آمریکا:عملیات نظامی میانمارعلیه اقلیت روهینگیا «پاکسازی قومی» است

آمریکا:عملیات نظامی میانمارعلیه اقلیت روهینگیا «پاکسازی قومی» است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، عملکرد دولت و ارتش میانمار را در قبال اقلیت مسلمان روهینگیا «پاکسازی قومی» خواند و اعلام کرد که کاخ سفید در نظر دارد مسئولان این پاکسازی را هدف تحریم قرار دهد.

آقای تیلرسون امروز چهارشنبه اول آذر (۲۲ نوامبر) با اشاره به «جنایات وحشتناکی» که ماه‌های اخیر در این کشور رخ داده گفت: «پس از تجزیه و تحلیل دقیق حقایق موجود، کاملا واضح است که آنچه در شمال ایالت راخین رخ داده، پاکسازی قومی اقلیت روهینگیاست.»

براساس گزارش عفو بین‌الملل، ارتش و دولت میانمار مسئول اوج‌گیری خشونت‌های اخیر شامل کشتار مردم روهینگیا، آتش زدن روستاها و آواره کردن بیش از ۶۰۰ هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا است.

JUST IN: Secretary of State Rex Tillerson describes violence against Rohingya in Myanmar as ethnic cleansing, says “those responsible for these atrocities must be held accountable” pic.twitter.com/9lHIN9JlpQ

— NBC News (@NBCNews) November 22, 2017

دیدار پاپ فرانچسکو با مقامات میانمار و آوارگان روهینگیا

پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیک‌های جهان قصد دارد در سفر هفته آینده خود به بنگلادش با سران ارتش میانمار و همچنین آوارگان روهینگا که به بنگلادش گریخته‌اند دیدار کند.

سخنگوی واتیکان به خبرنگاران گفت که پاپ قصد دارد با ژنرال مین آنگ هلینگ، فرماندۀ ارتش دیدار کند. وی همچنین قصد دارد در دیدار جداگانه‌ای با آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار ملاقات کند.

اقلیت روهینگیا؛ قربانیان مذهب، سیاست و اقتصاد

کشور میانمار از ۱۳۵ اقلیت شناخته شده قومی تشکیل شده، اما از سال ۱۹۸۲ اقلیت مسلمان روهینگیا از فهرست اقلیت‌های قومی این کشور حذف شده است. این اقلیت همراه با ۴ اقلیت قومی دیگر از داشتن ملیت میانماری محرومند و بدین‌ترتیب حقوق انسانی آنان بسیار محدود و توسعه‌یافتگی آنان پایین است.

کشور میانمار از جمله کشورهای کمتر توسعه یافته است و براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ در رتبه ۱۴۵ از میان ۱۸۸ کشوری که آمار توسعه‌یافتگی آنان اندازه گرفته شده است، قرار دارد.

در این میان اقلیت مسلمان روهینگیا در وضعیت بسیار بدتری نسبت به سایر اقلیت‌های میانمار قرار دارند. براساس گزارش‌‌ یونیسف، حدود ۶۰ درصد از جمعیت روهینگیا به علت فقر اقتصادی هرگز به مدرسه نرفته‌اند و ۸۰ درصد از آنان بی‌سواد هستند.

وضعیت بد معیشتی این گروه با آغاز درگیری‌های سال ۲۰۱۲ که میان بوداییان و اقلیت مسلمان ساکن ایالت راخین آغاز شد، توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرد. گرچه منشا این درگیر‌ی‌ها چندان روشن نیست اما گفته می‌شود که حوادث مذکور در پی تجاوز و قتل یک زن بودایی از اهالی راخین توسط اقلیت روهینگیا و همچنین کشته شدن ۱۰ نفر از اعضای روهینگیا به دست اهالی راخین آغاز شده است.

در شکل‌گیری این درگیری‌ها عوامل متعددی نقش داشتند، تنش‌های سیاسی-مذهبی و همینطور منافع اقتصادی سبب بروز این فجایع شده است.

بر طبق گزارش سازمان عفو بین‌الملل، نظامیان این کشور تنها به فراری دادن اقلیت روهینگیا از طریق اعمال خشونت بسنده نکرده و به دنبال راه‌هایی هستند که از بازگشت آنان جلوگیری کنند. تخریب و سوزاندن روستاها و زندانی کردن آوارگانی که به میانمار باز می‌گردند از جمله اقداماتی است که برای جلوگیری از بازگشت آنان صورت می‌پذیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش عفو بین الملل: مسلمانان روهینگیا زندانی رژیم آپارتاید میانمار

تیلرسون در میانمار خشونت علیه مسلمانان روهینگیا را محکوم کرد

گزارش اختصاصی یورونیوز از پناهجویان روهینگیا در مرز بنگلادش