نشست سوچی و تصمیم گیری در باره آینده سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نشست سوچی و تصمیم گیری در باره آینده سوریه

چهارشنبه طی یک نشست مهم در سوچی روسیه روسای جمهوری ترکیه، روسیه و ایران دیدار و گفتگو کردند. محور اصلی گفتگوهای پوتین، روحانی و اردوغان بحران سوریه بود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی سخنانی در این نشست ضمن تشکر از نقش فعال دو همتای ترک و ایرانی در حل بحران سوریه، گفت: «در سایه تلاش‌های ترکیه و ایران، داعش در سوریه شکست خورد».

ولادیمیر پوتین اظهار داشت: «بدون نقش فعال سران ترکیه و ایران، پایان روند نظامی در سوریه ممکن نبود. اکنون وارد مرحله جدیدی برای حل سیاسی بحران سوریه شده ایم. در سایه تلاش‌های ترکیه و ایران، از تجزیه سوریه جلوگیری شد. بدین ترتیب ممکن است این جنگ چندین ساله پایان یابد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم در این نشست گفت: «پیروزی علیه شورشیان اسلامگرا در عراق و سوریه بی شک مرهون رشادتها و فداکاری های مردم عراق و سوریه و داوطلبان، سربازان و جوانان دلیری است که دژهای اهریمنی تروریسم را در هم کوبیدند و شراره های آتش را خاموش کردند. آنها پیشگامان جامعه جهانی در ستیز با بربریت نفرت انگیزی هستند که به تهدید تمدن بشری برخاسته بود.»

وی گفت: «جای بسی خشنودی است که کمتر از یک سال پس از آغاز فرایند آستانه توسط سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه، تلاش های گسترده در زمینه رویارویی با تروریسم و افراط گرایی و فراهم سازی مقدمات حل سیاسی بحران سوریه به ثمر نشسته و چشم انداز نوینی برای پایان بحران سوریه گشوده شده است.»

رئیس جمهوری ایران همچنین در این نشست اظهار داشت که برای مبارزه با تروریسم باید با فقر و تبعیض در منطقه خاورمیانه مبارزه کرد. وی همچنین تاکید کرد که مبارزه با گروههای افراطی در این منطقه پایان نیافته است. وی گفت: «مردم سوریه به بیگانگان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهند و با هر اقدامی که به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی کامل؛ وحدت و استقلال آن کشورخدشه وارد کند مقابله خواهند کرد.»
وی همچنین درباره آینده سوریه گفت: «مردم سوریه به بیگانگان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهند و با هر اقدامی که به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی کامل؛ وحدت و استقلال آن کشورخدشه وارد کند مقابله خواهند کرد.»

رئیس جمهوری ایران پس از پایان این نشست در یک کنفرانس خبری شرکت کرد و گفت: « جلسه بسیار بازی بود و سه کشور نظرات خود را به شکلی آشکار مطرح کردند. هدف جلسه تشکیل یک کنگره سوری- سوری است. سه کشور از تمامی کشورهای جهان برای همکاری به منظور حل بحران سوریه و بازسازی سوریه دعوت می کنند.»

همزمان با این نشست چهره‌های اصلی گروه‌های مخالف بشار اسد در ریاض، پایتخت عربستان سعودی تشکیل جلسه دادند. در این نشست عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان و استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه نیز شرکت کردند.


محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم که در این نشست شرکت کرده است در توییتی به تشریح اهداف برگزاری آن پرداخت. آقای ظریف در توییت خود نوشت: در نشست تاریخی سوچی با روحانی و سرلشگر باقری و همراهی همتایانمان از روسیه و ترکیه شرکت کردیم که هدف آن کمک به امنیت نهایی مردم سوریه و صلح پایدار است. ما در مسیر درست در حال حرکتیم.


محمد چواد ظریف در توییت دیگری ابراز داشت در حالی که ایران در مذاکرات برای صلح منطقه ای تلاش می کند عربستان سعودی این کشور را محکوم به حمایت از تروریسم می کند.