Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش اختصاصی یورونیوز از پناهجویان روهینگیا در مرز بنگلادش

گزارش اختصاصی یورونیوز از پناهجویان روهینگیا در مرز بنگلادش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

موج جدیدی از پناهجویان روهینگیا به بنگلاش وارد شده اند.

آگهی

تخمین زده می شود که هشت هزار پناهجوی جدید روهینگیا به بنگلادش وارد شده اند. زمانی که به دیدار آنها رفتیم منتظر بودند که از مقامات بنگلادش اجازه اقامت بگیرند. هر کدام داستانی داشتند که روایت کنند.

پناهجویان روهینگیا که چند روز در گذرگاه مرزی آجومانپارا معطل مانده بودند اکنون به اردوگاهی در ناحیه کاکس بازاردر جنوب شرق بنگلادش منتقل شده اند.

از زمان آغاز حملات نظامیان در ماه اوت در میانمار ششصد هزار پناهجو به بنگلادش گریخته اند.

ستاره بگم ۱۷ساله می گوید: «سربازها به خانه ما آمدند و دنبال پدرم می گشتند. پدرم پنهان شده بود و آنها مادرم را با چاقو کشتند. وقتی پدرم بازگشت او را هم کشتند. هشت روز طول کشید تا به مرز برسم. غذایم که تمام شد برگ درخت و هر چیز دیگری که در جنگل پیدا می شد می خوردم.»

این افراد هیچ اموالی به همراه ندارند اما هر کسی توانسته اسناد و مدارک به همراه بیاورد خیلی مراقب آنهاست. برخی از آنها سند مالکیت زمین یا سند ازدواج را در آفتاب گذاشته اند تا خشک شود. عبدالرحیم که پنج فرزند دارد می گوید که این اسناد شاید روزی تنها وسیله بازگشتشان به خانه هایشان باشد.

عبدالرحیم سی ساله می گوید: «بیست و دو روز در راه بودم. پدرم در راه مرد و سه روز است در مرز منتظر هستم.»

سازمان های غیردولتی به این هجوم انبوه پناهجویان از ساحل رود ناف در میانمار عادت کرده اند. تیمهای سیار سازمانهای غیر دولتی به محض اینکه خبردار می شوند پناهجویان از مرز عبور کرده اند با غذا و آب به کمک آن ها می روند.

“To visit Rakhine… & say nothing about the crimes [against Rohingya] that occurred there is an act of complicity.” https://t.co/ccoV5DbCvWpic.twitter.com/5mKNorU1zi

— Kenneth Roth (@KenRoth) November 4, 2017

اسماعیل فاروق مالک، معاون غذایی سازمان غیر دولتی می گوید: «از ماه اوت تا کنون وضعیت بر همین منوال بوده است. این چهارمین بار است که سیل پناهندگان از این گذرگاه مرزی سرازیر می شود. پیش از این تقریباً ۳۵ هزار نفر از اینجا وارد بنگلادش شده بودند. وقتی به اینجا می رسند باید چهار پنج روز صبر کنند تا اجازه سکونت در اردوگاه ها به آنها داده شود.»

آسیب پذیرترین پناهندگان بلافاصله تخلیه شدند. برخی از آنها آن قدر ضعیف بودند که نمی توانستند راه بروند. امدادرسانان گزارش کرده اند که در بین پناهجویان زخم گلوله دیده اند و همینطور شکستگی استخوان در اثر زمین خوردن هنگام فرار از مسیرهای لغزنده.

همه این پناهندگان به اردوگاه بالوکالی منتقل شده اند. این اردوگاه اخیراً احداث شده است و پناهجویان از اردوگاه کوتوپالونگ به این اردوگاه جدید منتقل شده اند.

این اردوگاه اکنون بسیار پر ازدحام است. در اطراف اردوگاه اولیه که در سال ۱۹۹۲ میلادی برای پناهندگان ثبت شده بود، اکنون اردوگاه های تازه ساخته شده است. امروز این اردوگاه موقت برای پناهندگان ثبت نشده، میزبان نزدیک به ۴۶۰هزار نفر است.

کریستوس استیلیانیدس، کمیسر اتحادیه اروپا در کمکهای بشردوستانه که از این اردوگاه دیدن کرده است می گوید: «باید دولت میانمار را متقاعد کنیم که با ما درباره حقوق بشر به گفتگو بنشیند. موضوع بر سر دین نیست بلکه پای حقوق انسانی در میان است، حقوق بنیادی هر فرد انسان. من با نظرآقای گوترش، دبیر کل سازمان، موافقم که نسل کشی تنها توصیفی است که می توان برای این وضعیت به کار برد.»

#BangladeshStylianidesEU</a>/<a href="https://twitter.com/EU_Commission?ref_src=twsrc%5Etfw">EU_Commission visits the Kutupalong #Rohingya#refugee camp/Press conference #CoxsBazarhttps://t.co/DKJqN1vS2s

— Frederick M (@FrederickMEAGSR) November 5, 2017

با تهدید اِعمال تحریم ها علیه میانمار و انتشار گسترده اخبار خشونت های ارتش، شدت بحران به حدی رسیده است که بعضی امیدوارند جامعه بین المللی برای یافتن راه حل سیاسی دست به کار شود.

هر روز پناهجویان از روستاهای دیگر به سوی بنگلادش سرازیر می شوند و در اردوگاه های پر از پناهنده دنبال جایی برای خود می گردند به این ترتیب از نظر تعداد، این فرار جمعی در این مدت کوتاه را تنها با رخداد نسل کشی رواندا در سال ۱۹۹۴ میلادی می توان مقایسه کرد.

سازمان ملل از آن بیم دارد که مسلمانان روهینگیا اگر به میانمار بازگردانده شود در اردوگاه های کار اجباری جای داده شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان خوش برای پناهجویی که ۷ ماه در فرودگاه کوالالامپور زندگی کرد

تظاهرات همبستگی با جنبش بنگلادش در لندن

اعتراضات به سهمیه‌بندی مشاغل در بنگلادش با ۱۳۹ کشته؛ دانشجویان دولت را وادار به عقب‌نشینی کردند