دو کشور از موضوعاتی بود که در این دیدار مورد بحث قرار گرفت.

دو طرف همچنین در مورد اوضاع عراق و منازعات منطقه از جمله جنگ سوریه و یمن گفتگو کردند.

بیشتر بخوانید:
سران روسیه، ایران و ترکیه آینده سوریه را بررسی می‌کنند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف میان ایران و روسیه در سوریه عمیق‌تر شده است

نشست سوچی و تصمیم گیری در باره آینده سوریه

سران روسیه، ایران و ترکیه آینده سوریه را بررسی می‌کنند