Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرمانده سپاه پاسداران ایران: هویت حزب الله لبنان به سلاحش است

فرمانده سپاه پاسداران ایران: هویت حزب الله لبنان به سلاحش است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران می گوید تجهیز گروه حزب الله لبنان به اسلحه «به هیچ وجه قابل مذاکره» نیست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا فرمانده کل سپاه پاسداران ایران روز پنجشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال مذاکره بر سر خلع سلاح حزب الله لبنان ماهیت این گروه را «مسلح و مجهز» دانست. به گفته وی هویت حزب الله لبنان به سلاح آن است.

عربستان گروه حزب الله را به ارسال کمک به شورشیان حوثی در یمن متهم کرده است. به گفته ریاض حزب الله لبنان در پرتاب موشک بالستیک از یمن به سوی عربستان در روز چهارم نوامبر (۱۳ آبان) نقش داشته است. اتهامی که گروه حزب الله آن را رد کرده است.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب در بیانیه پایانی نشست روز یکشنبه خود در قاهره از ایران گروه حزب الله انتقاد کرده بودند.

فرمانده سپاه پاسداران ایران در نشست خبری روز پنجشنبه خود همچنین از آمادگی ایران برای کمک به یمن خبر داد. وی اظهار داشت: «در یمن نیز بنا به درخواست مردم و حاکمیت مستقل در آن کشور در صورتی که نیازی به کمک وجود داشته باشد، قطعا این کمک‌ها از سوی ایران انجام خواهد شد.»

محمد علی جعفری افزود: «امروز در یمن حاکمیت به دست انصارالله است و درخواست‌هایی که جبهه ایران می‌تواند به آنها پاسخ دهد در حد کمک‌های مستشاری است.»

او همچنین در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه موشکی ایران از امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه انتقاد کرد. وی اظهار داشت: «طرح موضوع مذاکره درباره توان موشکی ایران را از جوانی و ناپختگی رییس جمهور فرانسه می‌دانیم که به خاطر جوانی و نداشتن تجربه این حرف‌ها را می‌زند.»

فرمانده سپاه تاکید کرد که تلاش برای مذاکره درباره برنامه موشکی ایران «بی نتیجه» خواهد بود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سفر اخیر خود به منطقه خاورمیانه ضمن ابراز نگرانی از برنامه موشکی ایران خواستار مذاکره در این مورد شده بود.

بیشتر بخوانید:رویکرد سرسختانه فرانسه در قبال برنامه موشکی ایران

محمد علی جعفری در بخش دیگری از سخنان خود در مورد نقش عربستان در منطقه و تنش بین تهران و ریاض اظهار داشت: «حرف و موضع جمهوری اسلامی ایران این است که ما با دست‌نشانده‌های نظام سلطه و استکبار کاری نداریم. […] به همین دلیل است که شاهد خویشتن‌داری ایران در مقابل اقدامات عربستان سعودی هستیم، چرا که ما می‌خواهیم از درگیری مستقیم با عربستان سعودی پرهیز کنیم.»

تنش بین ایران و عربستان به دنبال پرتاب موشک بالستیک از یمن به سوی ریاض تشدید شده است. عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان روز یکشنبه پس از نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب تاکید کرده بود که کشورش در قبال ایران «منفعل» نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید:وزیر خارجه عربستان: در برابر ایران منفعل نخواهیم ماند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سپاه: کارنامه درخشان جمهوری اسلامی بشدت در معرض تهدید و تهاجم است

حسن نصرالله: آمریکا هنوز از داعش حمایت می‌کند

وزیر خارجه عربستان: در برابر ایران منفعل نخواهیم ماند